XP'yi bırakamayanlar hesabını verecek!

CHIP Online
07-02-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'un patronu Steve Ballmer, Windows XP'den vazgeçemeyenleri işte böyle uyardı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/XP-y ... -verecek_10827.html

Vista'nın bekleyen ilgiyi görememesinin üzerine, pek çok kullanıcı ve kurum işletim sistemi olarak hala Windows XP kullanıyor. Steve Ballmer ise XP'den vazgeçemeyen bu bilişim firmalarını şu sözlerle uyardı: "Eğer bugün 4 - 5 yıllık bir işletim sistemi kullanırsanız, pek çok insan patronlarına niye evde kullandıkları işletim sistemine ofiste sahip olmadıklarını sormaya başlayacak". Özellikle Windows 7 ile görsellik, güvenlik ve daha uzun pil ömrü konularında büyük aşamalar kaydedildiğinin altını çizen Ballmer bunların "kullanıcıların önemsediği konularda ileriye dönük çok olumlu adımlar" olarak nitelendirdi.

Steve Ballmer özellikle kurumsal sistem hizmetleri sunan firmaların, hala yeni bilgisayarlara Windows XP kurmaya devam etmelerinin, ciddi tepkilere neden olabileceğini iddia etti. Vista ile özellikle güvenlik anlamında başlatılmış olan bazı yeniliklerin Windows 7 ile daha da gelişerek devam ettiğinin altını çizen Ballmer, yeni işletim sisteminin hızla son haline getirileceğinin de müjdesini bir kez daha yineledi.

Microsoft, ayrıca XP kullanıcılarına güzel bir de haber verdi. Daha önce söylentisi ortalarda dolaşan XP'den Windows 7'ye ucuza geçiş imkanı da, Microsoft'un haberi doğrulaması ile resmiyet kazandı.

Tüm konu: XP'yi bırakamayanlar hesabını verecek!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Ballmer'ın XP karşıtlığının asıl sebebi ne?

onurkayabasi
07-02-2009, 00:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
215 mesaj

Vista'da umduklarını bulamamak ve 7de de aynı şekilde devam edeceğini düşünmek.

Banned
07-02-2009, 00:25   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bir yazı eklemiştim Microsoftun büyük htası xp diye de site yöneticilerimiz sağolsun konuyu silmişler, üyeler aleyhte düşünceler belirtmişleri. Sanırım benim düşüncelerimi doğrulamam için bu açıklamayı yapmış olsalar gerek.

Hala aynı fikri savunuyorum microsoft xp yi 5 sene ayakta tutup 7 senedir desteklemek, 12 senede destekleyeceğini açıklamakla en büyük hatasını yaptı. İsterse windows 7 yi bedeva yayınlasın işyerlerindeki mevcut bilgisayarların miyadı dolana kadar kimse xp yi kaldırıp (işyeri sistemlerinden) vista veya win.7  kurmayacaktır.

DaRWeLL
07-02-2009, 01:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

adam xpnin üstüne vistayı çıkardı.vista xp ile baş edemedi..
ballmer da bu yolla xpyi bıraktırmaya çalışıyor.biraz zor tabi..
win7 hala beta aşamasında ama iyi bir işletim sistemi geliyor gibi.
belki win7 ile xpden kurtulabilirler..

frozen
07-02-2009, 01:21   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

XP üzerinde çalışmak zorunda kalmamak için bence. Sürekli arıza çıkartan bir işletim sisteminin size olan zararı çok fazladır. Sürekli aranan müşteri hizmetleri, Win 7 ile beraber 3 farklı işletim sistemi için aylık yama için çalışanların kaybettiği zaman. Bir çok gelişmeyi engelleyecektir.

Zaten Win 7 den sonra XP kalmaz piyasada. Microsoft bir zararlı çıkartır piyasaya, tüm xp sistemlerini mahfedecek cinsten. Böylece herkes kaçar XP den.

Kapalı Hesap (101323)
07-02-2009, 01:25   |  #6  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

microsoft mu  yapsında göriyim  başını belaya sokar mahkemeye verirler xp yi asla bırakmam

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 07 Şubat 2009 01:25
runoades
07-02-2009, 03:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

Ben linux kullanıyorum ama Steve Ballmer'i gören Xp'yi bırakır herhalde.Gece gece adamın fotoğrafını görünce tırstım valla :D

Mehmet-
07-02-2009, 07:50   |  #8  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Valla donanımım iyi olduğu an xp-linux-vista'yı aynı anda kullanırım. Ama donanımım iyi olmadığı için xp kullanıyorum. Ara sıra üstünde çalışmak içinse linux.

gürkan_ertan
07-02-2009, 12:31   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

bilgisayarla birlikte vista satın aldım ama malum vistanın ekşıkleri.
peki win 7 ye geçmek istersek bunu ücretsis yapma hakkı tanırlarmı.
yaklaşık 250 tl ...
birde sorunsuz çalışan işletim yapmak mumkun ve bilerek yapmıyorlar. ki virüs korumadan. donanım uyunsuzluğundan faydalanarak parca satmaktan kar edecekler...
gözleri doysun.
pardus konusunda ne düşünüyorsunuz...

