XP ses driver sorunu

RSAHIN38
15-01-2014, 17:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

s.a  pcye format attım ve xp kurdum. Pc eski olduğu için elimde driverlar yoktu. ben de driverları internetten indirdim ve kurdum ancak bazı sorunlarla karşılaştım. kurduğum sürücü ses sürücüsü (REALTEK AC 97) anakartım asus  ilk sorun sürücüyü yüklerken sona yaklaştığı sırada mavi bir ekran geliyor ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyordum bunun nedenini araştırırken buldum galiba sorun o anda kullandığım kablosuz mouse da kaynaklanıyormuş mouse çıkartınca sorun çözüldü. 2. sorun ise

Driver ı yüklüyorum yükledikten sonra driverın yüklenmesinin tamamlanması için pcyi yeniden başlatmam gerektiği yazıyor bende başlatıyorum ancak açıldıktan 10-15 sn sonra pc kendiliğinden reset atıyor. Aygıt yöneticisinden ses aygıtına geldiğim zaman ses aygıtının üzerinde sarı yuvarlak bir çemberin içinde ünlem işareti var silip yeniden yükledim ama sorun aynı pc açıldıktan 10-15 sn sonra pc yeniden kendiğinden reset atıyor ve açıldıktan sonra yeniden reset olayını tekrarlıyor... bu sorunu nasıl düzeltirim yardımlarınızı bekliyorum...

YLMZ90
15-01-2014, 18:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 45
472 mesaj

anakartın modelini yazarsan bakarım birde windows xp 32 bit mi ?

RSAHIN38
15-01-2014, 20:38   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

anakartın modeli:asus p4s800d-x

işletim sistemi 32 bit

Son Düzenleme: RSAHIN38 ~ 15 Ocak 2014 21:01
YLMZ90
15-01-2014, 21:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

burda doğru sürücüler var işletim sistemini (OS:windowsXp)  seçerek indirebilirsin  http://support.asus.com/download ... id=tElmFMz0YPEK37pl 

ama galiba reset atma sorunu sürücü problemi değil. sıcaklık, donanım uyumsuzlugu veya işletim sistemi problemi olabilir

Son Düzenleme: YLMZ90 ~ 15 Ocak 2014 21:06
RSAHIN38
15-01-2014, 21:24   |  #5  
OP Yeni Üye
33 mesaj

O siteden dosyayı indirdim ama (bilmiyorum yanlış bişey yapmış olabilirim belki) 2-3 mb boyutunda bir dosya indi açtım içerisinde setup dosyasına tıklıyorum kurulum için izin istiyor tamam dedikten sonra ekrana hiçbirşey gelmiyor.

Reset işinin donanımsal olabileceğini bende düşünmüştüm ama aygıt yöneticisine gelip ses sürücüsüne sağ tıklayıp kaldır dediğim zaman proğramı kaldırıyor. Proğram kaldırıktan sonra pc reset atmamaya başlıyo yani reset sorunu düzeliyor. 

pc açıldıktan sonra (proğramı slmeden) pc resetlemeden  cpu ısısına baktım ama cpu ısısı %11 i geçmeden pc kendini resetliyor

YLMZ90
15-01-2014, 21:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

anladım o zaman çekirdek sürücü dosyalarını yüklemeyi dene yani indirdigin dosyayı klasöre çıkart hazırla. aygıt yöneticisine gir ses sürücüsünün üstünde sağ tıkla bu sürücüyü güncelleştir de o hazırladıgın klasörü göster otomatik bulup yüklemesi lazım

RSAHIN38
15-01-2014, 21:59   |  #7  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Denedim ama yüklenecek dosyayı ben seçeçeğim dediğim zaman sadece bilgiyarım ı ve ağ bağlantılarımı şeçmeme izin veriyor herhangi bir dosyanın üzerine geldiğim zaman tamam seçeneğine basamıyorum. Yani dosyayı seçmeme izin vermiyor

ancak güncelleştir dedikten sonra listeden veya belirli bir konumdan şeç. seçiyorum ardından cd rw diskini şeçmeme izin veriyror acaba driver dosyasını bir cd yada usb ye kopyalarsan o zaman sürücüyü şeçip güncelleştirmeyi yapabilir miyim?

