XP SP3 İçin Oyun Bilgisayarı Sistemi Toplamak

ciper
14-02-2014, 03:26   |  #1  
ciper avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Arkadaşlar Merhaba,

Biri size gelse ve dese ki: Elimde XP SP3 işletim sistemi var. Bu işletim sistemi için (bu işletim sisteminin kaldırabileceği) elinden gelen en güçlü donanımı topla. Ne yaparsınız? Amaç; en güçlü XP SP3 oyun sistemini kurmak. Nasıl bir sistem önerirsiniz? Unutmayın amaç Batman, Assasins Creed, GTA, COD-MW gibi son çıkan gelişmiş oyunlara göre bir sistem toplamak değil. Amaç; elimizdeki işletim sistemine göre (XP SP3'e göre) en mükemmel oyun sistemini toplamak!

Sistemi Toplarken Uyulması Gereken Zorunlu Kurallar:

1-İşlt.sistemi XP SP3 olacak ona göre davranın (orijinal windows XP SP3'tür). XP SP3'ün kaldırabileceği donanımlar önermelisiniz.

2-Oyun bilgisayarı olacak: Sistem, oyun için kullanılacak ama son dönem gelişmiş oyunlar için değil o yüzden abartmayın. Bu bilgisyarda oynanacak en gelişmiş oyun olsa olsa şu olur:

Sniper Ghost Warrior 1 (aşağıda verdiğim linkte oynun sistem gereksinimleri var)

http://www.game-debate.com/games ... :%20Ghost%20Warrior

3-İşlemci Hızı 3.0 Ghz'in üstünde olmak zorunda. Mümkünse Intel i5'e çıkmadan daha alt model intel işlemci önerin.

4-HDD 500 GB, 7200 RPM olmak zorunda. SATA 2 mi, 3 mü, ne olmalı size kalmış..

5-Sistem belleği (RAM) 4GB olacak. XP 4 GB'ın 3'ünü görse bile benim için kardır, gerisini görmese de olur.

6-Ekran Kartı: Harici olacak. 2 GB'ı XP kaldırır mı bilmiyorum ama ekran kartının minimum belleği 1 GB olmalı. XP SP3, 2 GB'ı da kaldırır diyorsanız 2GB'lık bir model önerebilirsiniz. Mesela AMD 7760 sizce XP SP3'de kullanılabilir mi yoksa fazla mı gelir? Her şeyimizi XP SP3'e göre ayarlamak durumundayız.

7-Anakart: Tercihan ASUS olmalı. Ama DDR2 mi olacak DDR3 mü, PCI slotları nasıl olacak gibi detayları belirlemek size kalmış. Ben işin o kısımlarından anlamam. Bilgisyarın ne için kullanılacağını, işletim sistemini vs biliyorsunuz ona göre anakartın hangi özellikleri taşıması gerektiğine siz karar verin.

8-Seskartı: Anakarta tümleşik olabilir, ama son söz sizin.

9-BÜTÇE: 1500 TL (zorda kalırsanız biraz aşabilir mesela 1600, 1700 gibi).

Lütfen XP SP3'e göre bir sistem topladığınızı unutmayın, yani XP SP3'ün sizin önereceğiniz sistemi kaldırması gerekir. Bir ekran kartı önerirsiniz ama XP SP3'te onu kullanamam, ne yapayım öyle ekran kartını? Sistem önerirken ihtiyacınız olacak her bilgiyi 7 maddede verdiğimi sanıyorum.

Şimdiden emeğinize teşekkürler..

sen7en
14-02-2014, 18:47   |  #2  
sen7en avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 50
593 mesaj

xp sp3 yerine windows 7 yükleyin çünkü xp directx 11 desteklemiyor.

Death Punch
14-02-2014, 18:48   |  #3  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 42
373 mesaj

aynı konuyu 2 kere açmanın manası ?

sen7en
14-02-2014, 18:50   |  #4  
sen7en avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 50
593 mesaj

ben bilmiyordum vallaha Gülüş

feanorking
14-02-2014, 19:05   |  #5  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

Oyun bilgisayarına bak desene bana ofis bilgisayarı toplayın diye.
hd4000 grafik gücü de yeter zaten o oyunlara boşa ekran kartına da para vermemiş olursun.

Zaten işlemciden bellekten pci ram slotlarının sürümünden her bişeyine biliyosun dostum bence kendin için kendi ihtiyaçların doğrultusunda daha iyi bir sistem toplayabilirsin.
Bir de inan herkesin merakını cezbeden şu xp sp3 olayı nedir?
Korsan kullanmak istemiyorsun galiba benim anladığım elindeki orjinale devam.

ciper
15-02-2014, 08:23   |  #6  
ciper avatarı
OP Taze Üye
12 mesaj

Öncelikle 2 farklı yerde konu açmanın özrünü ifade edeyim. Soruma cevap alabileceğim en uygun yerin neresi olduğunu kestiremedim, en ilgili 2 yerde karar kıldım ve oralarda sorumu sordum. Yanlışsa forum yönetiminden özür diliyorum.

İkinci konu: Kişisel sebeplerle XP tercih ediyorum. Evet Gcb1903 arkadaşımızın dediği gibi korsana karşı olmamın da bunda payı var. Eski oyunlar için ve sadece oyun için xp, diğer işlerde linux, multimedya ve gelişmiş oyunlarda win 7 şeklinde bir üçlemem var. Çoğu işim için linux tabanlı bir işletim sistemini kullanıyorum (internet, mailler, belgeler vs..). Aslında linux kullanmaya başlama sebebim de korsana karşı olmamdı tabi bir de güvenlik var (virüslerin genelde windows ortamları için yazılması durumu ve farklı mimarisi linux'u biraz daha güvenli kılıyor).

