winrar dosyası erişim engellendi

HPQ-User
02-11-2008, 13:31   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kahin_x sormuş:
winrarla sıkıştırdığım dosyaların bilgisayarıma format attıktan sonra açılmıyor. rar yaparken şifreledim ve arşivi kilitledim. şifreleri biliyorum. ama şuan şifre bile sormuyor. çift tıkladığımda açılamıyor hatası alıyorum.

başka bir forumda windowsun içeriği şifrelediği formattan sonra ise eski kullanıcı ve parolanı bile windowsa versen açılamayacağı belirtiliyor. bu dosyalarım çok önemli eğer böyle bir durum varsa bile mutlaka başka bir yolla açmam gerekiyor.

ilgi ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
HP dizüstü bilgisayar. 1.8 Ghz.2 gb ram 256 mb ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

uGuR.uK
02-11-2008, 15:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o forumda okudugun şifreleme windows'daki kullanıcı hesabının şifrelenmesi ve dosyalarını koruması. eger oturumuna sifre koyup diger kullanıcıların erişimine kapattıysan zamanında formattan sonra o dosyalara erişemezsin, olay o. winrar'la bi alakası yok ama, dosya acılamıyor hatası veriyorsa dosyada bi bozukluk oluşmuş demektir. yine winrar ile onarmayı deneyebilirsin, winrar'ı aç(herhangi bi arşiv degil, direk .exe dosyasını aç), sora o şifreledigin arşivlerin oldugu klasöre gir(winrar'ın kendi icindeki gezgininden) ve arşivine bi kere tıklayıp seç(açma), araçlar menüsünden "arşiv'i onar"a tıkla ve gerekli dizini belirleyip tamam de bakalım becerebilcek mi...?

kahin_x
04-11-2008, 13:42   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Sn elazigli;

aslında sanırım durum ilk belirttiğiniz şekilde ve yapılan işlemin adı dosyayı "encrypt" etmekmiş. ve nette edindiğim bilgilere göre microsoft bile bu dosyaları açamıyormuş (ya da açmıyor...!) her neyse tüm forumlarda geçmiş olsun diyorlar.

ama belki windows tarafından şifrelenen ve sertifika yedeği olmayan bu dosyaları kurtarmanın bir yolu vardır... mutlaka olmalı...benim diz üstü bilgisayarım şirkete ait bu yüzden aile resimlerimi v.b. dökumanklarımın şifreli olmasını istemiştim. format atarkende bu sertifike olayını bilmiyordum...

eğer birileri birgün bu işin bi,r yolunu bulursa benim mailimede bilgi atsın lütfen... minnettar olurum...

şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler...

SAİNT
04-11-2008, 13:46   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/dosya-sifreleme_t79016.html bu linki tıkla kardeş ora yazdım.

SchenooL
04-11-2008, 14:11   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj
saint
https://www.chip.com.tr/forum/dosya-sifreleme_t79016.html bu linki tıkla kardeş ora yazdım.
"Bir Geçmiş olsun da benden" yazsan bile olacakmış. :)