XP'nin gücüne artık kimse erişemeyebilir!

CHIP Online
08-06-2011, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows XP ölüyor ama başardığı bu işi bundan sonra hiçbir Windows kolay kolay başaramayacak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/xp-n ... eyebilir_27368.html

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Web istatistikleri şirketi Net Applications'a göre Windows XP, bu denli yüksek bir pazar payına sahip olacak son işletim sistemi olabilir. Windows XP, zirve noktasında 10 bilgisayarın 8'inden fazlasına girmeyi başarmıştı.

Windows XP, Kasım 2007'de tüm işletim sistemleri arasında yüzde 83.6'lık bir pazar payına sahipti. Bunun ardından XP'nin payı yavaşla geriledi ve işletim sistemi şu an yüzde 52.4 pazar payına sahip. XP ile Vista'nın yayınlanma tarihi arasındaki uzun zaman, XP'nin uzun dönemli egemenliğinin nedeni olarak görülüyor.

Ancak Microsoft'un geliştirme döngüsünü 3 yıla düşürmeliyse herhangi bir Windows'un XP'nin gücünü yakalaması imkansız gibi görünüyor. Yukarıda gördüğünüz grafiğe göre ise Net Applications, 2012'nin üçüncü çeyreğinde Windows 7'nin XP'yi geçeceğini tahmin ediyor. Bu tarihin ardından Windows 7'nin kullanım oranı, Windows 8'e yükseltmek isteyen kullanıcıların artmasıyla düşecek.

Bu arada eğer Windows 8 önümüzdeki senenin üçüncü çeyreğinde yayınlanırsa; XP desteğinin Nisan 2014'e kadar süreceğini ve MS'un işletim sistemleri için 10 sene destek verdiğini düşündüğümüzde, şirket 4 farklı sürümü aynı anda yönetmek durumunda olacak.

Tüm konu: XP'nin gücüne artık kimse erişemeyebilir!

İzleyin: İşte Windows 8'li tablet!

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce gelecekteki herhangi bir işletim sistemi, XP kadar pay elde edebilir mi?

muberk-gs
08-06-2011, 15:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
353 mesaj

Olur, neden olmasın.