Winrar nasıl kullanılır

ARSİTRAV
24-10-2006, 13:37   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Sorum su winrar la dosyaları sıkıştırıyorum ama fazla bişi farketmiyo...forumlarda görüyorum adamlar gb mb yapıo kullanmasını bilen arkadaslar yardımcı olsunlar

Arif Şeftali
24-10-2006, 13:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
236 mesaj

Bir dosyayı sağ tıkladığınızda Arşive Ekle seçeneği çıkar.Ona tıkladıktan sonra açılan pencereden Arşiv Biçimi'ni ""RAR", Sıkıştırma Yöntemi'ni "En İyi" seçin.Ancak bu şekilde en iyi verimi alırsınız.Ayrıca bu ayarları varsayılan profile kaydederek her seferinde en iyi sıkıştırmayı yaptırmasını sağlayabilirsiniz.Böylelikle bir dosyayı sıkıştıracağınızda açılan menüden "Arşive Ekle"yi değil, "Arşive Ekle dosyaadi.rar" ı seçersiniz.

Ancak şunu da unutmayın ki her dosya çoook küçülecek diye bir kaide yok.Mesela bir video dosyasını ki bu mesela Divx kodek kjullanılark sıkıştırılmış avi uzantılı ve 700 MB boyutlu bir video dosyası olsun.Siz bunu benim yukarıda bahsettğii yöntemle sıkıştırsanız sıkıştırsanız en fazla 670 MB ~ yapabilirsiniz.Ama iş atıyorum metin belgesine geldiğinde çok değşir.Hele ki metin belgesinde hep aynı cümleler ve karakterler varsa varın görün ki ne kadra sıkıştırıyor.MEsela 20 MB lık bir DOC belgeniz var.İçinde resimlerden ziyade yazılar var diyelim.Bunu 5 MB a kadar düşürüp e-postalarda bile kullanabilirsiniz.

Hatta şöyle ilginç birşey deneyin.MS Word'ü ya da Open Office Writer'i açın.1000lerce sayfaya w yazın ve kaydedin.Ama 1000lerce dediğime bakmayın daha fazla da olabilir(Dikkat edin makineyi kilitlemeyin).Dosya boyutu şöyle 80-100 MB olsun.Ardından onu gidin Winrar ile en iyi yöntemde sıkıştırın bakalım boyutu kaç mb oluyor.En az %60 yer kazanacaksınız eminim, belki de daha fazla.Neticede belgede hep aynı karakterler var.
Bir de aynı şekilde bir video dosyasını sıkıştırmayı deneyin.Yukarıda dediğim gibi Divx kodek ile sıkıştırlmış avi formatlı bir filmi, bir de en basitinden WMV (Windows Movie) formatlı video dosyasını sıkıştırın.Böylelikle ne kadar sıkıştırma oranları olduğunu anlayacaksınızdır.

Umarım faydam dokunur..

Hoşçakalın, iyi çalışmalar...

CU_GS7
24-10-2006, 14:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Evet ne tür dosyalarla uğraştığını,ne tür dosyanın boyunu küçültmek istediğini yazsan daha net cevap alabilirsin..
Video boyutu ile oynamak istiyorsan video converterlarla çalışman daha etkili olabilir winrar`a göre..

Arif Şeftali
24-10-2006, 14:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
236 mesaj

..kesinlikle.Bu konuda eğer program da ararsan en basitinden, McFunSoft Video Converter ya da Video Solution işini fazlasıyla görecektir.

Hoşçakalın...

ARSİTRAV
24-10-2006, 19:43   |  #5  
OP Üye
50 mesaj

Arkadaslar tesekkür ederim .....