Winrar ile oluşturulan arşivlerde crc hatası

murteddd
14-07-2011, 11:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Bir süredir winrar ile  bilhassa bir kaç yüz mbden büyük arşivler oluşturduğumda ya da bazen eski bir arşivi güncellerken, arşivleme bittikten sonraki test aşamasında ya da sonradan arşivi açmaya kalktığımda crc/dosya bozuk hatası alıyorum. Başkalarının oluşturduğu arşivleri açarken ya da geçmişte kendi oluşturduğum arşivleri açarken (tabi sahiden sağlamlarsa) bir sorun yaşamıyorum. 

Başta sorunun Winrar'ın son sürümlerinden kaynaklanıyor olabileceğini düşündüm ama nette buna yönelik genel bir şikayet bulamadım. Kendi sistem ayarlarımdan süphelenip xp sp3 i sıfırdan kurup pek fazla bir ayar yapmadan winrar ile arşivleme denemeleri yaptım ama sonuç gene aynı. Donanımdan şüphelenmeye başladım. Hard disklerimde bad sector olduğunu sanmasam da gene de kontrol ettim, hem sistem diski hem de harici disk temiz gözüküyor.

Acaba ram'dan ya da belki başka bir donanımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Ne tavsiye edersiniz?

Şimdiden teşekkür ederim...

Kapalı Hesap (200174)
14-07-2011, 12:27   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

CRC Hatası nedir? Nasıl oluşur?

1 - Heşeyden önce iş bilgisayarınızda başlar, eğer bilgisayarınızda virüs
varsa veri kayıpları yaşarsınız, yada bilgisayarınızda olan dosyalar bozulur,
o nedenle antivirüs ve güncel işletim sistemi şart.
2 - Bir dosya indirirken net bağlantısının kesilmeside çok nadir olsada crcye
sebebiyet verir, o nedenle dosya indirirken bağlantınızı kesmemeye özen gösterin.
3 - Sürekli crc hataları alıyorsanız bunun 2 önemli faktörü var
a- Ya sabit diskinizin miladı dolmuş ki bunuda bazı programlar
ile check ederek anlayabilirsiniz.
b- Servis sağlayıcınız yani size internet veren şirketin hatlarında
sorun var demektir bu geçicide olabilir daimide olabilir.Bunu anlamanın
en basit yolu aynı evde farklı 2 bilgisayarda hata veren dosyaları indirerek
test etmek olur.Eğer böyle bir sorun yaşarsanız spliter,kablolalar gibi bileşenleri
değiştirmek gerekir sorun hala devam ederse servis sağlayıcınız ile görüşerek data
akltarımlarında veri kayıpları yaşadığınızı bildirmeniz gerekir.
4 - Crc hatası net bağlantısı haricinde donanımlarınızda oluşan sorunlardanda olabilir
bu ram olur hdd olur.Bunu ancak siz anlayabili siz müdehale edebilirsiniz.
5 - Crc hatalarında yanlış parola ibaresi çıkar bu sizi aldatmasın yanlış parola gibi
durumlarda dosya hiç bir şekilde açılmaz, ancak crc hatası çeviren çoklu partlara dikkat
edin part 1,2 çıkar 3 te crc yanlış parola hatası verir.Bu gibi durumlarda hata crcdir
zira parola yanlış olsa ilk ekran parola hatasını görürsünüz. 1. Partta crc hatası verirse
yine yanlış parola diye aldanabilirsiniz unutmayın crc hatalarında ekranda crc hatası ibarasi
olur + yanlış parola ibareside olur, bu hata crc dir, zira yanlış parola olan dosyayı hiç
açamazsınız ve sadece parola hatası verir.
6 - Dosya eksik yada hatalı inerse isterse bu 1 kb olsun yine crc hatası vermesine neden
olur, özellike idm dosya birleştirme yaparken asla neti kesmeyin.

Crc Hataları Nasıl Çözülür?

