Xp ye zarar vermeden Win98 nasıl silinir.....!!!

beltan
27-02-2007, 12:50   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
57 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

Benim sistemin de iki ayrı hard disk bulunuyo (C ve D)
Daha Once Sistemimin D sürücüsüne (FAT32 biçimli) Win 98 kurmuştum Sonrada C sürücüsüne (NTFS biçimli )Win XP kurdum Fakat Xp de sistemimi açtığımda bilgisayarda gözle görünür ve hissedilir biçimde sistem yavaşlaması oldu bunun sebebinin Win 98 olduğunu düşünüyorum
   (bu arada win 98de donanım çakıçmasından restart hatası alıyordum bilginize)

Şimdi Xpye veya sistemime zarar vermeden nasıl Windows 98'i kaldırabilirim .... Bu Konuda Bir Profosyonelin yardımına ihtiyacım var

Şimdiden Bütün arkadaşlara Teşekkürler

Son Düzenleme: beltan ~ 27 Şubat 2007 12:54
gokhan2413
27-02-2007, 13:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

zaten c ve d olmak üzere farklı bölümlere kurmuşsun  disk yönetiminden d sürücüsünü formatlarsan silersin şimdi diyeceksin ya olmassa xp zarar görürse o zaman sistem yedeeğini alan programlar var ghost vb...alırsın sistemin yedeğini baktın bi terslik oldu sistemi tekrar aldığın yedekle eski haline getirirsin...
Kolay Gelsin...

Link
27-02-2007, 13:10   |  #3  
Üye
83 mesaj

sisteminin yavaşlamasının sebebi win98 olamaz , win98 i yinede kaldırmak istiyorum dersen , windows xp ile sistemi açarsın , win98 in bulunduğu klasörü manual olarak silersin , herhangi bir sorun olmaz .

beltan
27-02-2007, 14:02   |  #4  
OP Üye
57 mesaj

yanlız Win 98 in yüklü olduğu sürücü şu an hala fat32 sistmi ile çalışıyo manuel olarak silersem yada NTFS ile biçimlendirirsem sorunum kalkarmı diyorsunuz hangisini tavsiye edersiniz manuel olarak WİNDORS klasorunu silmeyimi yoksa direk sürücü üzerine sağtık biçimlendir NTFS ile biççimlendir diyip kafadan koparayımmı hangisi XP ye zarar vermez....!!!

gokhan2413
27-02-2007, 14:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

biçimlendirirsen daha iyi olur manuel silsen gizli klasör silinemeyen dosyalar falan uğraştırır geride gereksiz dosya artıkları kalır en iyisi nfts ile biçimlendir

beltan
27-02-2007, 15:16   |  #6  
OP Üye
57 mesaj

ok birde bole deneyelim bakalım saolasın gokhan

shehsuvar
27-02-2007, 16:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

beltan ;   bilgisayarının özellikleri XP  ye  uygun mu ,

microsoft derki ;
Microsoft Windows XP Professional Edition'ı kullanabilmeniz için aşağıdaki temel bileşenler, öğeler ve hizmetler gereklidir.
•        Bilgisayar/işlemci

233 MHz veya daha hızlı işlemcisi olan bir PC gerekir; 300 MHz Intel Pentium/Celeron ailesi, AMD K6 / Athlon / Duron ailesi veya bunlarla uyumlu bir işlemci önerilir
•        Bellek

128 MB veya daha fazla RAM önerilir (en az 64 MB desteklenir; bu, performansı veya bazı özellikleri sınırlayabilir)
•        Sabit Disk

1,5 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerekir (yapılandırmaya bağlı olarak sabit disk kullanımı farklılık gösterecektir; özel yüklemede daha fazla veya daha az disk alanı kullanılabilir)
•        Sürücü

CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsü
•        Diğer Aygıtlar

Klavye ve Microsoft Fare veya uyumlu bir işaretleme aygıtı
•        Ekran

800 x 600 veya daha yüksek çözünürlüğü destekleyen Super VGA monitör ve video bağdaştırıcısı

uygun ise ,  sistemini  yoracak programlara  dikkat  etmek  gerek  .  bunlar genelde tema  uygulamaları , windowsun açılışı  ile başlayana gerksiz yazılımlar  ya  da  trojen gibi  zararlı yazılımlar . win98 i  silmeden önce bunları  kontrol etmekte fayda var . ki  bence  win98  in varlığının bu yavaşlık ile alakası  yoktur , çünkü xp için o  sadece  diğer  bölümde bulunan  dosyalardan ibarettir ) . yine  de  win98 i  kaldırmak istiyorsan dikkat  etmen  gereken , bilgisayar  ilk açıldığında  seni  işleitm sistemlerine  yönlendiren boot dosyalarının  hangi bölümde  olduğu , eğer win98 in bölümde   ise ve  sende buraya format atarsan , bilgisyarını  bir  daha  açamassın(açarsında  onun için başka  zahmetlere girmen gerekir).

tavsiyem ; yedeklerini  al , her iki  tarafada formatını  at  sonra istediğin bölüme XP  yi  kur . tecrübeye dahildir işletim sisteminin  dosyaları ile oynamaya gelmez :)

GRaNZaT
28-02-2007, 00:30   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,234 mesaj

Bende sistem yavaşlamasının Windows 98 ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Yapabileceklerin arasında
- www.ccleaner.com adresindeki ücretsiz CCleaner programını kurmak ve çalıştırmak
- Başlat - Çalıştır - msconfig yaz ve enter tuşu ile açılan pencerede başlangıçta açılan pogramları inceleyip gereksizlerini kaldır.
- Sisteminde virüs- trojan vs taraması yaptır
- Harddiskinin doluluk oranı yüksekse yer boşalt... Bir de bunları deneyebilrisin..

gokhan2413
28-02-2007, 19:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

arkadaşın sorunu sadece yavaşlama değil ayrıca donanım çakışmasından dolayı restart hataları var diyor