Son Düzenleme: RSAHIN38 ~ 15 Ocak 2014 22:08
RSAHIN38
15-01-2014, 22:20   |  #8  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Maalesef ben cdye kopyalayıp dosyaları o şekilde denedim ama yine olmadı

YLMZ90
15-01-2014, 23:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

orda hedef yolu gösterebiliyosun göz at seçeneği ile cdye kopyalamaya gerek yokdu aslında bu şekilde tanıması lazım klasörün içinde WDM diye bi klasör varsa onu seçmeyi dene. winrar arşivinde olmaması lazım dosyanın klasör olmalı

RSAHIN38
15-01-2014, 23:25   |  #10  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Yanlış mı yapıyorum basamak basamak anlatayım en iyisi 

ilk başta pc reset atmasın diye aygıt yöneticisinden ses codec bileşenine geliyorum va kaldır diyorum ardından güncelleştir diyorum ve 2 şeçenek var 1.yazılımı otomatik yükle 2.listeden ya da belirli bir knumdan yükle ben 2. şeçeneği şeçiyorum devam diyorum burada 2 şe.enek var 

1.şeçenek:Çbu konumlarda en iyi sürücüyü. Bu şeçeneğin altında ise 2 şeçenek var 

a.çıkarılabilir ortamda ara (burayı işaretleyip devam edersenm donanım şu an yüklü olandan daha iyi bir yazılım bulamadı diyor)

b.arama şu konumuda içersin  (burayı şeçersem bu kısımda da f sürücüsünden başka bir şeçeneği seçemiyorum f sürücüsü bende cd rw)

2. şeçenek ise:Arama. yüklenecek sürücüyü ben seçeçeğim (bu kısmı seçtiğimde ise ileri diyorum "bu donanım için yüklemek istediğiniz ses aygıt sürücüsünü şeçin" diyor (ses codec bileşenleri seçili aşağıda zaten)  devam diyorum ve son olarak ses sihirbazı aşağıdaki aygıtın yazılımını yüklemeyi başardı diyor aşağıdaki aygıt=ses codec bileşenleri son ama bu işlemden sonrada pc den ses çıkmıyor 

Yaptıklarımı ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir ve umarım yanlış birşey yapmamışımdır

YLMZ90
16-01-2014, 13:48   |  #11  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

a.çıkarılabilir ortamda ara (burayı işaretleyip devam edersenm donanım şu an yüklü olandan daha iyi bir yazılım bulamadı diyor) böyle dedigine göre yüklemiş olmalısın. onboard ses kartında bir sorun olabilir mi ? veya önce bu sitede anlatılanları bir dene http://acer--tr.custhelp.com/app ... e-elle-y%C3%BCkleme. olmassa indirdigin sürücüde w2kxp klasörünün içindeki tüm dosyaları C:Windows daki system32 klasörüne kopyala bilgisayarı yeniden başlat dene dahada olmassa bir yerden ses kartı bulup kullan artık  :)

mhmt06
16-01-2014, 13:59   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

madem cd ye yükledin şöyle yap. ama garanti değil.
sürücüleri kaldır
donanım bulma sihirbazını çalıştır. 
otomatik yükle diye bi seçenek olucak basmadan bekle.( 7 ye geçeli xp yi unuttum)
sonra cd yi koy. henüz cd yi okumadan otomatik yükle seçeneğine bas.  yüklemezse ya uygun yazılım değildir yada ses kartın arızalıdır.

