XP takiliyor ltf yardim

acimaz
19-12-2008, 10:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

oncelikle herkeze slm...bana yardim etmenizde kolaylastirmak amaciyla 2 sene onceye gidelim.Bundan 2 sene once xp kulaniyordum ve 1 sene hic sorun cikmadan kuladim ve daha sonra xp takilmaya basladi pc acildikdan sonra bazen 5 dakkia bazen 10 dakkia bazende yarim saat sonra donuyor (takiliyordu)(ekranda hic bi islem yapamiyorum ne mausu nede klavyeyle bi islem yapabiliyordum... takildiktan sonra bazen 5 dakkia sonra bazende 15 dakkia sonra geri geliyordu cogunlukla hic gelmiyordu rezet atmak zorunda kaliyordum attikdan sonra yine aynisi... elimde xp cdsi yoktu bende vistaya gectim vistaya gectikden sonra hic bi problem yasamadim tam 11 ay kulandim fakat vistanin bazi eksiklerinden ve performans dusuklugunden tekrar xp gecmek istedim yani bugun ve format attim FORMATA(c,d yi sildim onun uzerine format attim bidaha oyle yukledim sorun cikmasin diye) ve yukledim ama bundan 11 ay onceki sorunla yine karsilastim......... ramlerim saglam fanda saglam grafik karti da saglam vistada zaten bi problem yasamadim..biosdan mi diye dusunuyorum fakat ne tur bi sorun olacak?

benim bilgisayarin:2.80 + 2.80 =5.60 ghz isl
512+512+1024 gb = 2gb ram
grafik kartim:geforce 9800 GT PCI Express 512 mb

bir turlu anlam veremedim bu arada baska cd de denedim uc ayri arkadasdan uc ayri xp cdsi aldim (uc kere format attim)

yine ayni problemi yasiyorumyine bu arada grafik kartin son surum updatini yaptim umarim detayli bi sekilde anlatmisimdir ....SIMDIDEN COK TSKLER yardimci olursaniz cok emeginiz gececek.....

Kapalı Hesap (101323)
19-12-2008, 14:39   |  #2  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

makinada 3 ram varsa donması normaldir tavsiyem    2 tane  1 gb lik ram veya 1 tane 2gb lik ram  kısacası makinada aynı parçadan  1 den fazla olmasın  işlemcin çift çekirdek   işlemci sorun olmaz ama dediğim gibi 3 ram fazla  en iyisi 1 tane 2 gb lık  ram  aynı parçadan fazla olunca donanım çakışması oluyor ondan yavaşlıyor

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (101401) ~ 19 Aralık 2008 14:42
SAİNT
19-12-2008, 14:58   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bu donanım arızası olabilir hdd bad sektörde olmuş olabilir yada ram'lar bozukta olabilir bence remleri tek tek dene ikisini bi ayrı birini bi ayrı yane ramlarda bi sorun olmadığından emin ol.

acimaz
19-12-2008, 17:14   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

oncelikle tskler ilginizden dolayi fakat ayni problem devam ediyo tek ram biraktim yine ayni ramlerde bi sorun yok galiba vistada calisiyordu sorunsuz birde hdd bad ne oldugunu bilmiyorum yani napmam lazim? kafayi yicem bi mjs yazacam kopyalaya kopyalaya yaziyom uc kere takildi tam yazarken ltf acil yardim...

xflood
19-12-2008, 17:24   |  #5  
Üye
72 mesaj

Tahmin ettigim direk sorunu söyleyeyim ethernet kartını disable et anakarttan ve ilk önce bunu denermisin? 3 com ethernet kartlarını xp kendi driveriyle tanıdıgı zaman kitleniyor.
Ayrıca diger sorunla alakalı
Harddiskte bozuk kesim anlamında söylemiş arkadaş benim sana tavsiyelerim ise şudur bunu anlamak için ;

Format atarken hızlı olarak değil yavaş olarak denersin.Kurulumu bu şekilde gerçekleştir.

Ayrıca norton disk doctor var internette aratırsan diskde bad-sector varmı tespit edebilirsin. Eğer sorun buysa bunu kapatabilen programlar var yada harddiski degiştirmen gerekir.

Kapalı Hesap (34907)
19-12-2008, 18:38   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

TIKLAYINIZ

Banned
20-12-2008, 01:20   |  #7  
Banlandı
347 mesaj

takıldığı zaman görev yöneticisini(ctrl+alt+del) aç işlemler kısmından explorer.exe(iexplorer değil) uygulamasını seçip sonlandıra bas..daha sonra uygulamalara git yeni görev deyip explorer yaz...bir denemiş olursun en azından...bu sorun bir ihtimal yazılım sorunundandır bu durumda işlemcinin nelerin kullandığını kontrol et gereksiz uygulamaları kapat gitsin..donanımda sorun olsa vistanın da doğru çalışmaması gerekirdi...

acimaz
20-12-2008, 17:43   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

xflood dedigini yaptim ben biosdan ethernet kartını disable ettim sen ordan mi kastettin? su an icin bi sorun cikmadi umarim cikmazda... 15 dakkika oldu takilmadi.... sorun cikarsa formatatarken hizli olarak degil yavas olarak atacam bakalim bi zaman geccsin yine yazacam.....

acimaz
20-12-2008, 18:08   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj

biosdan olmadi yine takildi az once nerden disable yapacam ethernet kartini?

acimaz
23-12-2008, 23:00   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

bakan olmamis baska yinde cok cok cok tskler yardimlariniz icin rep nasil veriliyo bu arada...tekrar tskler

elbstan
24-12-2008, 23:33   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

formatı başka bir cd de denermisiniz

Casper3443
21-08-2010, 10:19   |  #12  
Taze Üye
4 mesaj

aynı sorun benimde başıma geldi format attım düzeldi fakat oyunlarda takılıyor bunun sebebi ekran kartı bide senin ki donuyor takılıyorsa fanlardan da olabilir işlemcin aşırı sıcak oluyordur Bide bana Ctrl+alt+delete yaparak orada üste cpu yazıyor onun %kaç olduğunu söylersen sorun büyük nedenle Fandandır.