Xp Kurma Sorunu

redblue58
21-01-2009, 11:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Arkdaşlar öncelikle merhaba
Şimdi benim notebook da vista yüklü ben onu xp ye çevireceğim ancak hdd sata benim ve tanıtmam lazım buldum driverı entegre ettim cd ye ama yine olmadı yardımcı olabilecek var mı?

fujitsu mhy2120bh marka sata hdd 120 gb

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 11:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

yanlış bir entegrasyon yapmışsınız yada yanlış dosyayı entegre ettiniz.

Yada Bios seçeneklerine girip Sata/ide disk seçeneklerinden yada bios unuzun menüsünde uygun men neresi ise tam hatırlayamıyoyorum Fujitsu larda çünkü

Enhanced olan seçeneği compatible olarak değiştirin.  yada Sata ise İde olarak değiştirin. o şekilde kurulumu deneyin.

redblue58
21-01-2009, 11:40   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

cdyi internetten yapılımını anlatıyolardı ona göre yaptım .Biosa da baktım sata ideye çevirme yeri yok

Tuncay_Sukan
21-01-2009, 11:43   |  #4  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

http://www.notebook.gen.tr/ileti47586.html?hilit=nlite#p47586

kardeşim bu adrese  bi  göz  at istersen  kolay gelsin

redblue58
21-01-2009, 11:47   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

eevet onua denedim olmadı kabul etmedi bana tnc sp3 kur dediler de 650mb kota çok doldu benim he diske uyumlumuş dediler başka çözüm olsa iyi olacak

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 11:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
redblue58
eevet onua denedim olmadı kabul etmedi bana tnc sp3 kur dediler de 650mb kota çok doldu benim he diske uyumlumuş dediler başka çözüm olsa iyi
tnc xp de entegre sata vb program içeren yxp dir sp3 lü.

bu tip yazılımları yüklemenizi önermem kendi yaptığınız daha sağlıklı olacaktır. ben bi bakim size xp cd sine entegre etmeniz gereken dosyanın linkini bulursam atarım birazdan saygılar.

Tuncay_Sukan
21-01-2009, 11:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

:s O zaman Fiesta  kur onda hiç bi sorun yok  bunlar  yerine  Nlite  indirirsen sana anlatabilrim nasıl yapıldını kendi cd  kendin  yapabilirsin  mail adresini  verirsen  daha  detaylı olarak  konuşabiliriz  foruma  resim  felan  eklemeyi tam beceremiyorum :)

redblue58
21-01-2009, 11:50   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

ilginiz için teşekkürler bekliyorum

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 11:52   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
redblue58
ilginiz için teşekkürler
noktebook modelinizi tam olarak yazarmısınız ?

Banned
21-01-2009, 11:54   |  #10  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sevgili arkadaşım orjinal işletim sisteminiz vista ve buda demektirki sata sürücüye ihtiyacınız yok, anakartınız ve biosunuz sata hatta sata2 diskleri otomatikmen tanıyacaktır. Derseniz ki ama ben xp kuramıyorum xp hardiski gömüyor bu vista bootlderin xp yi engellemesinden kaynaklanıyor olabilir. Netten easy bcd veya vista boot yazılımını indirip kurun vista boot loderi kaldırın işlem bitince takın editlemediğiniz xp cd nizi gönül rahatlığı ile kurulumunuzu yapın. Herhangi bir zamanda vistayı tekrar boot etmek isterseniz vista dvd yi takıp bilgisayarımı onar seçeneğinden başlangıç onarmayı çalıştırabilirsiniz.

redblue58
21-01-2009, 11:57   |  #11  
OP Taze Üye
7 mesaj
sakarboy
noktebook modelinizi tam olarak yazarmısınız ?
anakart modeli

toshiba satellite l40

redblue58
21-01-2009, 12:03   |  #12  
OP Taze Üye
7 mesaj
khramn
Sevgili arkadaşım orjinal işletim sisteminiz vista ve buda demektirki sata sürücüye ihtiyacınız yok, anakartınız ve biosunuz sata hatta sata2 diskleri otomatikmen tanıyacaktır. Derseniz ki ama ben xp kuramıyorum xp hardiski gömüyor bu vista bootlderin xp yi engellemesinden kaynaklanıyor olabilir. Netten easy bcd veya vista boot yazılımını indirip kurun vista boot loderi kaldırın işlem bitince takın editlemediğiniz xp cd nizi gönül rahatlığı ile kurulumunuzu yapın. Herhangi bir zamanda vistayı tekrar boot etmek isterseniz vista dvd yi takıp bilgisayarımı onar seçeneğinden başlangıç onarmayı çalıştırabilirsiniz.
dediğizi indirdim nasıl yapacağım

