xp den midir yoksa donanımdanmı

talihsizpc
27-10-2008, 13:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

bilgisayarımda vista yüklüydü. tamamen format atıp yerine xp kurdum. ( vistadan verim alamadığımdan deil vistaya kurduğum  bir program sonrası bilgisayarı kapatıp açtığımda bi daha açılmadı. ) bilgisayarım açılırken mausun imleci sabit kalıyo bi süre sonra çok daha yavaş hareket ediyor. bu süre ilk açılışta kısa bir süre.
ilk açılış olduğu için normal karşılıyorum ama oyun oynarken ( crysis ) oyun kendiliğinden kapanıyor. bazen mesela bi şarkı çalarken bi an donma yapıyo sonra normal şekilde devam ediyo sonra bi daha donma donma esnasında ses gelmeye devam ediyor. ben komik olcak belki ama bi arabanın sinyal lambası na benzetiyorum o an bilgisayarı. donup düzeliyo....
bide kapanırken xp nin kapanme sesinin sonuna doğru donuyo ses uğultu biçiminde gelmeye devam ediyo. ben açkapa tuşundan kapatana kadarda devam ediyor.
bu konu hakkında bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim...
saygılar.

c2d e6750
gigabyte p35ds3
kingston ddr2 dual 800mhz 2 gb ram
palit 8600gt sonic+ 256mb ddr3
aopen h600 400 walt kasa
samsung 320 gb sata hard disk ( ben bundan şüpeleniyorum.

SAİNT
27-10-2008, 13:50   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

tekrar format atmayı denedinmi ? belki yüklediğin driverlerdende olabilir hani xp ile vistanın sürücülerini karıştırmış olasılığın varmı ? ve en son olarak zararlı bi yazılım mevcutmu bunuda bi kontrol et bakalım.

YasarS
27-10-2008, 13:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Harddiskten şüphe duymaya başladım.Bu gerilimin diğer bir sebebi ise kullandığın virüs programı veya arkaplanda çalışan ağır bir yazılımda olabilir.Eğer aşırı gerecek program yoksa hardiskten şüphem var.Ayrıca crysis oyununu kaldır birde öyle dene çünkü bu ekran kartı ile crysis oynanmaz paylaşımlı ise tamam diyeceğim ama paylaşımlı değilse zaten birşey anlamazsın oyundan.

talihsizpc
27-10-2008, 13:59   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj

tekrar format atmadım. nod 32 yi kurdum onla tarama yaptım bişe çıkmadı ama başka bi program deneyeyim.
he bide güvenli modda tarama yapmak daha verimli olur
saygılarımla

SAİNT
27-10-2008, 14:02   |  #5  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

bence nod 32 es geç tamam iyi bi program ama bana göre spyware doctor ve kıs2009 ile tarman daha sağlam olur. ayrıca ekran kartı iyi yeterli ben crysıs gs7200 ile donarak bitirdiysem bu hayli hayli işini görür.

talihsizpc
27-10-2008, 14:04   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj

ekran kartı paylaşımlı deil diye biliyorum. ama vistada sistem bilgilerinde 1028 mb olarak gözüküyordu vga miktarı. daha önce crysisi bu ekran kartı ile sorunsuz olarak oynayıp bitirdim orta seviyede. bu problemleri crysis 2 de veriyor.

SAİNT
27-10-2008, 14:15   |  #7  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

ben bu senin bahsettiğin sorunu yaşadım ama ramlar 667 ddr2 2gb idi ve vista sürümü ultimate (64) bitti benimki bariz şekilde belliydi ram yetersizdi crysıs2'de ama senin ramlar 800 mhz bence sorun başka bişeyde ve ayrıca 32 bit kullanıyorsun hiç sorun yapacağına inanmıyorum.

YasarS
27-10-2008, 14:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj
talihsizpc
ekran kartı paylaşımlı deil diye biliyorum. ama vistada sistem bilgilerinde 1028 mb olarak gözüküyordu vga miktarı. daha önce crysisi bu ekran kartı ile sorunsuz olarak oynayıp bitirdim orta seviyede. bu problemleri crysis 2 de veriyor.
O zaman ekran kartın paylaşımlı yani sistem belleğindende faydalanıyor sorun yok.Ama zannedersem aşırı bellek harcayan bir program grubu veya bozuk olarak atılmış windows dosyaları hatta diskin fat32 ile biçimlendirilmesi bile etkiler çünkü fat 30GB üstünde çok sorun yaratır

Raxx36
27-10-2008, 21:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

seninle aynı donanıma sahibiz ama bende öyle bi sorun hiç olmadı bence hdd ye bir daha format at istedğin windows yazılımını yükle ve driverların upgradelerini yükle (antivirus progları vs. ıvır zıvır yüklemeden) eğer değişmezse sorunun başka bir hdd ile denemeni öneririm...sorunun çözülecektir...