XP AÇILMIYOR

eer
11-01-2007, 12:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

merhaba... benim sorunum açılışla ilgili. bilgisayarımda iki işletim sistemi var. win98 ve winxp pro. xp de kullanıcı hesabım yok. yani bilgisayarın güç düğmesine basıp açtığımda karşıma iki seçenek geliyor, 98 ve xp. bende istediğim sistemde oturum açıyordum. XP'yi seçip entera bastığımda, hoşgeldiniz ekranı çıkıyor ve xp açılıyordu.hiçbir şey yapmadan kapattım ve iki gün sonra tekrar açtığımda Xp seçeneğini seçip entera bastım. hoşgeldiniz yazısı çıktı ve arkasından masaüstü 1-2 saniye göründü ve tekrar hoşgeldiniz ekranı çıktı. sonra kullanıcı adı çıktı. kullanıcı adının üzerine tıkladığımda, ayarlarınız kaydediliyor diyor ve kullanıcı adı tekrar ynı şekilde görünüyor ama bilgisayar açılmıyor. win98 de açılıyor. XP her seferinde aynı yapıyor. ayrıca kullanıcı hesaplarını hiç karıştırmadım ve bir kullanıcı adıyla açılmasını seçmediğim halde. kullanıcı adı çıkıyor. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

İtacHi_
11-01-2007, 16:11   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

arkadaşım benim herzaman dediğim gibi!!!

FORMAT HER DERDE DEVADIR!!!

eer
11-01-2007, 16:38   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

teşekkür ederim arkadaşım. Ama format atmak istemiyorum. çünkü içinde yüklü bir arşivim var. bir şey olsun istemiyorum.başka bir yolu olmalı mutlaka. ayrıca bios'tan gerekli ayarları yapmama rağmen CD'den başlamıyor. XP D sürücüsüne kurulu ve win98'i açarak D sürücüsüne XP dizinini kopyaladım ve MS DOS'tan başlatıp
D sürücüsüne girip setup'ı çalıştırdım. karşıma seçenekler çıktı.
hataları düzelt seçeneği olan R tuşuna bastım. hangi dosyadan çalıştıracağımı sordu sadece 1- D:\WINDOWS> seçeneği var. 1 tuşuna basıp enterladım. şifre sordu olmadığı için enter'a bastım ama hala D:\WINDOWS> olarak çıkıyor. formatsız bir çıkar yolu olması lazım. lütfen yardım...

viking20
11-01-2007, 16:39   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

http://www.winnetmag.com.tr/forum/forum.asp?FORUM_ID=5
-----
Arkadaşlar Açılmayan windows xpler içinde aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.
Öncelikle xp cdsini taktığımızda karşımıza onar diye bir seçenek gelmez.
Ama cd'yi takıp bilgisayarı yeniden başlat dediğimizde ( Bios ayarlarından first boot device olarak cd-rom seçili ise) cd'den ön yükleme için bir tuşa basın diye bir seçenek çıkar. Tabi Biosta boot device olarak cd-rom seçili değilse, bunu ayarlamamız gerekiyor. Tecrübesiz kullanıcıların bios ayarlarıyla oynaması işin içinden çıkılmaz sonuçlar doğurabilir zira bu ayarlardan anlamayan kullanıcıların karıştırması tavsiye edilmez. Cd.den ön yükleme için bir tuşa basın dendi. Herhangi bir tuşa bastıktan sonra yaklaşık 3 ile 4 dakika arası bekliyoruz.(çünkü ön yükleme dosyaları kaydediliyor). Ve windows xp'yi kurmak için enter tuşuna basın veya onarmak için "R" tuşuna basın diyor.Biz onarmak için "R" tuşuna basıyoruz. Hangi windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz diye bir soru geliyor.Bilgisayarımızda bir sistem yüklü olduğunu varsayarak 1 yazıp enter tuşuna basıyoruz.Yönetici parolası yazın diye bir seçenek çıkıyor.Parolanız varsa yazıyorsunuz. Yoksa enter tuşuna basmanız yeterli.Enter tuşuna bastık ama hala onarım başlamadı. msdos da "C:\windows>" yazıyor.Ne yazmanız gerektiğini söyleyeyim "chkdsk /r" yazılır ve enter a basılır.chkdsk ile sağ sılaş(/)arasında bir boşluk vardır, dikkat edilmelidir.Böylece sistem eksik veya bozulmuş sistem dosyalarını onarmaya başlar. kolay gelsin..(Alıntıdır).

