WVista:iki fiyatla satılıyor. Hangisini almalıyım

yusufdemirkoparan
29-12-2007, 13:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
79 mesaj

WVista Ultimate:480.-YTL ve başka yerde:267.-YTL ?

WVista Ultimate:480.-YTL
Türkçe, 66R-00413 Upragade DVD

WVista Ultimate:267.-YTL
Türkçe, Ultimate.tr.OEM (32) Bit

Fiyat farkları büyük.
Nitelik farkı da büyük mü ?
Ya da farkları nedir ?
Hangisi Önerilir ?

Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

4murat
30-12-2007, 21:43   |  #2  
4murat avatarı
Yıllanmış Üye
197 mesaj

ucuz olam OEM yani pc de donanım değiştirdiğinde veya pc ni değiştirdiğinde kullnamazsın nasıl bir pc ye kurduysan öyle bırakmak zorundasın diğeri böyle kısıtlamaları istediğin zaman pc ni yenileyip kurabilirsin ama dikkat et o da upgrade yani altta xp olması lazım ....

ANADOLU
30-12-2007, 22:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
249 mesaj

Yukarıdakilere ek olarak ekleyebileceğim ise;
OEM  in anlamı Orijinal Ekipman Üreticileri demektir ve IBM, HP, Dell gibi firmalar kendi ürünlerini aldığınızda bu ürünlerle beraber vermek zorunda oldukları işletim sistemleri için size fiat avantajı sunmak istemelerinden ortaya çıkmış bir kavramdır. Şekilsel olarak baktığınızda $600 bir işletim sistemini bu tür bir OEM üreticisinin bir ürünü ile alırsanız yarısını sanki kendi karşılıyor gibi hava yaratılarak ürün size satılmaya çalışılır. Ve bu işletim sistemi bu ürüne lisanslıdır. Etiketin bilgisayarın kasasına yapıştırılma nedenide budur. Bazı firmalar ise toptan satışlarda eğer alıcı başka bir işletim sistemi kullanıyor ve bu işletim sistemini istemiyorsa size el altından bu OEM ürünleri makul fiatlara satabilir. Bazan gördüğünüz OEM Lisanları böyle satışlarda ortaya çıkar. Ama bu tür satışların pek yasal olmadığı konusunda bir tartışmada vardır.   ......altıntıdır.....