1 - İlk olarak bilgisayarınızda virüs olmadığına ve sabit diskinizin,
ramlerinizin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.
2 - Bilgisayarınıza ccleaner gibi bir program kurarak tüm çerezleri,çöp
dosyaları temizleyin,reg kayıt girdilerini yine bu program ile temizleyin
akabinde modeminize reset atın ve
a - Dosyayı tekrar indirin, eğer alternatif linki varsa alternatif linten indirin
b - Herhangi bir indirme yöneticisi kullanıyorsanız, idm,flashget gibi
bunun yerine alternatif bir program ile indirme yapın yada mozilla yada
internet explorer yada hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onun indirme
arayüzü ile indirin, eğer normal tarayıcı arayüzü ile indirme yapıyorsanız tam tersini uygulayın
3 - Winrar sürümünüzün son sürüm olduğundan emin olun ve mutlak suret ile
anladığınız dilde olan sürümü kullanın hataları anlamanız daha kolay olur
4 - Dosya upload sitelerinde bazı zamanlarda hatalar olabilir, o nedenle
alternatif linklerden indirmeleri deneyin
5 - Farklı bir bilgisayardan dosyayı indirmeyi deneyin
6 - Aynı evde farklı bir bilgisayardan dosyayı indirip hata alırsanız 2. adımı uygulayın
7- Winrar ile dosyayı onarmayı deneyin, gerçi dosyada kurtarma kaydı yoksa bu pek bir işe yaramaz
Alıntıdır.. Bir zamanlar bende çok uraşıyordum bu CRC hatalarından sonra bu yazıya rastladım program oyun indirdiğim siteden ve sorunları çözdüm bu yazıyı neredeyse ezberledim belki işini görür ben çözmüştüm virüsten kaynaklanıyordu...saygılar..Kolay gelsin

murteddd
15-07-2011, 17:31   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Merhaba, siz benim şikayetimi tam olarak okudunuz mu?
Ben netten indirdiğim ya da bir medyadan diskime kopyaladığım bir rar arşivinde crc hatası almaktan bahsetmiyorum. 

Benim sorunum crc hatası vermeyen büyük boyutlu arşiv oluşturamamak. Dosya sağlam, ama ben dosyayı arşivleyince dosya içinden sağlam şekilde çıkmıyor. Crc hatası alıyorum. 

Bundan bir sene evvel boyutu bir dvdnin boyutunu geçen bir oyunun iso dosyasını winrarla ile iki parçaya ayırıp iki tane dvdye yazardım. Malum çift katmanlı dvdler pek ekonomik değil. Bu bir sene evvel arşivlediğim iso dosyasını winrar ile iki parça olarak oluşturduğum arşivden çıkarmak istediğimde hiç bir sorunla kaşılaşmıyorum. Takır takır hiç bir uyarı vermeden çıkarıyor, dosya da sorunsuz çalışıyor.
Ama bugün mesela 6 gb'a yakın bir boyuta sahip Pop The forgotten Sands oyunun isosunu aynı şekilde arşivlemeye kalktığımda crc hatası alıyorum. 

Ramleri (ddr2 667 mhz) Microsoft'un Windows Memory Diagnostic programı ile extended modda test ettim (standarta 6, extendedda 11 farklı test uyguluyor.) hiç bir sorun bulamadı. Sonrasında memtest86 ile test ettim o da sorun bulamadı. Hardisklerimi bir kez de hddtune ile test ettim (quick modda falan da değil) sorun bulamadı, yük altında bile kritik noktaya yaklaşmadılar sıcaklık olarak.

Bilmiyorum, olmazsa 7zip'i daha sık kullanmaya başlayacağım.

Ps: Pcimde virus olma ihtimali yok, olsa bile sıfırdan kurulmuş bir sistemde program kurmadan winrar'ın deneme sürümünü çalıştırdığımda da aynı sonuçla karşılaşıyorum. Virüs yeni formatladığım diskte değil, başka bir diskte olsun diyelim. O disklerde herhangi bir işlem yapmadan winrarı test ettim ki virüslerin aktifleşmeleri de mümkün değil ben svirüslü dosyaları çalıştırmadan.

Gene de yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

Son Düzenleme: murteddd ~ 15 Temmuz 2011 17:43