Fattur
07-02-2009, 14:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

birde sorunsuz çalışan işletim yapmak mumkun ve bilerek yapmıyorlar.

Hayır mümkün değil şu anda o dediğin.Eğer çalışıyorsa kırılır,çöker,hack yer vbvb...

Ayrıca frozen her işletim sistemiyle farklı gruplar ilgileniyor.Ama dediğin bu 3 grup teke düşse maiyette azalır...

Kırık Kılıç
07-02-2009, 14:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
165 mesaj

Vistadan hayal kırıklığı ve Apple nin bu kozu kullanarak reklamlarını yapması.

frozen
07-02-2009, 17:34   |  #12  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Fattur
Ayrıca frozen her işletim sistemiyle farklı gruplar ilgileniyor.Ama dediğin bu 3 grup teke düşse maiyette azalır...
Demek istediğim kısmen buydu zaten. 3 gruptan fazla, güvenlik, güncelleme, geliştirme... şu bu... kategoriler halinde her işletim sistemine bu kadar çeşit grup mevcut.

Atıyorum xp ye 3 grup, vistaya 4, win 7 ye 6 gibi.. Maliyetin düşmesi çok etkili olmayacaktır. Büyük bir düşüş olmaz sanmıyorum ama bizi mutlu edecek kadar olacaktır. Zaten bunu planlamışlar ki, win 7 yi vista sahiplerine neredeyse bedava veriyorlar.

Benim asıl dikkat çekmek istediğim, bu kadar insanı işten çıkartmayacak olan microsoft bunları projelere ya da geliştirme departmanına aktarırsa, ortaya daha güzel şeyler çıkar. Sadece windows üzerinde değil, ek hizmetler, programlar v.s açısından.

cafe
07-02-2009, 20:39   |  #13  
Taze Üye
5 mesaj

microsoft tamamen hayal kırıklıkları ile dolu bi işletim sistemi cıkarıyor ve ardın dan bide utanmadan sorabiliyor mu neden geri xp yüklediniz diye

ReFeRaNSs
07-02-2009, 20:51   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
frozen
Demek istediğim kısmen buydu zaten. 3 gruptan fazla, güvenlik, güncelleme, geliştirme... şu bu... kategoriler halinde her işletim sistemine bu kadar çeşit grup mevcut.
Bu koyu yazdıklarımı listenden çıkart çünkü bazı kullanıcılar xp yi cracklı kullandığı için güncellemeler kapalı, güvenlik desen xpde yok, geliştirmede güncellemeye girdiği için saymıyorum :) xp için deil 3 gurup 3 kişi bıraksalar yeter orjinal kullananlar okadar az ki maliyet bi güzel düşer bu durumda.

Ayrıca bu gün vista keyleri kullanılmayıp, ortalıkta geziyor vistadan xp ye gecenler ortalıkta bırakıyor buda ms ye zarar

sergenkurt
07-02-2009, 22:08   |  #15  
Taze Üye
10 mesaj

içimden bir ses bu karmaşanın linux a yarayacağını söylüyor ...

frozen
07-02-2009, 22:13   |  #16  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
ercanyerci
Bu koyu yazdıklarımı listenden çıkart çünkü bazı kullanıcılar xp yi cracklı kullandığı için güncellemeler kapalı, güvenlik desen xpde yok, geliştirmede güncellemeye girdiği için saymıyorum :) xp için deil 3 gurup 3 kişi bıraksalar yeter orjinal kullananlar okadar az ki maliyet bi güzel düşer bu durumda.

Ayrıca bu gün vista keyleri kullanılmayıp, ortalıkta geziyor vistadan xp ye gecenler ortalıkta bırakıyor buda ms ye

E tabiki XP gibi bir işletim sistemine böyle bir ekibe gerek yok. Ama Win 7 ye Vista muamelesi yapılırsa (ki hiç zannetmiyorum fakat yinede bir ihtimal işte) seve seve büyük gruplar kurulacak. MS hatayı 2012 ye kadar destek vermekle yaptı. O tarihe kadar hukuki gereklilik yüzünden o ekibi kullanmak zorunda.

