xp de hata

aslanridotemz
01-06-2009, 15:55   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

arkadaşlar benim pc arada bi oyun oynarken int dolaşırken mavi ekran çıkıyor ve kapanıyordu. ben her defasında yeniden başlata biliyodum 2 hafta önce yine aynı şey oldu bu sefer  açamıyorum karşıma  güvenlü mod da çalıştır   olağan şekilde başlat vs die yazılar çıkıyodu onlara basıyodum pc tekrar kapanıyodu tekrar aynı yere geliodu format atmaya çalıştım normal gereken işlemleri yaptıktan sonra kur a hoş gelnizi yazısı çıktı dewam etmek için enter a basın dedi bastım ve karşıma.
Kur bilgisayarınıza takılı hiç bir sabit disk bulamadı.
Sabit disklerinizin açık ve ... die dewam eden bir mavi uyarı ekranı geldi Kur devam edemiyor. kurdan çıkmak için f3 e bas dio ne yapmam gerek.

OSMAN BAĞÇEVAN
01-06-2009, 16:31   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

büyük bir olasılıkla donanımlarında sorun vardır.kasanın içini açıp hard diski,ram vb. gibi donanımları çıkardın mı ?
eğer çıkardıysan bir değişiklik yaptın mı (yanlış bilgi vermemen için iyice düşünmeni tavsiye ederim )
eğer ki pc nin kasasını hiç açmamışsan,
kesinlikle virüs dendir..ben de de böle bir sorun vardı ve panda 2009 güvenlik yazılımını yüklemiştim...tarattığımda ise RESTART.EXE vb. gibi virüsler bulmuştu..virüsler silindiğinde problemim ortadan kalkmıştı ....

aslanridotemz
01-06-2009, 17:31   |  #3  
OP Yeni Üye
27 mesaj

ama eger virüs varsa bvile tarayamam ki pc yi açamıyorum ben kasanın içini açmıştım fakat herhangi bir parçasını yerinden oynatmadım

OSMAN BAĞÇEVAN
01-06-2009, 18:12   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

donanımlarda sorun yok diyorsun...

o zaman şu sebeblerden olabilir ..
bios ayarlarını default yap .. default load la başlıyordur büüyük bir olasılık...
neden bios ayarı :bios ayarlarında pc nin açılmasında okunan donanımlar yazar..sen hard diski okumasın , floppy disk i ya da cd-rom u okusun yapmış olabilirsin..

2.cd de bir problem olabilir..xp nin hangi sürümünü kuracaksın ?
farklı bir xp cd siyle denedin mi ?

aslanridotemz
01-06-2009, 23:15   |  #5  
OP Yeni Üye
27 mesaj

hard disk okunmasın diie bişey yapıp yapmadıgımı bilmiom onu nasıl düzeltecegimide sadece boot menüsünde harddisk yazan yer boştı disable yazıyodu onun arid mi ne yazan şekilde doldurdum ama tekrar hata verioo floppy disk yazan yerlerde var ???????

ben pciye yaptırdıgım da profosyonel sürümünü yüklemiş ben şimdi home sürümünü yüklüyom  bilemiyorum

OnlyMann
01-06-2009, 23:35   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

muhtemelen diskiniz sata disk ve yüklemeye çalıştığınız cd de sata desteği yok. sata desteği olan bir cd den kurmalısınız. konu daha önce bir kaç kez geçmişti isterseniz forumda arayın size yardımcı olacaktır. resimli şekilde anlatılmıştı.

Not: raid ile ilgili dökümanda mevcut ancak bunu yapabilmek için en az 2 adet disk takılı olmalı (boyutları aynı olacak şekilde) amacı kısaca makinanın yedekli çalışmasını sağlar. disklerden birine bir şey olursa diğeri çalışmaya devam eder. bunu sağlayan bir yöntem. raid dediğiniz yeri kaldırın.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 01 Haziran 2009 23:37
OSMAN BAĞÇEVAN
02-06-2009, 05:20   |  #7  
Denetmen
6,606 mesaj

bios un varsayılan ayarına dönmek için menüde load default ile başlayan bişey olması gerekiyor..en azından ben de böle..her sistemde farklı olduğu için bilmiyorum..senin kinde de load default diye bişey varsa ona tıkla ve Yes deyip Save & exit la çık..öle bir dene bakalım

aslanridotemz
03-06-2009, 22:51   |  #8  
OP Yeni Üye
27 mesaj

sağolun ilgilendiğiniz için osman dediğin eşklü yaptın öle olmadı hepiniz sağoluna ama galiba onllyman dedigi gibi olabilir yapabilirsem atarım buraya nasıl yapıldıgı konusunda

OnlyMann
03-06-2009, 23:12   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Format-atamiyorum-raid_t102919.html raid ile format atma sorunu,

raid ile ilgili en güzel örneği de

adresinden

raidli formatlama ile ilgili

adresinden

bilgi vermek için

başka bir riad bilgisi için

adreslerinde verilen bilgileri incelerseniz konulara ait bilgi sahibi olabilirsiniz.

mancukya
03-06-2009, 23:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

O hard disk vefat etmisde olabilir bu arada.
Bildigim kadaryla sata olmayan xp cdsi belirli noktadan sonra hata msg verir ve yüklemez ama senin biosdada görünmüyor demekki gitmis

Son Düzenleme: mancukya ~ 03 Haziran 2009 23:30
Mustafa@PC
03-06-2009, 23:37   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Öncelikle Kurulum sırasında yaşadığın hata ile Oyunlarda..vs yaşadığın hata farklı.

Kurulum sırasında yaşadığın hata Onlymann'in dediği gibi SATA sürücüleri içermeyen XP cd'si.

Diğer yandan aldığın mavi ekranarın sebebi genel itibariyle çok seçenekli.

İmzamdaki Mavi ekran reset donma konusuna bir tıkla bakalım...

aslanridotemz
03-06-2009, 23:53   |  #12  
OP Yeni Üye
27 mesaj

onlly man biraz evel yazdıgın linklerden ilki tam benim ekranımda görünen resimler fakat onun altında da nasıl nasıl yapılacagına dair bilgiler verilmiş ve   resimleri linkinin altında orada nvida ekra kartına sahibim ama bunların numarasını ögrenmem için pcyi açmam gerek ama ben daha pc açamıyom nasıl yapacam