XP açılmıyor

HPQ-User
25-01-2009, 16:38   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sonlejyon_55 sormuş:
benim bilgisarayımda bi sorun var.onu şöle açıkliyim dün biligsayarıma need for speed karbonu yükledim cd yi takdığım anda dondu bilgisayar kilitlendi.yeniden başlattım ama disk okuma hatası dior ve xp açılmıyor yapmam gereknleri söylerseniz çok memnun olurum

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2
Intel(R) Pentium(R) Dual Cpu E2140 1.60Ghz 960 MB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; GTB5; .NET CLR 2.0.50727; MSN Optimized;TR; MSN Optimized;TR)

Mehmet-
25-01-2009, 17:05   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Disk okuma hatasını tam olarak ne zaman diyor?
Yani siyah ekranda mı diyor yoksa windows açılmaya çalışırken tam açılma aşamasında mı diyor?

Bilgisayar açılırken en başta f8 tuşuna basıp basıp bırakın. Karşınıza liste çıkınca yön tuşu yardımıyla en üste gelin ve enter'layın. Sonra tekrar enter'layın. Bir süre sonra güvenli modda çalışmak istediğinize emin misiniz sorusuna evet deyin. Kendi oturumunuzda başlatın ve yüklediğiniz oyunu kaldırın. Ve lütfen sonucu bize bildirin.

piRe_
25-01-2009, 19:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

İlk önce hdd kablolarını kontrol edin, hatta söküp tekrar takın. Çoğu durumda işe yarar. Sorun devam ediyorsa cd den çalışan minixp gibi bir sistemle pc nizi açın ve hdd deki dosya sisteminin (fat32-ntfs gibi)problemli olup olmadığına bakın. Öyle bir durum varsa Partition Table Doctor programıyla onarıma gidin. Temiz olması açısından fixboot, mbrfix komutlarını uygulayın.