Vista key leri ile ilgili de ayrı bir durum; bahsettiğin kişiler, Laptop kullanıcıları, kimse gidip PC harici bir Vista satın almamıştır. Laptoplara verilen işletim sistemleri donanımları ile birlikte kaydediliyor. Dolayısıyla, sen o anahtarı ayrıca MS'e faturanla ibraz etmediğin sürece başka bir PC ya da laptop için kullanamazsın. Aktivasyon sorunu çıkar. Win 7 ye geçerken, elimdeki bir kaç Vista key'i değerlendirmeyi düşünüyorum. Kesin bir gedik çıkar o karambolde, bende win 7'yi donanım kayıt mecburiyeti olmadan lisanslayabilirim :)

ReFeRaNSs
07-02-2009, 23:00   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
frozen
E tabiki XP gibi bir işletim sistemine böyle bir ekibe gerek yok. Ama Win 7 ye Vista muamelesi yapılırsa (ki hiç zannetmiyorum fakat yinede bir ihtimal işte) seve seve büyük gruplar kurulacak. MS hatayı 2012 ye kadar destek vermekle yaptı. O tarihe kadar hukuki gereklilik yüzünden o ekibi kullanmak zorunda.

Vista key leri ile ilgili de ayrı bir durum; bahsettiğin kişiler, Laptop kullanıcıları, kimse gidip PC harici bir Vista satın almamıştır. Laptoplara verilen işletim sistemleri donanımları ile birlikte kaydediliyor. Dolayısıyla, sen o anahtarı ayrıca MS'e faturanla ibraz etmediğin sürece başka bir PC ya da laptop için kullanamazsın. Aktivasyon sorunu çıkar. Win 7 ye geçerken, elimdeki bir kaç Vista key'i değerlendirmeyi düşünüyorum. Kesin bir gedik çıkar o karambolde, bende win 7'yi donanım kayıt mecburiyeti olmadan lisanslayabilirim :)

Tamamen açıklamak istemiyorum ama bazı yerlerde  deil laptop, masa üstü pcleri böyle yapmışlar xp kurmuşlar, vista keyi kimbilir kimde, belkide satın alıdıkları pc ci bu keyleri sattı!  
   Kimsenin günahını almak istemem ama görünen köy de klavuz istemez, ee boşuna dememişler yemeyenin malını yerler diye :) sen kullan xp yi kardeşim, sana (nerdeyse) bedava gelmiş vistayı boşwer :)

Son Düzenleme: ReFeRaNSs ~ 08 Şubat 2009 13:06
frozen
08-02-2009, 05:27   |  #18  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
ercanyerci
Tamamamen açıklamak istemiyorum ama bazı yerlerde  deil laptop, masa üstü pcleri böyle yapmışlar xp kurmuşlar, vista keyi kimbilir kimde, belkide satın alıdıkları pc ci bu keyleri sattı!  
   Kimsenin günahını almak istemem ama görünen köy de klavuz istemez, ee boşuna dememişler yemeyenin malını yerler diye :) sen kullan xp yi kardeşim, sana (nerdeyse) bedava gelmiş vistayı boşwer :)
İnsanımız çıkarcı, ne yapalım. Ticari zihniyet, çıkarcılık, bilgisizlik. Daha neler dönüyor buralarda...

AvSaRBeY
08-02-2009, 23:32   |  #19  
Taze Üye
10 mesaj

bu ne sımdı win 7 cok mu güzel cok eksiği var die biliyom win 7nin.xp batıyor sanki

Mustafa Can
09-02-2009, 01:27   |  #20  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

xp kurmalarının sebebi:
1 işyeri bilgisayarları çok eski
2 windows vista için para vermek istemiyolar

keşke xp olsa!
benimki o da deil bende bi prog var bütün ağda paylaşım yapıyorum prog girmesi için herkezin ordaki ismiyle aynı oturumu olması lazımmış windows serveride kaldırmadığı için benim bilgisayara hop Windows 2000 dediğim gibi keşke xp olsa!

Karaibrahimgil
09-02-2009, 02:18   |  #21  
Üye
98 mesaj

Ben Xp Aşıgı Olarak, Win7 Kurunca, Win7'ye Bayildim Bukadarmi Hizli Olur Bukadarmi Guzel Olur, Bukadarmi Tatli Bir Gorunumu Olur, Bence Herkez Denemeli...

Semih Özyurt
09-02-2009, 09:41   |  #22  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

BIRAKMIYORUM KARDEŞİM XPYİ ZORLAMIBeğendim

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 09 Şubat 2009 09:41
Uçkun Akyüz
10-02-2009, 14:26   |  #23  
Üye
88 mesaj

