XP Açılış Hatası

Dark-r7
25-06-2006, 14:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

merhaba

bilgisayarı açtığımda tam xp açılırken bana; "winlogo.exe bileşenin konumu bulunamıyor.Comdlg.32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir." diye bi hata çıkıyor.tamam'a basmamın ardından "Kullanıcı Arabirimi Hatası Oturum açma kullanıcı arabirimi DLLMsgina.dll yüklenemedi.DLL dosyasını değiştirmesi için sistem yöneticisine başvurun veya özgün DLL dosyasını geri yükleyin." diye hata alıyorum ve bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.güvenli kipten girmeyi denediğimdede aynı hatalar karşıma çıkıyor.sorunu nasıl giderebilirim?bu arada işletim sistemim xp professional.bi sorum daha olucak.acaba xpde sistem geri yüklemeyi windows açılmadan farklı bi şekilde yapabilirmiyim? yani dosta fln? yardımlarınız için şimdiden sağolun..

lazrailefsanesi
25-06-2006, 14:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

win cd si ile bilgisayarı baslat (boot et) daha sonra xp onar diyeceksin.(repair) c:/wind.. üzerine bir daha xp kurarak sorun gider.Kazayla windows baslandıs dosylarını silmissin bunları dedigi gibi istersen tek tek de yükleyebilirsin.

Dark-r7
25-06-2006, 14:38   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj

peki belgelerim gidermi?yani dosyalarımda silinirmi?

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 14:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

lazrailefsanesine katiLiyorum. "onar" sadece sistem dosyaLarini yeniLer. hic bir ozeL dosyan gitmez.. o konuda dusuncen oLmasin merak etme... koLay geLsin..

chiemsee111
25-06-2006, 15:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Onar komutu ile "Belgelerim" yada herhangi özel bir klasörü kaybetmetmezsin. Tabiiki "onarma isleminde bir basarizlik olur da windows tamamen cökerse ozaman dosyalarinda kaybolur. Bunun icin sana bir kac yol tavsiye edecegim;

Birincisi PC ni normal baslat ve

"winlogo.exe bileşenin konumu bulunamıyor.Comdlg.32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir."

uyarisi gelene kadar bekle. XP Kurulum cd sini tak ve ondan sonran "Tamam" i tikla.

düzelmez ise

pc ni yeniden baslat ve bios acilis ekranin hemen ardindan windows baslamadan F8 e basarak "Bilinen en sonki iyi calisan hali" ("Last known goodconfiguration" )
secenegi ile PC ni baslatman. Sorununu buda cözmez ise imkanin varsa Hard Disk ini söküp baska bir PC de ikinci bir disk olarak gör ve özel dosya ve klasörlerini oraya kopyala ve ondan sonra sistemini onar olmaz ise zaten kaybetcek bir seyin yok format atip taptaze bir windows a sahip ol. Baska bir secenek ise Hard disk inde daha önceden böldügün ve kullanmadigin bir bir bölüm var ise oraya xp ni kur ve dosyalarini transfer edip sonrda diger tarafi onar yada yeniden yükle.
Kolay gelsin.

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 25 Haziran 2006 15:09
Dark-r7
25-06-2006, 17:13   |  #6  
OP Taze Üye
12 mesaj

onarmaya gelince ms-dos şeklinde açılıyor.onarmayı nası başlatıcam yada direk windowsu üstüne nası kurabilirim yardımcı olurmusunuz?

Son Düzenleme: Dark-r7 ~ 25 Haziran 2006 17:19
SMK BiLiSiM
25-06-2006, 17:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

dark-r7. biLgisayari xp cd sinden basLattiginda iLk "r" gordugun yerin seni goturecegi nokta "kurtarma konsoLudur" senin isin kurtarma konsoLuyLa degiL. ama hazir girmisken bir CHKDSK atiyim dersen fena oLmaz... sen ikinci menudeki "r" yi sececeksin. su f8 e bastiktan sonraki yer yani... oradan yap. iLk "r" veren menuyu es gec yani... koLay geLsin...

Dark-r7
25-06-2006, 17:58   |  #8  
OP Taze Üye
12 mesaj

şu anda onarmadayım ve comdlg32.dll adlı dosya kopyalanamıyor diye hata veriyor yeniden dene dediğimdede kopyalamıyor

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 18:02   |  #9  
Yıllanmış Üye
111 mesaj
Dark-r7
şu anda onarmadayım ve comdlg32.dll adlı dosya kopyalanamıyor diye hata veriyor yeniden dene dediğimdede kopyalamı
Xp cdsi veya cdroom unLa iLgiLi bir sIkIntIsI var sanirim. anLadigim kadariyLa biLgisayari boL oLan bir mekandasin. cdroom u degistirebiLirsin... veya baska cd kuLLan...

