xp cdye sata sürücüsü entegre etmek

HPQ-User
15-07-2008, 00:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mystical93 sormuş:
arkadaşlar xp cdye sata sürücüsü entegre etmek şart mı?? yani o olmadan format atılamaz mı?? acil cevaplarınızı bekliyorum.. şimdiden teşekkürler..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
gerekli değil

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Batıkan Doğan
15-07-2008, 03:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Merhaba,
Eğer sabit diskin SATA ise, SATA sürücülerini ekleyerek XP'yi kurma esnasında disketle tanıtmaktan kurtulursun. Veya bunlarla uğraşmadan BIOS'tan sabit diskinin SATA özelliğini kapatarak ta XP'yi sorunsuz kurabilirsin.

mobidik
15-07-2008, 09:13   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Eğer Kuracağın sistem yeni alınmış Notebooklardann ise Sata sürücüleri kurulum CD sine entegre etmen senin yararına olacaktır.Biostan ayarlayıp sonradan Driverları kurmak baya bi zahmetli.Sata sürücüleri entegre etmek için nLite programını kullan...Eğer Masaüstü PC lerden bahsediyorsan onlarda bi problem çıkmıyor büyük çoğunlukla.Normal XP CD leriyle kurulum yapabilirsin.

mhe_21_
15-07-2008, 10:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Merhaba.Sata nın özelliği hızıdır.Eğer biostan kapatılırsa bu hızdan faydalanılamaz.Bence XP kurulurken Sata diskletini takıp kurmak daha sağlıklı.NLite programıyla işlem yapılmaya başlanınca o kadar teferrutla ki o kadar zamanda 3 tane XP kurulumu gerçekleşir.En sağlıklısı yine söylüyorum disketten kurmak.İyi günler dilerim.

Erdinç18
15-07-2008, 10:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
400 mesaj

şart degil ama bi dene olmasa gel yardım etcem ama baya ugraştırıcı bişey.

Erdinç18
15-07-2008, 10:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

Forumda sata hddleri tanıtamama ile ilgili çok konu açılıyor, soru soruluyor. Bir sitede gördüğüm bu güzel anlatımın forumumuzda da bulunmasını istediğim için buraya alıntı yaptım.. Hazırlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederiz..

Merhaba,
Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.
Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.
Bu yazıda bu sorunu nasıl çözeceğinizi hem yazılı hem de daha acemi kullanıcılar için resimli olarak anlatacağız. Size iki ayrı yöntemden bahsedeceğiz.
Sorularınızı sormadan önce yazıda yazdıklarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.
İndirdiğiniz dosyaları açarken şifre sorması durumunda "www.notebook.gen.tr" yazınız .

İlk Yöntem. : Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler.

Sata driverları: [link=http://www.zshare.net/download/8049523ba9d243/]Buradan[/link] ya da buradan http://rapidshare.com/files/114015439/Sata_Drivers.rar sata driverlarını indirin. İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın.

Windows Xp: Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.

Nlite programı:Buradan http://www.tamindir.com/program/5482/nLite_1.0.html ya da [link=http://home.midmaine.com/~nlite/nlite/nLite-1.4.5.installer.exe]buradan[/link] indirebilirsiniz.

Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun. (Gelen sayfada download'a basın)
Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd.
Uygulama (yazıyla anlatım).

nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve deyin.
Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.
Uygulama (resimlerle anlatım)

1.nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.

[image]http://img337.imageshack.us/img337/4462/resim1uz9.jpg[/image]

2.Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.

[image]http://img172.imageshack.us/img172/4747/resim2jm8.jpg[/image]

3.Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
4.Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.

[image]http://img172.imageshack.us/img172/1866/resim3nq7.jpg[/image]

5.Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.

[image]http://img87.imageshack.us/img87/1527/resim5un4.jpg[/image]

6.Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.

[image]http://img87.imageshack.us/img87/7690/resim6cy9.jpg[/image]

7.Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
8.İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
9.Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.

[image]http://img337.imageshack.us/img337/5941/resim6zt8.jpg[/image]

10.Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.

2.Yöntem. Biostan sata özelliğini kapatmak. ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak. Ben birinci yöntemi. öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

1.Toshiba marka notebooklar için [link=http://www.notebookdriverdownload.com/files/Sata_Drivers.zip]bunu[/link], diğer bütün notebook ve pc ler için [link=http://www.notebookdriverdownload.com/files/Sata_Drivers.zip]bunu[/link] indirin. şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
2.Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
3.IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
4.Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
5.Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
6.Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
7.Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. 2 dosyadan iachi olanı seçin. İlerleyin.
8.Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
9.Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
10.Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.
11.Yeniden başladığında windows normal olarak açılacaktır. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Yanında sarı bir ünlem işareti olan "Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller" seçeneğine sağ tıklayıp güncelle diyin. İndirmiş olduğunuz sata sürücü klasörünü tekrar gösterin. Otamatik olarak yükleyip tekrar başlamasını isticektir. Açılış sırasında biostan tekrar sata özelliğini açın.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.
Etiketler: disk bulunamadı. Sata disk bulunamadı. sata driver. sata sürücüsü. anakart sata driver. notebook sata driver. notebook disk bulunamadı

Alıntıdır::book.gen.tr

Feel Good
15-07-2008, 11:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

erdinçin verdiği yolla sata sürücüsü entegre ettim ve format cdsi çalıştı diğer gibi format esnasında A:> gibi bişiler çıkıyordu orda kalıyordu hepinize teşekkürler...