EE bilgisayarı aldığımda içinde vista yüklü idi,ama daha ilk sp1 de yukleme yaparken vista çöktü.kurdurduk servise ama ikinci güncellemede yine çöktü.Servis artık her cağırmamızda 25 tl para istemeye basladı.işletim sistemi onarımı onları ilgilendirmiyormuş.düşündüm her seferde 25 tl bu bana pahalıya patlayaak.Hoş kendim formatlamayı öğrendim ama.Her sefer de bu kadar sık çöken bir işletim sistemi kimin işine yayar ki.XP profesionel yüklettim.maşallah tıkır tıkır calısıyor.Win7 de aynı olacak.ülkemiz sizlercede malum.Tam bir güncelleme yuklerken bir arıza olur elbet.(elektrik kesilir,İnternet kesilir,tel hatların da arıza olabilir vb)sonra işletim sisteminde bir dosya arızalanır)o zaman napacaz.Her arızada yeni işletim sistemimi alacaz.Microsoft bu ülkeyi sanırım baska ülkelerle karıstır dı.Bosverin arkadslar,Bir din alimin dediği gibi,;
sen bildiğin gibi yap!sen bildiğin gibi yap;Saygılarımla

sinanyc
11-02-2009, 01:17   |  #24  
Üye
59 mesaj

vista tüm  pc leri kasıyor  bu bir ayrıca kullanımı  salakça

ben de xp kullanıyorum  ve kalsik modunda  çokta memnunum

madem  windows  7 yi çıkaracaklar burdan  dergimizin  büyük lerine  sesleniyorum

win 7 ye  artık ufakta olsa ofis programını eklesinler  ...

ayrıca  gereksiz masa üstü resimlerini de artık kaldırsınlar çünki herkes istediği resmi kendi zaten yüklüyor  bide  pclerimize bu resimler için dünyanın  yerini kaplıyor bence gereksiz...

birde  oyunlar var artık kimse  windowsun oyunlarını oynadığını sanmıyorum  solitare hariç :) onuda kaldırsınlar

ayrıca hdd koruma ve anti virüs yazılımı içinde olan ofis programı içinde olan bir  windows istiyoruz  geçen bir arkadaşım  ofis 2007  yi almış 50 dolara  ayıp kardeşim

hem bu kadar para vercez  windos kuracaz hemde extralarına ayrı para vercez  microsoft olmazsa artık bizde  cümle alem  pardus linux e geçeriz  hiç değilse  microsofta iyi bir ders olur
trilyonlarca dolar kar ediyorlar ama  1 dolarını harcamıyor lar bırakın biraz zarar etsinler  ne mutlu xp kullanlara

not bir şirkette  30 adet pc olduğunu sayalım  yeni bir sistemi kaldırmayacağı için  adamlar  30 pc yide değiştirmesi lazım  yani

xp  p4  üzerine kuruldu  istediğin rem atsan en fazla  2 gb. çıkar sonrası  cof olur  mecburen  pc ler çöpe al yenisini microsoftun cebine  küt birde yazılım ve ofis yazılım değişikliği  sonra şirket ler niye zarar ediyor diye  düşünsünler  

daha çoook düşünürüz biz bööyle  bence  xp ler kalsın microsoft  windows 10 u çıkarana kadar derim :)

Kapalı Hesap (91855)
11-02-2009, 16:18   |  #25  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

ballmer çok kızmış galiba kuzin görünce korktu Kahkaha
adam tıpkı tekken 5 teki jinpachi'ye benzemiş

ben de xp yi hiç sevmedim ve nefret ediyorum
bu kadar ezik bilgisayar bu devirde kullanırsanız tabi vistada kasar

microsoft bedava 4 gb ramli sistm verse bazı geri kafalı insanlar xp kullanmaya devam edicek

helal olsun ms ye majove işiyle insanların yaptığı sahtekarlığı ortaya koydu taktir edilmicek bir plan değil
türkiye de de reklamını yapsaymış keşke
microsoftun arkasındayım bi de çıkardığı windows sürümleri açık kaynak kodlu olsa ve şu gereksiz entegre programlar olmasa önünde 10 tane bile apple duramaz
apple'ın ürettiği macintosh larda sadece donanımsal üstünlük var hiç te hoş bir sistem değil bence macintosh
kurdum intel uyumlusunu hiç beğenmedim sonra sildim gitti
windowsa 32 gb ram takın 2 gb ekran kartı takın kalite bir ssd takın 16 çekirdekli işlemci takın
bu saydığım donanımlar mac lerin yarı fiyatı kadar bile etmez zaten bilgisizlikten kaynaklanıyor herşey
bir yerde görmüştüm borozan
"yazmış 6. sınıf öğrencisiyim pc derslerinde uykum geliyor" filan diye doğru söylemiş ben 7. sınıf öğrencisiyim ben de aynı konuları görüyorum heryeri tükçe zaten officenin onu kullanmayı 1 haftada öğrenemeyen zaten kendini biryerden aşağı atsın
biraz daha ağır konulara girseler programlama gibi bios ayarı yapmak gibi vs. vs. vs.
zamane insanlarınn bildiği tek şey okey oynamak video izlemek msne girmek hackerim diye hava atmak

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 11 Şubat 2009 16:37