xp ile ilgili soru

okfbgnc
18-12-2008, 16:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj

arkadaşlar bende service pack 3 var.ama birşeyi bilmiyorum bu 32 bit 64 bit olayı var ya benimki 32 mi 64 mü onu nasıl bileceğim.çümkü bazı şeyleri indiririken 32 64 seçenekleri ayrı ben benimkinin ne olduğunu bilmediğim için indirirken bu seçenekler gelince birşey yapamıyorum.kaç bit olduğunu nasıl öğreneceğim?

beycanerkul
18-12-2008, 17:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

XP’nin kaç bit olduğunu öğrenmek

1.Yol:
Bilgisayarınızın “Bilgisayarım(My Computer)” ikonuna sağ ile tıklayıp açılan menüde en aşağıda bulunan “Özellikler(Properties)”i seçin.
Açılan pencerede “Genel(General)” sekmesine gidin,
Eğer “Sistem:(System:)” başlığı altında Windows XP Professional Version yazıyorsa sisteminiz 32-bit demektir,

Eğer aynı yerde Windows XP Professional x64 Edition Version yazıyorsa sisteminiz 64-bit demektir.
2. Yol:
Bilgisayarım>Çalıştır yolunu izleyin,
Açılan penceredeki yazı çubuğuna winmsd.exe komutunu yazın,  
Komutu girdikten sonra açılan pencerede sağ bölümde bulunan “Item” başlığı altındaki “Processor” yazısını bulun,
Eğer “Processor” yazısının yanındaki açıklama x86 ile başlıyorsa bilgisayarınız 32-bit demektir,
Eğer “Processor” yazısının yanındaki açıklama ia64 veya AMD64 ile başlıyorsa bilgisayarınız 64-bit demektir.

mertkaratas_211
18-12-2008, 18:55   |  #3  
Yeni Üye
27 mesaj

arkadaşlar bu 32 bit yada 64 bit olayı ne anlamadım ??

beycanerkul
18-12-2008, 20:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
628 mesaj
mertkaratas_211
arkadaşlar bu 32 bit yada 64 bit olayı ne anlamadım ??
Windows’un XP ve Vista’da işlemci yapısına göre piyasaya sürdüğü iki farklı işletim sistemi sürümüdür.32 Bit CPU için MS Windows XP 32-Bit yada MS Windows Vista 32-Bit kullanılmalı.64 Bit bir CPU için ise bu işletim sistemlerinin 64 bitlik versiyonları kullanılmalı.

Farkı Nedir?

Aralarındaki en önemli ve en belirgin fark işlem alanına tahsis edilen(ayrılan) bellek miktarlarıdır.Peki hangi sistem ne kadarlık bellek alanına sahip? Bu sorunun cevabı oldukça basit olsa da (Google’da bi aratın yeter) asıl sorun burada çıkıyor.
Diyelim ki, bir PC topladınız ve 4GB RAM aldınız(işlemcinin ve diğer donanımların uyumlu olduğu varsayılmıştır). Kurduğunuz iletim sistemi ise MS Windows XP 32-Bit. Özelliklerden bir bakıyorsunuz RAM 3-3.2 arasında görünüyor.
İşte anlatmak istediğim konu bu. 32 Bit işletim sistemleri en çok 3GB sistem belleği destekler (3GB desteklemiyorsa >> Bilgisayarım sağ tık/özellikler/gelişmiş/başlangıç kurtarma/düzenle >> fastdedect’in arkasına /3GB yazarak artırabilirsiniz).
64 Bit işletim sistemleri ise 32 ila 512 GB (MS’tan alınmıştır) RAM alanını desteklemektedir.
İki farklı işletim sistemiyle karşı karşıya kalmış gibi görünsek de aslında ikisi de bi bakıma aynı. “Aynı” diyebilmemin sebebi tabiî ki üreticinin yapmış olduğu bir emülatördür. Peki ne işe yarar bu emülatör? Normalde 64 Bit işletim sisteminde çalışan programlar da 64 Bit olmak zorundadır. Ancak WoW64 adlı bu emülatör sayesinde 32 Bit programlarda 64 Bitlik işletim sistemlerinde çalışabilir. Neredeyse bütün programlarda işe yarayan bu emülatör driver ve antivirüs programlarında işe yaramıyor ve bu tür programların 64 Bit olarak tekrar yazılması gerekiyor.
Forumlarda rastlarsınız; “64 Bit yüklesem ne olur?” sorusuna genelde “driverlarda problem yaşarsın” şeklinde cevaplar gelir. Kısmen doğru. Neden kısmen diye soracak olursanız; artık donanım üreticileri 64 bit içinde program yazıyorlar. Gelişen teknolojide daha üstün verim almak isteyen kullanıcılar 64 bit tercih etmekte. Bu sebepten üreticilerde talebe cevap verir nitelikte programlarını geliştiriyorlar.

64 Bitin Kazançları Nelerdir?

64 Bit; otomobil ve uçak tasarımları, 3D tasarım programları, simülasyon yazılımı kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.Sistem belleği 8x8GB’ a kadar çıkabilen ve iki adet işlemci desteği bulunan bir anakartla ulaşabileceğiniz performansı düşündüğünüzde, kısa zamanda çok daha fazla işlem yapabilmek ve daha hızlı veri aktarımları yapabilmek inanılmaz derecede kolay olacaktır.
Bellek alanı genişledikçe de 16TB’a varan sanal belleği destekleme potansiyeline sahip olan 64Bit işletim sistemleri sabit diskteki verilere oranla binlerce kez daha hızlı bir şekilde veriye erişebilmektedir.

32 Bit Programları 64 Bitte Çalışır mı?

Daha önce de belirttiğim gibi emülatör olduğu için çalışır. Ancak bu yazılımlar bahsettiğimiz o üstün performanstan nasibini alamazlar. Çünkü emülatör sayesinde bu yazılımlar kendilerini 32 Bit Windows üzerinde çalışıyor sanırlar.

64 Bit İşetim Sistemleri Nelerdir?

Windows XP Professional x64
Windows ServerTM 2003 x64
Windows Vista x64

İşletim Sisteminizin Kaç Bit Olduğunu Öğrenmek İçin:

1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna winmsd.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Sağ bölmede, Öğe altında Sistem Türü'nü bulun. Değere bakın.
• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer X86-based PC (X86 tabanlı bilgisayar) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 32-bit bir sürümü çalışmaktadır.
• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer Itanium–based system (Itanium tabanlı sistem) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 64-bit bir sürümü çalışmaktadır.

okfbgnc
18-12-2008, 21:49   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
259 mesaj

teşekkürler arkadaşlar yardımınız için

mertkaratas_211
08-01-2009, 23:51   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

teşeküür ederim ama bnm pc winmsd.exe  açmıyor yazzıyorum ismi doğru yazın yazıyor.....:S

Kaya Erdoğdu
09-01-2009, 00:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

xp işletim sistemi olan her bilgisayarda açar bu  başlat komutlarını

mahir6688
09-01-2009, 22:06   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

teşekkürler

4Gofret
12-03-2009, 16:02   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşım ilk önce paylaşımın için teşekkür ederim.Şimdi benim bilgisayarın işletim sistemlerinden 32 bit mi yoksa 64 bit mi desteklediğini nasıl anlarım.Ayrıca vistada geçerlimi bu anlattıkların.Eğer yardım edersen çok memnun olurum.Paylaşım için şimdiden teşekkürler.