XP'ye olan desteğin bitmek üzere olduğunu, o bilgisayarın sürücülerini güncelleme gibi sıkıntıların başgöstereceğini vs biliyorum ama sürücülere desteğe ihtiyacım olmayacak çünkü XP oyun bilgisayarımın internetle bağlantısı olmayacak. Onu sadece XP'ye göre yapılmış oyunları oynayabileceğim, eski oyunların yüklü olduğu, sadece canım nostalji yapmak istediğinde açacağım bir bilgisayar şeklinde düşünüyorum.

Üçüncü konu: bilgisayar toplamaktan az buçuk anlıyorum ama bilgim yeterli değil. İyi ki size sormuşum, iyi ki 2 farklı yerde konu açmışım. Niye mi? Gcb1903'ün söylediği şeyi bilmiyordum yeni öğrendim: "hd4000 grafik gücü de yeter. zaten o oyunlara boşa ekran kartına da para vermemiş olursun." Sanırım intel'in tümleşik ekran kartından bahsediyor. Toplama değil hazır mı almayı öneriyorsun tam anlamadım? Intel HD4000 tümleşik ekran kartlı hazır (marka) bilgisayarlar işini görür diyorsan masrafım tam yarı yarıya azalır çünkü piyasada ortalama 800 TL'ye Intel HD4000 tümleşik ekran kartlı freeDOS bilgisayarlar var. Dediğim gibi bu bilgisyarda oynayacağım en gelişmiş oyunlar olsa olsa: Sniper Ghost Warrior 1, Civilization 5 Brave New World, Rome Total War Gold Edition, CS: Source, CS:Global Offensive, Cities XL gibi oyunlar olacak.

Bir de "Sen7en" arkadaşımızın söylediği "XP, DirectX.11'i desteklemiyor" bilgisini yeni öğrendim. Araştırdım gerçekten de XP için çıkarılmış en son DirectX sürümünün 9.c olduğu bilgisiyle karşılaştım. Demek oluyor ki bizim XP Oyun bilgisayarında sadece DX9.c 'ye yönelik çıkarılmış oyunlar oynanabilecek.

Öğrendiğim yeni bilgiler ışığında şu sorular aklıma geliyor "DDR3 anakart XP ile uyum sorunu yaşar mı, acaba DDR2 anakart mı tercih edilmeli?", "SATA 3 HDD fazla mı gelir acaba bir düşük model HDD mi alınmalı?"..gibi sorular. Her bileşende işletim sisteminin desteklediği bileşenleri bulmak önemli hale geldi. Ne diyelim, işletim sisteminin bilgisayar toplama konusunda belirleyiciliği (önemi) ortada. Win 7'ye sistem toplamak kolay, asıl beceri XP'ye toplamakta çünkü geriye dönük düşünmek gerekiyor. Bileşenlerin şimdiki özellikleri, bir önceki özellikleri, iki önceki özellikleri felan bilinmeli.. Zaten ben bunları bilmediğim için konuyu açtım. DDR2 anakartta XP'nin iyi çalıştığını biliyorum ama DDR3'te durum nasıl olur onu bilmiyorum mesela.

Tüm bunlara göre eğer sistem önereceksiniz ne önerirsiniz yok eğer hazır (marka) bilgisayar al diyorsanız (HD4000 grafikli) ona da açığım.

Son Düzenleme: ciper ~ 15 Şubat 2014 09:54
ciper
03-03-2014, 11:37   |  #7  
ciper avatarı
OP Taze Üye
12 mesaj

Öneride bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler. Kaç gündür (12 gün) foruma giremedim. Bu süre zarfında araştırma sürecimi tamamladım. 9 parça sistem bileşeni için 21 farklı mağazayı araştırdım. Parasal bir sıkıntı yaşadım, 1400-1500 TL'lik bir bütçeye göre değil 1000 TL'yi aşmayan bir bütçeye göre sistem toplamak zorunda kaldım. 998-999 TL civarında tuttu.. Her parçayı 9 taksitle almak zorunda kaldım yoksa peşin alma imkanım olsaydı toplam tutar 1000 değil daha düşük çıkardı.

XP SP3 İçin, 1000TL'lik Bütçeye Göre Toplanan Sistem:

1-İŞLEMCİ: Intel® Pentium® Processor G2030 (3M Cache, 3.00 Ghz)

http://ark.intel.com/products/74 ... 0-3M-Cache-3_00-GHz

2-ANAKART: Intel® Desktop Board DH61WW

http://www.intel.com/content/www ... p-board-dh61ww.html

3-BELLEK/RAM: Kingston KVR13N9S8H/4, Tek Modül 4GB RAM, DDR3, 1333MHz

http://www.kingston.com/tr/memor ... _DH61WW_Motherboard

4-EKRAN KARTI: ASUS GT420 GDDR3, 2GB, 128 BİT, NVIDIA

http://www.asus.com/tr/Graphics_Cards/GT4202GD3/

5-GÜÇ KAYNAĞI (PSU): HPE-500-A12S, 500W ECO

http://www.teknobiyotik.com/high ... fc-guc-kaynagi.html

6-KASA:

Dark Sub-Zero 4xUSB (2xUSB3.0, 2xUSB2.0), 2x12 cm Fan, SSD Ready ATX Siyah Oyuncu Kasası

http://www.dark.com.tr/dark-sub- ... -oyuncu-kasasi.html

7-HARD DİSK HDD: Seagate ST3750640, 750 GB, SATA 2, 7200 RPM, 16 MB

8-DVD-RW: Asus 24F1ST, SATA, 24*

9-KLAVYE-MOUSE: A4 Tech KR-8572-USB Klavye Mouse Set

10-Monitör ve Hoperlöre ihtiyacım olmadığından almadım.