XP Overclock'a izin vermiyor mu?!

santiagoramon
08-06-2008, 15:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

Chip'teki bir yazı dizisinden etkilenerek bende bişeyler yapmaya çalıştım.Ve en basit yöntem olan çalışma frekansını(saat hızı sanırım)onu biraz arttırdım!
   Bunu Vistada denedim hızımı 224(CPU Host Frequency) e getirdim ve kusursuz bir şekilde çalışmaya başladı,fakat ben bide xp de deneyim dedim.Fakat Xp de aynı rakama getirince aşağıdaki garip sorunla karşılaşıyorum!(Orjinal Vistam olmadığı için,crackle bilgisayara ekstra külfet getirmemek için Xp ye dönüş yaptım).
  İşlemcim Amd Sempron 3100(Palermo) 1.81

Sorunum ise siyah ekran ve Xp açılmıyor!
Windows aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için başlatılamadı.
  \WİNDOWS\system32\config\SYSTEM

Sıcaklıklarım ise: Current CPU Temperature 53 C
                   Current System Temperature  37 C

İşin çok garip tarafı Vista bu değeri ve sıcaklıkları kaldırırken,Xp neden böyle saçma sapan bir sorun çıkarıyor anlayabilmiş değilim!Bide Vista kötüydü hani:D

Not:Xp 223 te ise çalışıyor!Şu an herhangi bir sorun yok!Nasıl düzeltebilirim,veya maksiumum değeri diğer ayarlarla oynamadan yok ram 1:1 ,5:4 gibi değilde tek bir hareketle işlemcimin maksimum seviyesini nasıl görürüm!Çünkü 1 puan oynadığım zaman yukarıdaki sorun saatlerce uğraştırıyor)

Son Düzenleme: santiagoramon ~ 08 Haziran 2008 15:32
TuncaBozkurt
08-06-2008, 15:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

BIOS pilinizi çıkarıp biraz bekledikten sonra yeniden bilgisayarınızı açarsanız; BIOS'unuz sıfırlanacak, dolayısıyla da değiştirdiğiniz değerler eski haline gelecektir. Bu arada BIOS pilini yeniden taktıktan sonra BIOS'tan tarih-saat ayarlaması yapmanız gerekecektir. Bu nedenle BIOS yönlendirmelerini takip edin.