XP ve drwtsn32.exe sorunu

pekgucer
18-02-2009, 22:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

slm arkadaslar benım kucuk gozuken ama buyuk olan bu sorunum pc me ıskence cektırmekten baska bısey saglamadı. pc me yenı format attım xp sp2 ve pc'dekı oyunlardan bırını acmak ıstedıgımde (nfs 2 v.b) ılk olarak pc'm donuyor daha sonra daaaa drwtsn32 hatası verıyor. gorev yonetıcısıne baktıgımda gordugum manzara sıradısı cunku drwtsn32 kendısını bırden fazla calıstırmıs oluyo ve aynı zamanda drwın , expoler.exe gıbı baglantılı programlarda hata verıyo onları tek tek sonlandırıyorum ama ondan sonra pc' ye restart cekıyorum ve bırde bakıyorum kı masaustu gezmeye gıtmıs hersey yok sadece pc'de ıexpoler.exe ve sıstem gerı yukleme calıstırabılıyorum. regedıt flanda calıstırmıyor. sorunu bır turlu cozemedım lanlız sorun drwtsn32'nın kendını bırden fazla calıstırması !....
evt arkadarslar sızlerden yardımlarınızı rıca edıyorum sımdıden tesekkurler.

Son Düzenleme: pekgucer ~ 18 Şubat 2009 23:04
pekgucer
18-02-2009, 23:58   |  #2  
OP Taze Üye
5 mesaj

kımse yq mu bana yardım edıcek ama yaww !...

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
19-02-2009, 18:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bildiğime göre drwstn32.exe program ekle/kaldır kısmını açınca çalışıyor.Program listesini doldurmak için.

piRe_
19-02-2009, 19:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

İlk önce pc nizi güvenli modda ve antivirüsünüz devre dışı iken Combofix ile taratın. Sorun çözülmezse başka alternatifleri düşünürüz.

Tarama bitip karşınıza bir metin dosyası gelene kadar pc de hiç bir işlem yapmayın ve çıkan uyarıları onaylayın.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 19 Şubat 2009 19:20
Burgut
20-02-2009, 09:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Arkadaşım bu sorun bir ihtimalle bir trojandan kaynaklanıyor olabilir. Bazı programlar bu tip "birden fazla açma" problemini yaşatıyor. Dr.Watson uygulamasını Ekle/Kaldır yardımcısı ile tamamen kaldırmanız mümkün olmaz, çünkü bir Windows bileşenidir. Ancak bu servisi komut istemcisi ile durdurabilirsiniz. Dr.Watson'ı harekete geçiren etkenleri iyi incelemek gerekir.

Dr. Watson, sisteminizde yazılımsal bir hata oluştuğunda, o esnada işlemcide hangi dosyalar işlem görüyordu, ram de hangi dosyalar barınıyordu, sorun neden kaynaklandı, arka planda hangi programlar çalışıyordu, hangi program hataya sebep oldu, (kısaca bir hata oluştu nedir? ne değildir?) gibi bilgileri loglayan bir progreamdır, eğer doğru şekilde bu loglar okunabilirse hata anında tespit edilip giderilebilir. ama son kullanıcılar açısından bu okadar da kolay değildir, drwatson'ın loglarını açan bir kullanıcı: "bu, GetContextState failed, 0x8007001F diyo acaba format mı atsak" şeklinde tepki verebilir.. Dr.Watson, Windows'un verdiği hata kodlarını raporlar ve kaydeder.

Dr. Watson'ı Devre Dışı Bırakmak İçin

Başlat>Çalıştır'a regedit yazın ve yolu izleyin..

HKEY_LOCAL_MACHINE-Software-Microsoft-Windows NT-CurrentVersion-AeDebug

AeDebug anahatarını sildiğinizde Dr.Watson devredışı kalacaktır..

Eğer daha sonra etkinleştirmek istiyorsanız..AeDebug'u silmeden önce Kayıt Defteri menüsünden Kayıt Defteri Dosyası Ver'i tıklatın.Bir ad ve konum girdikten sonra kaydedin..

Kod:

Dr.Watson'ı Etkinleştirmek İçin
Komut istemine aşağıdaki satırı yazın ve ENTER tuşuna basın

drwtsn32 -i

Ardından daha önce yedeklediğiniz AeDebug'a çift tıklatın

Arka planda çalışan ve arıza oluşturabilecek yazılımları bir gözden geçirin. Hangi yazılımlar çalışırken Dr.Watson kendinden geçiyor? Makinenizde aynı anda birden fazla sorun varsa birden fazla Dr.Watson açılmış ta olabilir..

Microsoft'un Dr.Watson ile ilgii makalesi http://support.microsoft.com/kb/308538/tr sayfasından Türkçe olarak okunabilir.

Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Burgut ~ 20 Şubat 2009 09:22