word belgesinden pc bilgilerine ulaşma

ECHELON_
22-05-2010, 22:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

herhangi bir internet sitesinde bir metin olduğunu varsaylım, bu metin nete çıkmadan önce bir pc de hazırlanmış olsun, hazırlanırken microsoft word kullanılmış ama metin nete hazırlandığı pcden değilde, başka bir pcden çıkmış olsun, nette o sitenin serverinden bu metnin wordde hazırlandığı ve hangi ıp li bilgisayarda yahut mac adresli pc de hazırlandığını kriminal olarak bulmuk mümkünmüdür yani o word belgesinin kod dataları içinde hazırlandığı pcye dair bir imza mevcutmudur bu bulunabilir mi. open ofiicde durum nasıldır.

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 22 Mayıs 2010 22:34
mcafee23 ayrılmıştır
23-05-2010, 03:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

çok şey istiyorsunuz.word dosyası IP'yı ve MAC adresini üstüne kaydetmez
Word dosyası interneti ve ip'si olmayan bilgisayarda hazırlanmış da olabilir.
Mac adresimi ise size versem ne işinize yarar

ECHELON_
23-05-2010, 05:01   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

mcafee ben kimsenin ne mac adresini ne de iç ıp sini öğrenmeye çalışıyorum ben sadece herhangi bir pc de hazırlanmış word belgesinde o pcye dair herhangi bir iz  bir dijital imza vs. var mıdır diye soruyorum konuyu hackercılık oynamak ya da ilgi çekmek için açmadım. çünkü yıllar önce kriminal düzeyde bir yazıcıdan çıkan metnin bazı özelliklerine bakarak hangi yazıcı markası kullanıldığının ya da tahmin edilebildiğini duymuştum. bir metin belgesinde de oluşturulduğu pcye dair ipucu var mıdır onu anlamaya çalışıyorum sadece.

mcafee23 ayrılmıştır
23-05-2010, 16:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
mcafee ben kimsenin ne mac adresini ne de iç ıp sini öğrenmeye çalışıyorum ben sadece herhangi bir pc de hazırlanmış word belgesinde o pcye dair herhangi bir iz  bir dijital imza vs. var mıdır diye soruyorum konuyu hackercılık oynamak ya da ilgi çekmek için açmadım. çünkü yıllar önce kriminal düzeyde bir yazıcıdan çıkan metnin bazı özelliklerine bakarak hangi yazıcı markası kullanıldığının ya da tahmin edilebildiğini duymuştum. bir metin belgesinde de oluşturulduğu pcye dair ipucu var mıdır onu anlamaya çalışıyorum sadece.

yanlış anladınız yada bir anlatım yanlışlığı yapmış olabilirim

"word dosyası IP'yı ve MAC adresini üstüne kaydetmez
Mac adresi zaten işinize yaramaz"

diye düzeltelim.Ben anlatımı yaparken biraz ironi kattım olaya.
Yani mac adresimi size versem beni bulabilecek misiniz? gibisinden bir soru gibi

Ama ipucu derseniz dosya özellikler sayfasının ayrıntılar kısmında kayıt eden,düzenleyenve bilgisayar adını bulabilirsiniz.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 23 Mayıs 2010 16:18
ECHELON_
23-05-2010, 16:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: mcafee23  

yanlış anladınız yada bir anlatım yanlışlığı yapmış olabilirim

"word dosyası IP'yı ve MAC adresini üstüne kaydetmez
Mac adresi zaten işinize yaramaz"

diye düzeltelim.Ben anlatımı yaparken biraz ironi kattım olaya.
Yani mac adresimi size versem beni bulabilecek misiniz? gibisinden bir soru gibi

Ama ipucu derseniz dosya özellikler sayfasının ayrıntılar kısmında kayıt eden,düzenleyenve bilgisayar adını bulabilirsiniz.
peki teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, evet ayrıntılar kısmını biliyordum orada özellikleri ve kişisel bilgileri kaldır özelliğinden o bilgileri değiştirebiliyoruz ama benim burada anlatmaya çalıştığım şu hani vardır ya microsoft efsaneleri microsoftun gizli portu vardır derler msye bilgi gönderiyor derler vs. ben wordde ya da başka bir ms uygulamasında bu tarz özel olan fazla bilinmeyen wordün ya da başka bir uygulamanın kodları düzeyinde üst seviyede araştırmalarla ve incelemelerle hazırlandığı pcyi eleveren datalar gizli imzalar vs. varmıdır yoksa bile buna dair söylenti var mıdır open offıce bu konuda daha fazla özgürlük sunar mı bunu öğrenmeye çalışmıştım esasında.

mcafee23 ayrılmıştır
23-05-2010, 16:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

word'ün bir metin editörü olduğu düşünülürse ip,mac veya bir imza ile direk olarak işi olmaz ancak bir word veya macroyu dijital olarak imzalayabilirsiniz(kullanıcı isteği halinde manuel olarak)

http://office.microsoft.com/tr-tr/word/HP052495571055.aspx

ECHELON_
23-05-2010, 17:06   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: mcafee23  
word'ün bir metin editörü olduğu düşünülürse ip,mac veya bir imza ile direk olarak işi olmaz ancak bir word veya macroyu dijital olarak imzalayabilirsiniz(kullanıcı isteği halinde manuel olarak)

http://office.microsoft.com/tr-tr/word/HP052495571055.aspx
mcafee23 ben word belgesini imzalamak yerine tamamen anonim hale nasıl getirilir ona bakıyorum, ilgin ve verdiğin bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum.

Süleyman.
23-05-2010, 18:54   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Şu Ergenekon davalarında, darbe günlüklerinde falan da haberleri takip ettiyseniz, dijital bir içeriğin, CD'nin hangi bilgisayarda hazırlandığını kriminal olarak tespit edebiliyorlar. Nasıl yapıldığı hakkında en ufak bir fikrim elbette yok...

mcafee23 ayrılmıştır
23-05-2010, 19:22   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Şu Ergenekon davalarında, darbe günlüklerinde falan da haberleri takip ettiyseniz, dijital bir içeriğin, CD'nin hangi bilgisayarda hazırlandığını kriminal olarak tespit edebiliyorlar. Nasıl yapıldığı hakkında en ufak bir fikrim elbette yok...

onlar cd ve dvd'lerin el koydukları bilgisayarda oluşturulup oluşturulmadığına bakıyorlar.Ben bir word dosyası oluşturup bir yere göndersem beni word dosyası üzerinden bulamazlar makinemin tüm özelliklerini bilseler ne olur ki?

Bütün cumhuriyet başsavcılıkları onlara çalıştığı halde onlar kamyon ihbarcısını bile yakalayamadılar.Yok ip amerikanın'mış geçsinler bunları.Amerikadan gönderilse ne olurki o tarihte o saatte o ip'ye tünellemeyi kim yapmış ttnet bulabilir.Sonuçta Türkiye'de ki bir bilgisayar ise ttnet'e bağlı burdan direk wireless ile amerikaya değil

Ttnet tersine mühendislik işini ya bilmiyor ya da bulamaması için birisi talimat veriyor.