Xp de bazı özellik ve erişimleri kapatmak

yetenek007
02-07-2006, 21:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

mrb. ben bu olayı çoktan beri araştıryorum en son birde bu forum da sorayım dedim. benim sorum xp de mesela sağ tıklayıp özelliklere girdiğinde orada açılan pencere (Temalar,Masaüstü,Ekra koruyucu,Görünüm ve ayarlar diye menüler var ben bu menüleri kapatmak istiyorum.yani orası dümdüz hiçbir menü olmuyacak. yanlız eskilerde bu gibi özellikleri kapatmak için bir program vardı. xpnin içinde çalıştırayazıp gpedit.msc yazdığın zaman burdan kapatıyorsun ama buradan çok zor ve hatalara neden oluyor. benim rica bu tür program olan varsa lütfen benimle paylaşsın.şimdiden tşk

vega
03-07-2006, 16:30   |  #2  
Üye
66 mesaj

Denetim masasından,Hizmetlere gir--yada -Çalıştırı aç ve oraya "services.msc" yaz tamam a bas ve ordan--"NVIDIA Display Driver Service"- Devre dışı bırak,birde orda Temalar var, onuda dene.Şu an aklıma birşey gelmiyor.Baktın sorunla karşılaşıyorsun ki zannetmem,geri alırsın.Her uygulama ve denemelerden önce"Sistem Geri Yükleme Noktası "oluşturmayıda, ihmal etme sakın!!EN sağlamıda ,"ACRONİS TRUE IMAGE"la yedeğini al, ne olur ne olmaz,bu; "Windows"!!!Kahkaha Saygılar!!!

NOT;Amacın, Windows'a Performans kazandırmaksa, eğer kullanmıyorsan, bunlarıda- HİZMETLER -den kapatabilirsin,hiç mahsuru yok,ama dediğim gibi,eğer bunlardan herhangi birini  kullanmıyorsan rahatlıkla kapatabilirsin!!!Bende bir aralar kapatmıştım,ram den ve işlemciden yiyorlar diye!!PC yi upgrade yapınca,tekrar devreye soktum!!
Hizmetlerden bunları kapatabilirsin:1)Uyarıcı-2)Bilgisayar Tarayıcısı-3)DHCP İstemcisi-4)DNS İstemcisi-5)Hata Bildirim Hizmeti-6)Hızlı Kullanıcı Değiştirme-7)Sunucu-8)İş İstasyonu-9)TCP/IP NetBios Yardımcısı-10)NetMeeting Remote Desktop Sharing-11)Ağ Konumu Tanıma(NLA)-12)Akıllı Kart-13)Görev Zamanlayıcı-14)İkincil Oturum-15)Sistem Olay Bildirimi16)SSDP Bulma Hizmeti17)Windows Image Acquisition-18)Kesintisiz Güç Kaynağı(eğer UPS Kullanmıyorsan!!)19)Windows Saati-20)WebClient-21)Taşınabilir Ortam Seri Numarası-22)Kablosus Sıfır Yapılandırma-23)-Ağ Sağlama Hizmeti

NOT 2;Senin işine yarıycak Hızlandırma,Performans ipuçlarını gönderiyorum,((buraya atsam ,çok yer kaplayacağı için))2 küçük dosya ama işe yarar,denemelerinde bol şanslar!!umarım çok işine yarıycaktır!!Ama her uygulamadan evvel,mutlak ve mutlak, Yedek ve geri yükleme noktası oluşturmak,ilken olmalı!! Kolay gelsin!!GülümsemeAşşağıdaki linke tık tık!!Sakın çekinme,içlerinde"vayrus"yok!!KahkahaKahkaha

Son Düzenleme: vega ~ 03 Temmuz 2006 17:26
ozgur_y
03-07-2006, 23:24   |  #3  
Yeni Üye
28 mesaj
vega
Denetim masasından,Hizmetlere gir--yada -Çalıştırı aç ve oraya "services.msc" yaz tamam a bas ve ordan--"NVIDIA Display Driver Service"- Devre dışı bırak,birde orda Temalar var, onuda dene.Şu an aklıma birşey gelmiyor.Baktın sorunla karşılaşıyorsun ki zannetmem,geri alırsın.Her uygulama ve denemelerden önce"Sistem Geri Yükleme Noktası "oluşturmayıda, ihmal etme sakın!!EN sağlamıda ,"ACRONİS TRUE IMAGE"la yedeğini al, ne olur ne olmaz,bu; "Windows"!!!Kahkaha Saygılar!!!