Banned
21-01-2009, 12:28   |  #13  
Banlandı
5,777 mesaj
redblue58
dediğizi indirdim nasıl yapacağı
Öncelikle elinizde vista dvd niz varsa bu işe başlayın. Aksi halde xp yine boot olmazsa bu işlemden sonra vistada açılmayacak, vistanın tekrar açılmasını sağlamak için vista dvd yi bbot edip bilgisayarımı onar (şimdi kur ekranında) seçeneğinden başlangıç onarmayı çalıştırmanız gerekecektir.
Easybcd propgramını indirdiyseniz resimdeki işlemi yapmanız yeterlidir.

Bu işlemden sonra bilgisayarı kapattığınızda tekrar vista açılmayacaktır bu nedenle kapatmadan önce gerekli dosyalarınızın yedeğini alın. İşlem bitince xp cd nizi takıp sistemi yeniden başlatın ve formatınızı atıp kurulumunuzu yapın.

Bir diğer tavsiyem netten g host 12 boot cd veya daha üst sürümünü indirip cd ye yazdırın ve sisteminize kurun. Mevcut kurulu vistanızın (C) yedeğini D diskinize alın. Herhangi bir zamanda xp de proplem çıkar, sürücülerinizde proplem olur, xp den memnun kalmazsınz veya herhangi bir sebeble vistaya dönmek isterseniz cd yi takarak birkaç dakikada vista yedeğini geri yükleyebilirsiniz. Sıfırdan vista ve yazılımları kurmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

redblue58
21-01-2009, 12:41   |  #14  
OP Taze Üye
7 mesaj

vist dvd yok bende

Banned
21-01-2009, 14:39   |  #15  
Banlandı
5,777 mesaj
redblue58
vist dvd yok
Vista dvd olası xp kuramama durumunda vistaya tekrar dönmek için gerekli. Sorun olmaz derseniz veya sorun olursa ecovery yaparım derseniz işlemi yapıp kuruluma başlayabilirsiniz

PC_TECHNİCİAN
21-01-2009, 15:37   |  #16  
Yeni Üye
49 mesaj

bios ayarlarından ıde secenegini sata yap normal xp cd ile rahatca format atabilrsin cd hazırlamana bile gerek yok yada sata xp bul biyerden öylede olur

sevecenmustak
21-01-2009, 21:18   |  #17  
Yıllanmış Üye
218 mesaj
sakarboy
Yada Bios seçeneklerine girip Sata/ide disk seçeneklerinden yada bios unuzun menüsünde uygun men neresi ise tam hatırlayamıyoyorum Fujitsu larda çünkü

Enhanced olan seçeneği compatible olarak değiştirin.  yada Sata ise İde olarak değiştirin. o şekilde kurulumu deneyin.

aslında cevap en başında verilmiş
en kolay en hızlı en basit en en en işte...
ne uğraşıcan programlarla falan
bios tan az çok anlıyorsan yaparsın...
gir bios a az karıştır...

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 21:26   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

modeli sorduktan sonra işim çıkmıştı size dönüş yapamadım özür dilerim.

L40 dan sonra bir kaç model kodu daha yazar onuda söylermisiniz gerekli sata driver linkini vericem size.

PSL4CE
PSL48E
PSL40E

bu modellerden hangisi ?

sefa402
21-01-2009, 21:49   |  #19  
Yeni Üye
27 mesaj

KARDES bnim onerim biostan kapatabiliyosan satayı kapat olmadıysa nlite die bi proğram war onu kullanarak  kendine ait bir xpcd si yapabilirsin kolay gelsin ..... )))))

mapavrili
22-01-2009, 11:35   |  #20  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

Merhaba benimde bir sorum olacak.dünakşam bir arkadaşımın xp sine benim daha önce 2 pc ye format attığım cd ile format atacaktım ama birtürlü pc yi cdrom dan başlatamadım.cd boot ayarları ok.başlalama önceliği olarak cdrom 1.sırada ama hala hdd den başlıyor.setup a girip ayarları tekrar tekrar yapıp f10 yapıp çıkıyorum ama yinede başlamıyor.cd de sorun yok dediğim gibi.biönceki akşamda kendimin vista kurulu pc min d bölümüne xp yi bununla kurmuştum.ilk seferindede cdromdan başlamıştı.bios ayarlarından fazla anlayan biri değilim onun için yorum yapacakların bunu dikkate almalarını rica ediyorum.