Batıkan Doğan
15-07-2008, 13:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
mhe_21_
Merhaba.Sata nın özelliği hızıdır.Eğer biostan kapatılırsa bu hızdan faydalanılamaz.Bence XP kurulurken Sata diskletini takıp kurmak daha sağlıklı.NLite programıyla işlem yapılmaya başlanınca o kadar teferrutla ki o kadar zamanda 3 tane XP kurulumu gerçekleşir.En sağlıklısı yine söylüyorum disketten kurmak.İyi günler dilerim.
BIOS'tan SATA özelliğini kapatınca yine SATA özelliğinden yararlanılır. Göz kırpma

mhe_21_
16-07-2008, 14:04   |  #9  
Yıllanmış Üye
115 mesaj
BatıkanDoğan
BIOS'tan SATA özelliğini kapatınca yine SATA özelliğinden yararlanılır. Göz kırpma
Uykulu

BİOS tan SATA özelliğini kapatmak neye yol açar?Ne işe yarar?Göz kırpma

Batıkan Doğan
16-07-2008, 14:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
BatıkanDoğan
Merhaba,
Eğer sabit diskin SATA ise, SATA sürücülerini ekleyerek XP'yi kurma esnasında disketle tanıtmaktan kurtulursun. Veya bunlarla uğraşmadan BIOS'tan sabit diskinin SATA özelliğini kapatarak ta XP'yi sorunsuz kurabilirsin.
mhe_21_
16-07-2008, 14:37   |  #11  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Bios tan kapatmak "Tamam kardeşim sen SATA sın ama ben senin İDE gibi yavaş çalışmanı istiyorum." demek oluyor.Cool

Erdinç18
16-07-2008, 15:11   |  #12  
Yıllanmış Üye
400 mesaj
mystical93
erdinçin verdiği yolla sata sürücüsü entegre ettim ve format cdsi çalıştı diğer gibi format esnasında A:> gibi bişiler çıkıyordu orda kalıyordu hepinize teşekkürler...
halletigine sevindim :)

Mustafa Akın
29-07-2008, 21:51   |  #13  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
mhe_21_
Bios tan kapatmak "Tamam kardeşim sen SATA sın ama ben senin İDE gibi yavaş çalışmanı istiyorum." demek oluyor.Cool
(Başka sayfadan geldim eski bi konu ama olsun)

Bu doğru değilse batıkan arkadaşım niye insanlar açıyor.

Batıkan Doğan
29-07-2008, 21:53   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
mustafa91

Fattur
10-08-2008, 01:35   |  #15  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
mustafa91

daha hızlı çalışması için olabilirmi?

tesisatci
10-08-2008, 05:52   |  #16  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

sata hızlıdır ama kurana kadar azaptır :D

djgkey
10-01-2009, 00:22   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

çok sağol kardeş
hep yapmak istediğim birşeydi
bu kadar ayrıntılı bir şekilde anlattığın için duyarlılığına çok teşekkürler
saygılarımla

hibom
03-02-2009, 14:36   |  #18  
Taze Üye
12 mesaj

hdd nin ide de çalışması hdd sıcaklığını etkilermi?

ersoy19
13-02-2009, 00:53   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba ben bilgisayarıma format atıcaktım xp cd'sini taktım yeniden başlattım F6 ya bastım S aygıt belirt yapıp Disketi taktım Enter'a bastım "tanınmayan bir dosya sistemi içerdiğinden disk okunamıyo" die hata werdi.Ne yapabilirim yardımcı olurmusnuz. Bide bu sata disc'in içindeki dosyaları nerden indirebilirim..?

ilkergirgin
13-03-2009, 09:52   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

1. secenegi  çok denedim olmadı..2  secenek oldu  anlatımlarınız için  teşekkürlerr..2 .secenek daha kolay...birde piyasada sata driverlerinin  yeni  versiyonu var sanırım ondan olmadı cd nin içine gömunce ..kurduktan sonra tanıttım  maşallahı varr..

msycn
25-09-2009, 22:07   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

elimde hp dv5 1212et var xp kurmak istiyorum ne kadar cd ile denediysem yapamadım dediğiniz gibi nlite dan da cd yaptım xp kuramadaım yardımcı olurmusunuz ayrıca windows 7 için dowloands linki var mı

Süleyman.
25-09-2009, 23:26   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: msycn  
elimde hp dv5 1212et var xp kurmak istiyorum ne kadar cd ile denediysem yapamadım dediğiniz gibi nlite dan da cd yaptım xp kuramadaım yardımcı olurmusunuz ayrıca windows 7 için dowloands linki var mı
https://www.chip.com.tr/forum/win ... ndirin_t125325.html

-KAFKAS-
26-09-2009, 12:04   |  #23  
Üye
93 mesaj

mrb 
nlite proğramı ile yapabilirsiniz

alpereren
07-11-2009, 12:42   |  #24  
Taze Üye
2 mesaj

bu anlatılanlarla nilet ilede cd hazırladım yaptım ama leptopum halen vistayı silip xp kurmama izin vermiyor sürekli xp cd taktımda birlgisayarınız zarar göreceni ve bunu önlemk için kaptıldını ve bu sayfayı ilkes görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başaltın diyor ben nasıl cevirecem bu lept topu xp leptopun markası (hp pavilondv6 1200) bana yardımcı olursanız sevinirim

Son Düzenleme: alpereren ~ 07 Kasım 2009 12:46
alpereren
07-11-2009, 14:13   |  #25  
Taze Üye
2 mesaj

yaptım nliet ile ama yinede olmuyor