Son Düzenleme: viking20 ~ 11 Ocak 2007 16:41
eer
11-01-2007, 16:45   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

sağolasın kardeş. bunu hiç denememiştim. akşam eve gidince hemen deneyeceğim. umarım çözüm yolum budur. olmazsa bile yinede çok teşekkür ederim

ErenTu
11-01-2007, 17:33   |  #6  
Üye
96 mesaj

kardeş xp güvenlik kipte acıyoyormu ? bunu yapıyor ise yapman gereken Regedit ayarlarında sorun olmuş olabilir bunu düzelcek kolay programlar var örnek olarak hijacks  gibi bununla sanırım sorunun düzelir anladıgım kadarıyla sistem kafası karışmış ...

eer
11-01-2007, 17:47   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

ErenTu arkadaşım bunlarıda denedim. açılışta Xp yi seçip hemen ardından F8 tuşuna basıyorum ve bir sürü seçenekler çıkıyo. en son çalışan ayarlar, güvenli kip ve diğerlerini yani hepsini denedim ama yine aynı şey oluyor. login ekranı geliyor (kullanıcı ismi) çıkıyor mouse'yle tıklıyorum şifre yazılan bölüm çıkmadan
(Kişisel Ayarlarınız Kaydediliyor) yazıyor ve tekrar login penceresi. Viking20 kardeşimizin dediği yöntemi deneyeceğim. ama yinede sağolasın. olmazsa artık mecburen geriye bir tek şey kalıyor. format ve yeni temiz bir sistem kurmak.her şey için sağolun. akşama chkdsk /r komutu işe yararsa tekrar yazarım.

ErenTu
11-01-2007, 19:33   |  #8  
Üye
96 mesaj

Tamam O Zaman  yapacagın Xp Cd Tak Kuruluma Kadar Gel Tam biçimlendirme yapacagımız alana kadar gel orada geri cıkıç yap cd cıkar pc acıp acmadıgını dene bu yöntem bir cok kez işe yaradı sebebi ise windows bu biçimlendirmeya gelene kdar boot dosyalarını yüklemesi ..

eer
12-01-2007, 12:13   |  #9  
OP Taze Üye
13 mesaj

XP cd sini takıp yeniden başlattım ve kurulum alanına geldim ve R
tuşuna basıp kurtarma konsoluna girdim. hangi sistemden başlatacağımı sordu. sadece 1- D:\WINDOWS> yazıyordu ve seçtim.
D:\WINDOWS>chkdsk /r yazıp enterladım. %100'e gelene kadar
kurtarma ve tarama fonksiyonu geçti. %100 tamamlandıktan sonra tekrar %100' kadar hızlı bir şekilde tarama yaptı ve ortaya çıkan sonuç D:\WINDOWS> şeklindeydi. yani anlayacağınız sisteme giriş yapamadım. logon yaparak giriş yaptım yine kullanıcı adı çıktı. tekrar XP'den başlattım yine kullanıcı adı çıktı ama bir türlü giremedim. benim anlayamadığım kullanıcı adını seçtikten sonra şifre falan sormuyo. kullanıcı olan bölüm yani Administrator'e tıklıyorum sadece "kişisel ayarlarınız kaydediliyor" diyor ve yine kullanıcı adı çıkıyor. başlat-çalıştır bölümünden yazılan sfc /scannow işlemini MSDOS'ta yapmanın bir yolu yokmu acaba. yada bios pilini çıkartıp yarım saat sonra tekrar taksam düzelirmi? yoksa iyice zararmı veririm bilemiyorum. ayrıca Xp'yi kur seçeneğini seçtiğim zaman işlemi gerçekleştiremediğini bilmem ne dosyasının bulunamadığını yazıyor.

ErenTu
12-01-2007, 12:52   |  #10  
Üye
96 mesaj

Bios Pili Bu Konu İle Hiç bir alaka taşımıyor .. arkadaşım
Yapman Geren işlemler işletim sistemi ile ilgili system dosyalarında sıkıntı var bunu düzeltmek icin regedit düzenlemelerini denesen hiç acılmıyormu pc ?

eer
12-01-2007, 16:43   |  #11  
OP Taze Üye
13 mesaj

ErenTu arkadaşım gösterdiğin ilgi ve yardımların ve bana bu kadar vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim. dediğin işlemleri gerçekleştirdim. yani chkdsk /r yaptım. işlem bitince ekrana çıkan yazı aynen D:\WINDOWS> şeklinde oldu ama sistemi bir türlü açamadım. aklıma bir şey daha geldi ama ne kadar doğru olur, ne gibi sorunlar yaşarım ve düşündüğüm şey yanlış olabilirmi bilmiyorum. sağlam bir XP yüklü bilgisayarın sistem yada system32
klasöründeki dosyaları usb diske kopyalayıp kendi bilgisayarımda win98 i açarak XP'nin bulunduğu D sürücüsündeki system veya system32 klasörünün içine kopyalasam ne kadar doğru olur. eğer olursa bu işlem yasal mı olur yoksa illegal mı?
yinede herşey için teşekkür ederim. sağolasın.

ErenTu
12-01-2007, 16:48   |  #12  
Üye
96 mesaj

illegal olur bu bir ikincisi başkabir system atma olayı dogruu ...

eer
12-01-2007, 17:12   |  #13  
OP Taze Üye
13 mesaj

ErenTu arkadaşım verdiğin bilgiler için çok sağol. anladımki ben fazla bir şey bilmiyormuşum galiba. artık yapacak bir tek şeyim var. format, format, format... her şey için sağol. orjinal XP cd'im var. o yüzden başka sistemden kopyalayıp illegal yapmak istemiyorum.
kurtuluşum formattan başkası olmayacak herhalde.