NOT;Amacın, Windows'a Performans kazandırmaksa, eğer kullanmıyorsan, bunlarıda- HİZMETLER -den kapatabilirsin,hiç mahsuru yok,ama dediğim gibi,eğer bunlardan herhangi birini  kullanmıyorsan rahatlıkla kapatabilirsin!!!Bende bir aralar kapatmıştım,ram den ve işlemciden yiyorlar diye!!PC yi upgrade yapınca,tekrar devreye soktum!!
Hizmetlerden bunları kapatabilirsin:1)Uyarıcı-2)Bilgisayar Tarayıcısı-3)DHCP İstemcisi-4)DNS İstemcisi-5)Hata Bildirim Hizmeti-6)Hızlı Kullanıcı Değiştirme-7)Sunucu-8)İş İstasyonu-9)TCP/IP NetBios Yardımcısı-10)NetMeeting Remote Desktop Sharing-11)Ağ Konumu Tanıma(NLA)-12)Akıllı Kart-13)Görev Zamanlayıcı-14)İkincil Oturum-15)Sistem Olay Bildirimi16)SSDP Bulma Hizmeti17)Windows Image Acquisition-18)Kesintisiz Güç Kaynağı(eğer UPS Kullanmıyorsan!!)19)Windows Saati-20)WebClient-21)Taşınabilir Ortam Seri Numarası-22)Kablosus Sıfır Yapılandırma-23)-Ağ Sağlama Hizmeti

NOT 2;Senin işine yarıycak Hızlandırma,Performans ipuçlarını gönderiyorum,((buraya atsam ,çok yer kaplayacağı için))2 küçük dosya ama işe yarar,denemelerinde bol şanslar!!umarım çok işine yarıycaktır!!Ama her uygulamadan evvel,mutlak ve mutlak, Yedek ve geri yükleme noktası oluşturmak,ilken olmalı!! Kolay gelsin!!GülümsemeAşşağıdaki linke tık tık!!Sakın çekinme,içlerinde"vayrus"yok!!KahkahaKahkaha

iyi niyetli bir yazı ama yanlışlarla dolu. öncelikle arkadaşın networktemi yoksa tek başınamı takıldığını öğrenmeden bazı ipuçları vermişsin. DHCP istemcisini kapatırsan, otomatik olarak ip alamaz makina,statik ip yapılandırması gerekir. DNS istemcisi çalışmadan client bilgisayar kendisini ağdaki (varsa) dns istemcisine kaydettiremez ve geçerli bir dns makina adı alamaz.Görev zamanlayıcı bazı 3rd party programlar için ki genelde antivirüs, disk tarama vb uygulamalarda yardımcı uygulama olarak görev görür.Kesintisiz güç kaynağı servisini kapatınca UPS kullanamayacağı anlamına gelmiyor ayrıca, bu akıllı upslerin güç yönetimiyle uygun bir biçimde çalışmasını ve upsi tanımasını sağlayan bir servis..

Arkadaşım program istersen sana Tune Up Utilities 2006 programını tavsiye ederim. piyasadaki tüm programlara 5 basar Cool ayrıca windowsunu güzelleştirmek için bir dizi özellikte sunuyor.

kolay gelsin.

CU_GS7
03-07-2006, 23:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
ozgur_y
Arkadaşım program istersen sana Tune Up Utilities 2006 programını tavsiye ederim. piyasadaki tüm programlara 5 basar Cool ayrıca windowsunu güzelleştirmek için bir dizi özellikte sunuyor.
Ayrıyetten çöpten dosya kurtarabiliyor,registrydeki bazı hataları düzeltebiliyor,temporary dosyalarından yer kazandırabiliyor vs vs..Lazım yani..Doğru öneri..

yetenek007
04-07-2006, 22:26   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

mrb.yardımlarınız için tşk ederim yanlızca beni yanlız anlamışsınız.benim istediğim bilgisayardaki bazı menü veya programları erişimi kısıtlamaktı.örnek olarak ta ilk metnimde vermiştim. yine bir örnek verecek olursam.bilgisayarım özelliklerindeki aygıt yöneticisine erişimi engellemek için oradaki menü kaldırmak gibi. aşağıdaki resimde beni daha iyi anlıyacaksınız ilginiz ve yardımlarınızdan dolayı tşk ederim.
[URL=http://img416.imageshack.us/my.php?image=eriin2us.jpg][/URL]

Flawless
05-07-2006, 00:35   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

Sanırım Cafe kullanıcıları için böyle birşey istiyorsun..
Bu kısıtlamaları cafe adisyon programlarıyla rahatlıkla yapabilirsin.

Yani sağ tuş özelliği kaldırırsın.

Son Düzenleme: Flawless ~ 05 Temmuz 2006 00:36
Recep Baltaş
05-07-2006, 14:25   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

DeppFreeze kur hocam olsun bitsin..veya Akınsoftta bu özellik mevcut...

yetenek007
05-07-2006, 20:16   |  #8  
OP Taze Üye
8 mesaj

her kese yardımlarımlarından dolayı tşk ederim.