Dark-r7
25-06-2006, 18:05   |  #10  
OP Taze Üye
12 mesaj

yok laptoptan giriyorum.daha önceki 2 kez bu cd ile yükleme yaptım herhangi bi sorun olmamıştı.

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 18:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
111 mesaj
Dark-r7
yok laptoptan giriyorum.daha önceki 2 kez bu cd ile yükleme yaptım herhangi bi sorun olmamıştı.
biLemem... sIkIntIsI windows onarmayLa iLgiLi degiL. CD yi okuyamiyor...

Dark-r7
25-06-2006, 18:09   |  #12  
OP Taze Üye
12 mesaj

yalnız bu bozuk olan dosya yani başta ilerledi sadece bu dosyada sorun çıkarıyor  peki bu dosyayı atla desem nolur?

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 18:15   |  #13  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

zaten bozuk oLan dosyaysa atLadiginda onar yapmanin bir esprisi kaLmaz :)

Dark-r7
25-06-2006, 19:27   |  #14  
OP Taze Üye
12 mesaj

hmm peki xp de sistem geri yüklemeyi xpye girmeden yapabilirmiyim? dün neroyu yükselttim herşey normaldi kapattıp açtıktan sonra bu sorunla karşılaştım.

SMK BiLiSiM
25-06-2006, 19:40   |  #15  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

dostan sistem geri yukLemeyi denemedim hic. ya arkadasim hic birsey yapamazsan windowsun uzerine tekrar windows kur. biLgiLerinin gitmesini istemiyorsan... onada hayir diyorsan knopix diye windowsu cd den basLatma programi var. ac onunLa aL yedekLerini sonra sagLam bir format cak. koLay geLsin...

chiemsee111
25-06-2006, 20:47   |  #16  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Nero yu nereden yükselttin? Nero nun resmi sitesinden update mi yaptin yoksa herhangi bir siteden Nero nun daha yüksek bir sürümünü indirip yükledinmi?
Eger öyle ise; comdlg32.dll (Common Dialog Box Library) bir cok virüs yada trojan in saldirida bulundugu
bir kütüphane dosyasidir. Daha önce sorun yasamadan ayni cd lerle yükleme yapmissin ancak simdi ise onarma isleminde ise yaramiyor ve bu dosyada sorun cikariyor.!!  Simdi windows u bu dosya olmadan onarmaya calis ve basarali olabilirsen en sonunda tam tesekküllü bir virüs spyware trojan taramasi yap.  Daha sonra bu adresten comdlg.32 dosyasini indirip yükleyebilirsin.

Internetten indirilen her dosya ve program acilmadan önce virüs ve casus yazilimlara karsi taranmalidir..!!

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 25 Haziran 2006 20:53
Dark-r7
25-06-2006, 21:37   |  #17  
OP Taze Üye
12 mesaj

herhangi bi siteden indirdim..ama açmadan önce 3 kez kasperskyla tarattım ve zonealarm firewall ve spyware kullanıyorum..devam ettiğimde başka dosyalar içinde aynı hataları vermeye başladı en iisi dosyalarımı yedekleyip format atmak sağolun arkadaşlar.

chiemsee111
25-06-2006, 21:59   |  #18  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
Dark-r7
herhangi bi siteden indirdim..ama açmadan önce 3 kez kasperskyla tarattım ve zonealarm firewall ve spyware kullanıyorum..devam ettiğimde başka dosyalar içinde aynı hataları vermeye başladı en iisi dosyalarımı yedekleyip format atmak sağolun arkadaşlar.
Tamam yalniz dosyalarini yedekledikten sonra tüm Hard Disk i formatla kalan 8 MB lik bölümüde ve  ayrica ayni onarma (repair) bölümünde FIXMBR komutu ile MBR yi de sil. (MBR yi bu forumda ögrenmistim) daha sonra taptaze bir format in ardinda hard diskini parcalara böl ve örnegin D bölümüne tüm önemli dosyalarin herzaman yedeklenmis olsun.. Böyle bir olayla karsilasdiginda rahatca formati basarsin.
Kolay gelsin ..