WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM hatası

mihenktasi
04-09-2007, 16:18   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Sabah kalkıp makinemi açtığımda Windows aşağıdaki dosya eksik ve ya bozuk olduğu için başlatılamadı: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM diye bir hata ile karşılaştım. Hata yönergesinde belirtilen XP Pro. kurulum CD sini takıp "R" tuşuna basarak dosyayı onarmayı denedim. 1 seçeneğini yazıp enter tuşuna bastıktan sonra C:\WINDOWS\ satırı ile karşılaştım. Bu hata ile ilk defa karşılaştığım için herhangi bir aksiyonda bulunmadan iş yerinde internet aracalığı ile bilgi topladım. Topladığım bilgilerde bu sorunun giderilmesine ait 2-3 tane yöntem buldum. Hard diskimdeki bilgiler benim için çok önemli ve teknik bilgi sahibi olmadığımdan ne yapmam gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var. Aşağıda vereceğim hangi çözümle hatayı düzeltip bilgilerimi kurtarabilirim? Yardımcı olusanız sevinirim...  

1- Aldığın bu hatadan sonra sistemini Windows XP CD'sinden boot ederek başlat, bir süre sonra sana R ve Enter seçneklerini sunacak. R'ye bas.
Bilgisayarda tek bir işletim sistemi yüklü ise 1'e ve Enter'a bas.
Komut satırında sırasıyla aşağıdaki komutları kullanarak Enter'a bas;
CD C:\Windows\System32\Config
REN system system.old
COPY C:\Windows\Repair\system
CD'ni çıkar ve komut satırında exit yazarak Enter'a bas.

2- ilk önce bu dosyanın silinmesi veya bozulması windows registry çökmüş demektir.
bunun için;
recovery console gel.
>copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system
>copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software
>copy c:\windows\repair\sam c:\windows\system32\config\sam
>copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security
>copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\default

her satırı girdikten sonra "j" basarak cevaplayınız.sonra "exit"yazarak pc'yi yeniden başlatınız.
<windows açılışta yeni oluşturulmuş kayıtları kullanacaktır.başlangıçta "F8"basarak devam edin.güvenli kipte açınız.
<yöneticilerden biriyle pc'yi kullanmayı devam edin.sonra windows explorer açın.(windows tuşu+e)sonra c sürücünüde system volume information klasörü vardır.(bu dosyayı görmek için gizli dosyaları göster,korunan işletim sistemi dosyalarını göster")sonra bu klasöre girin.orada her kullanıcı için "_restore<işaretzinciri>" be bunların altında "RP<sayı>adlı bir klasör bulunuyor.en yüksek haneli RP klasörü bulun.ve oranın altındaki "snapshot"klasörünü açın.ayrıntılardan verilerinin tarihlerini görmeniz gerekir.burada sistemi yeniden oluşturmak için yedeklemiş oluşturulmuş veriler bulunuyor.bütün verileri ctrl+alt buradakilerin hepsini seçin.sonra c:\windows\reanim diye klasör yaratınız.bunun içine kopyalayınız.
şimdi recovery console geri dönün.öncelikle reanim klasörüne cd reanim gidiyoruz.buradabir kaç komut kullanacaksınız.
>copy_registry_user_.default c:\windows\system32\config\default
>copy_registry_machne_security c:\windows\system32\config\security
>copy_registry_machine_software c:\windows\system32\config\software
>copy_registry_machine_sam c:\windows\system32\config\sam
>copy_registry_machine_system c:\windows\system32\config\system

bunları yaptıkta sonra windowunormal kipte açabilirsiniz.microsoft yeniden etkinleştirme isteyecektir.bunun için system restore windows en son hazırlamış olduğunuz noktaya geri yükleyiniz.

3- Özellikle başarısız registry temizlik programlarının neden olduğunu bu açılış sorununu aşağıdaki 3 yoldan birisini deneyerek çözebilirsiniz.
a. Metod
Sistemi tekrar başlatın ve F8 'e basarak önyükleme seçeneklerini açın.Burada "En Son İyi Yapılandırma" 'yı seçerek sistemi açın.İşe yaramazsa 2.metod'a geçin.
b.Metod
Sistemi XP CD'si ile başlatın ve "Kurtarma Konsolu" 'na geçin.Bu bölümde CHKDSK /R komutunu verin.İşlem bittiğinde sistemi tekrar başlatın.Yine sonuç alamazsanız eğer 3. metod'a geçin.
c.Metod
Sistemi tekrar XP CD'si ile başlatın ve yine "Kurtarma Konsolu" 'na geçin.Aşağıdaki komutları sırasıyla yazın.Sistemi yeniden başlatın.

