Windows xp Format Sorunu

hagi23
29-06-2010, 20:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar benim sorunum şu ki ben windows 7 den windows xp ye geçmek için format atmak istedim format cd sini taktım bios ayarlarını yapıp ön yüklemeyi yaptım ön yüklemeden sonra bilgisayar kendini yeniden başlatırken ön yükleme için bi tuşa basın yazısı geldi basmamam gerektiği için basmadım bilgisayarın açılmasını bekledim fakat açılmadı oradan ileriye gitmedi tam 6 farklı cd ile denedim hiçbirinden sonuç alamadım ama window 7 format cd sini taktığımda hiçbir sorun yaşamadan formatı bitiriyorum ne yapabilirim ?

enestalha
29-06-2010, 20:33   |  #2  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

vin 7 cd si ile kurulum aşamasında fdisk ( tüm partitionları) yapıp tekrar xp cd si ile format atın. düzelir kanısındayım. win7 nin bootmgr si üzerine xp kurmaya çalışıyorsunuz o yüzden hata verebilir.
ayrıca neden tekrar xp???

hagi23
29-06-2010, 20:42   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

dediklerinizi benim anlayabileceğim şekilde açarsanız sevinirim.sorunuza gelirsek windows 7 deki bazı kasma olayları xp de olmuyordu bunun için xp ye geçme kararı aldım. :D

enestalha
29-06-2010, 21:30   |  #4  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

1. win 7 ile kurulum yapmışsınız ya. yine aynı şekilde başlatın. taki sizden sürücü sorana kadar. sürücü seçenekleri geldiğinde gelişmiş seçeneklerde sürücüleri formatlama seçeneği var. buradan tüm sürücüleri formatla ve çık.
tekrar başlatırken xp cd si ile boot yap. bu kez kurulum tamamlanacaktır kanısındayım.
ram miktarın nedir. yeterli ram e sahipsen win 7 nin kasmaması lazım. ben ham laptop ta hem de masa üstünde win 7 ultimate i xp den daha performanlsı kullanıyorum.

Atilla Sarıtaş
29-06-2010, 21:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Windows 7 de böyle bi sorun yok en azından benim başıma gelmedi 1 ay öncesine kadar Windows 7 Ultimate yüklüydü Windows XP SP3'e geçiş yaptım tekrar direk format attım bi sorun olmadı.
Ayrıca arkadaşın dediği gibi sürücüleri Windows 7 CD'si ile sil herhangi bi sürücü böl ardından XP CD'sini tak yaptığın bölümü tekrar sil ve tekrar bölümle ardından NTFS ile biçimlendir. (Hızlı biçimlendirme yapma ! )