RSAHIN38
16-01-2014, 20:56   |  #13  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Maalesef dediğiniz yöntemleri denedim ama yine olmadı:( zaten pc açıldığında ilk olarak pcnin reset atmaması için aygıt yöneticisine girip sürücüyü kaldır diyorum ardından 

çıkarılabilir ortamda tara dersem daha iyi bir yazılım bulunamadı diyor dediğiniz gibi indirdiğin sürücüde w2kxp dosyasına baktım ama öyle bir dosya bulamadım :) 

sizin de dediğiniz yöntemi denedeim donanım sihirbazı çalıştıktan sonra otomatik yükleye basmadım ve cd yi taktım ardından cd yi okumadan otomatik yükleye bastım ama bir süre bekleyip cd yi okudu ardından aranılan donanım bulunamadı başka bir yol varsa geri dönün yoksa son u tıklayın şeklinde bir yazı geldi mecmuren son u tıkladım:)

yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim başka yapılacak bir şşey kalmadı galiba güvenli moddada yüklemeyi denedim ama yine olmadı 

eğer sorun anakartta ki chipteyse bu chip i başka bir chiple değiştirebilir myiim yani bunları yerinden sökmek mümkün müdür uyumluluk sorunu filan var mıdır elimde eski bir pc kasası daha var onunkiyle değiştirebilir miyim 

bir de son olarak şunu söyleyim pc açıldığında aygıt yöneticisine girdiğim zaman ses aygıtına geldiğim zaman ses aygıtının üzerinde sarı bir çizgi var demiştim pc reset atmadan bu sarı çizgi yokk oluyor yani sarı çizgi yok olduktan bşr kaç sn sonra pc kendini resetliyor

YLMZ90
16-01-2014, 23:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

sana verdigim sitedeki sürücüyü bende indirdim ordan baktım w2kxp klasörüne :) tahminen sürücü yükleniyo ama sorun oluyo ondan dolayı reset atıyor makina. ses chipini değiştirme olayı mümkün değil en iyisi bir ses kartı alman.

RSAHIN38
16-01-2014, 23:15   |  #15  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Ben ilk başta win2kxp  dosyasına kendi indirip kurduğum driver dosyasının içerisinde aramıştım o yüzden görememişim galiba senin verdiğin asus un sitesinden indirdiğim dosyaya bakmamştım o yüzden görememişim:) ama şimdi asusun sitesinden yeniden indirdim dosyayı yeniden bir deneyeceğim bu sorunun indirdiğimiz dosyanın sürümündende kaynaklanabileceği yazıyor birkaç yerde ama ben zaten ben bu driverin 2 farklı sürümünü indrdim ikisinde de aynı sorunu verdi win2kxp dosyasını denedikten sonra son bir bir iki farklı siteden daha indirip farklı dosyalar denerim olmadı mecmuren son olarak yeni bir ses kartı alırım:)

Son Düzenleme: RSAHIN38 ~ 16 Ocak 2014 23:16
YLMZ90
16-01-2014, 23:26   |  #16  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

asusun sitesinden indirdiğini denemedinmi yani şimdiye kadar ?

RSAHIN38
16-01-2014, 23:36   |  #17  
OP Yeni Üye
33 mesaj

tabii ki denemiştim hatta ilk önce asusun kendi sitesinden  indirmiştim ama setup.exe dosyasına tıklayınca yönetici dosyayı yüklemek için izin istiyodu ve sonra hiçbir işlem devam etmiyordu ama ben kurulum yapmadan sizin dediğiniz win2kxp dosyasını alıp c windows sistem 32 klasörüne atacaktım bunu deneyecektim yani zaten en başta söylemiştim size o siteyi denediğimide:))

RSAHIN38
16-01-2014, 23:52   |  #18  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Tamam galiba sorunu düzelttim galiba, chipsette bir sorun yokmuş:) sorun galiba yanlış sürümden kaynaklanıyormuş. Yani benim aklıma gelen şey bu. Eski cd leri karıştırırken bir cd buldum kendi orjinal cd si değil sonradan çekilmiş bir cd cd den yükleyebildim ama bu driver sürümünü tam olarak nasıl öğrenebilirim? XP de donanım bulma sihirbazını kendimiz nasıl çalıştırırız?

YLMZ90
17-01-2014, 00:38   |  #19  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

aygıt yöneticisinde sürücü yazılımını güncelleştir dediiğin yerde özellikleri seç sonra yukarıda sürücü sekmesini seç orda yazar

RSAHIN38
17-01-2014, 01:05   |  #20  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim:)

YLMZ90
17-01-2014, 01:18   |  #21  
Yıllanmış Üye
472 mesaj

rica ederim :)