md tmp
copy c:\windows\system32\config\system c:\windows\tmp\system.bak
copy c:\windows\system32\config\software c:\windows\tmp\software.bak
copy c:\windows\system32\config\sam c:\windows\tmp\sam.bak
copy c:\windows\system32\config\security c:\windows\tmp\security.bak
copy c:\windows\system32\config\default c:\windows\tmp\default.bak

delete c:\windows\system32\config\system
delete c:\windows\system32\config\software
delete c:\windows\system32\config\Sam
delete c:\windows\system32\config\security
delete c:\windows\system32\config\default

copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system
copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software
copy c:\windows\repair\Sam c:\windows\system32\config\Sam
copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security
copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\default

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 04 Eylül 2007 20:59
stern
04-09-2007, 16:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

bu işelmleri yapmana gerek kalmadan ilk ekranda R tuluna basma ancak sonrasında F8 ile sözleşme ekranını kabul ettkten sonra R tuşuna basmayı dene bu şlkeilde bu komutları yazmana gerek kalmadan sistemin onarılacaktır

mihenktasi
04-09-2007, 16:39   |  #3  
OP Yeni Üye
21 mesaj
stern
bu işelmleri yapmana gerek kalmadan ilk ekranda R tuluna basma ancak sonrasında F8 ile sözleşme ekranını kabul ettkten sonra R tuşuna basmayı dene bu şlkeilde bu komutları yazmana gerek kalmadan sistemin onarılacaktı
Sağol stern ilk olarak tavsiyeni deneyeceğim.

uGuR.uK
04-09-2007, 17:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
mihenktasi
stern
bu işelmleri yapmana gerek kalmadan ilk ekranda R tuluna basma ancak sonrasında F8 ile sözleşme ekranını kabul ettkten sonra R tuşuna basmayı dene bu şlkeilde bu komutları yazmana gerek kalmadan sistemin onarılacaktı
Sağol stern ilk olarak tavsiyeni deneyeceğim.
Beğendim
direk dene bencede bu sorunun cozecektir baska seylerle zaman kaybetme...

testas
04-09-2007, 18:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
138 mesaj

msconfig  ayarları ile oynadıysan  bu problem oluşmuş olabilir.

mihenktasi
05-09-2007, 10:06   |  #6  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Mesajlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Stern in bahsettiği yolu denedim fakat (bendeki xp ile kaynaklı olabilir) F8 ile sözleşmeyi kabul ettikten sonra seçili xp için onarım yapılabileceği ile ilgili bir seçenek çıkmadı. Bende komut satırında sırasıyla;
CD C:\Windows\System32\Config
REN system system.old
COPY C:\Windows\Repair\system
işlemlerini yaparak xp yi kullanılabilir hale getirdim (Şuan için). Masa üstümü görünce büyük bir rahatlama hissettim doğrusu Beğendim Hemen yerel diskimdeki hataları denetledim. Bu denetim sırasında ren komutuyla değiştirilen system.old dosyasındaki hatalı kümeler değiştirildi ve tamamlandı. Benim kafama takılan soru disk birleştirme işlemini yapamıyor olmam? Disk Birleştiricisini açıyorum fakat ne İnceleme nede Birleştir yapabiliyorum. Her iki tuşu bastığımda hiçbir işlem yapmıyor Soru

Son Düzenleme: mihenktasi ~ 05 Eylül 2007 10:46
selindanisment
02-08-2018, 15:40   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba, benim çalışmıyor diye kenarda bıraktığım bir bilgisayarım vardı. Anakart yanmış demişlerdi açılmıyordu. Geçen açmayı denedim ve ekranda bu hata belirdi. Anakartı yakmamışım çok sevindim ama şimdi de hangi klavyeyi bağlasam klavyeden giriş olmuyor. R tuşuna basmak için birkaç klavye denedim hiçbiri çalışmadı. windows xp cd indirdim internetten onu da takıyorum bir değişiklik olmuyor. cd takılı durumdayken veya usb girişli bir klavye bağlayınca bilgisayar açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Birşey bağlamayınca bu uyarıyı veriyor ve klavyeyi bağlayınca çalışmıyor. Yardım eder misiniz rica etsem.