xp yüklü bir hdd yi başka bir anakartda açmak yard

ilhane
04-10-2006, 00:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Bir bilgisayara windows xp bir çok oyun ve program yükleyelim bu hdd yi başka bir anakart takıp açmak istiyorum tekrar xp kurmadan. bir iki gün uğraştığım bir sistem. başka anakart a takınca xp açılmıyor. bunun için sysprep diye bir program oluyomuş ama ben yapamadım ne yaptımsa başka ana karda açamadım bunun için ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen.........
teşekkürler..

escape
04-10-2006, 01:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

Buna benzer bir konu ile ilgili daha öncede yazmıştım ama bir kere daha yazayım,böyle bir şeye neden ihtiyaç duyuyorsunuz bilmiyorum ama şundan emin olun o sistemin ömrü olmaz.XP yapısı gereği her kapanıp açılışında donanım ve yazılım güncellemesi yapan bir işletim sistemi,buna bağlı olarakta her açılışla birlikte ilgili protokol devreye giriyor ve donanımlarına bakıyor.SYSTEM32 klasöründeki donanım sürücü dosyaları ile sistemdeki donanımları karşılaştırıp değişeni bulmaya çalışıyor,bu bir donanım ise sorun yok ama donanımın tamamı değişti ise sorun oluyor.Tam açıklamamışsın nasıl açmıyor nerede takılıyor,ama ben elde ettiğim sonuçları paylaşayım.Bunu denediğimde sistem açıldı ve kendisini yapılandırmaya başladı,oldukca kastı ama çalışır hale geldi.Sonra diski diğer sisteme taktığım zaman yine aynı şeyi yaptı ama daha fazla zorlanarak,ve ardından çalışır halde iken sürekli yeni donanım bulundu uyarısı verip sürücü aramaya başladı.Çok sürmedende sistem çöktü,oldukca uğraştım çalışabilir yapmak için ama asla stabil çalışmadı.Yani işletim sisteminde tutarsızlıklar oluyor,ve çöküyor onun için bunu her neden yapıyorsan vazgeç,ayrıca driver aramaları sırasında takılması diske kafa attı,neyseki eski bir 10gb ile deniyordum.

ilkercozeli01
04-10-2006, 22:33   |  #3  
Taze Üye
17 mesaj

MERHABA BEN ILKER COZELI.
ILK ONCE NEDEN BASKA BILGISAYARA TAKIYOSUN
ONUN SEBEBI CHIPSETLERIN UYMAMASI
EGER ILLA ACMAK ISTERSEN XP YUKSELT ESKI AYARLARIYLA YENIDEN YUKLE.YOK BEN YAPACAM DERSEN DIYECEK BISEY YOK.
NOT:GUNCELLENMIS XP OMRU TAHMIN SURESI 4-8 GUNDUR
CUNKU XP HENIS TABANLI BIR BILGISAYARDIR.YANI HABERSIZ BIR DONANIM ISI YAPAMAZSINIZ.YAPMAYA CALISIRSANIZ KILINLENIR.BU HALK ARASINDA COKME DE DENIR.ASLINDA COKMEZ MAVI EKRAN ATAR.

delikanli53
05-10-2006, 22:15   |  #4  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

bana mı öyle denk geldi bilmiyorum ama ben hep kendi bilgisayarıma kurup diğer bilgisayarlara xp çok kez taşıdım ve ordaki bilgisayarın bütün driverlarını yükledim. bu çok sıradışı gelmedi bana

ilkercozeli01
06-10-2006, 19:55   |  #5  
Taze Üye
17 mesaj

YA ONCELIKLE SLM ARKADASIM.DEDIGIN MUMKUNDUR FAKAT TEK BIR SARTLA.
(ASAGIDAKILAERIN HEPOSI ORNEKTIR)
SENIN KASAN INTEL 865 CHIPSET OLSUN KARSIDAKI KASA INTEL 945 OLSUN YANI BU MUMKUNDUR
SENINKI VIA KARSIDAKI VIA MUTLAKA BOYLE DENK GELMISTIR TABIKI YUKLERSIN HATTA YUKLEMEDENDEE KULLANIRSIN CHIPSETINI SADECE ACIK BIR DONANIMI OLDUGU ZAMAN YUKLEME YAPMAN GEREKIR.

delikanli53
06-10-2006, 23:02   |  #6  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

hayır biri amd (epox ana kart) diğeri ise intel (gygabit ana kart) bunlar arasında büyük donanım farkları var. ama daha bugün çalıştırdım. hatta ondaki hdd çalışmıyordu benim işletim sistemli hdd taktım ve bilgileri yedekledim. not: benim hdd pata o sata idi. yani demek istediğim sorun olmadı ve ilkercozeli doğrudur denk gelmiştir düşünebilirsin ama biraz garip oldu sanırım :DD

Ertandj
09-10-2006, 14:08   |  #7  
Yeni Üye
27 mesaj
ilkercozeli01
YA ONCELIKLE SLM ARKADASIM.DEDIGIN MUMKUNDUR FAKAT TEK BIR SARTLA.
(ASAGIDAKILAERIN HEPOSI ORNEKTIR)
SENIN KASAN INTEL 865 CHIPSET OLSUN KARSIDAKI KASA INTEL 945 OLSUN YANI BU MUMKUNDUR
SENINKI VIA KARSIDAKI VIA MUTLAKA BOYLE DENK GELMISTIR TABIKI YUKLERSIN HATTA YUKLEMEDENDEE KULLANIRSIN CHIPSETINI SADECE ACIK BIR DONANIMI OLDUGU ZAMAN YUKLEME YAPMAN GEREKIR.
Merhabalar arkadaşlar. Ben "ilkercozeli01"'nin dediklerine katılıyorum çünkü WinXP de bu denetleme var, ayrıca bu HDD'lerde bile olan birşey tabi orada bu sorunu aşmak için "Acronis migrate easy" gibi üçüncü parti programlarla hallediliyor. Senin bu sorununu aşman için benim denediğim ve başarıya ulaştğım yontem ise ancak WinXP kurulum CD'sini takıp eski WindowsXP onarma (Dikkat etmen gereken nokta da şu eğer şimdiki WindowsXP güncel ve SP2'yle olması durumunda, kurulum CD'sindeki windows da SP2li olmalı "daha az sorun için" hatta mümkünse tüm güncellerin de entegre edilmiş bir WinXP kurulum CD'si)seçeneğnle devam etmen gerekiyor, tabii burda sorunun oyunların çalışır mı bilemem bende tekrar kurulumdan sonra sadece "Colin McRae 2005" yeniden kurulması gerekti, diğerleri çalıştı, yine de garantili değil, bir de Office XP de çalışmadı onu da yeniden kurdum. Ancak o zaman diğer anakartta da çalışır WinXP.

Son Düzenleme: Ertandj ~ 09 Ekim 2006 15:38
delikanli53
09-10-2006, 16:55   |  #8  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
delikanli53
hayır biri amd (epox ana kart) diğeri ise intel (gygabit ana kart) bunlar arasında büyük donanım farkları var. ama daha bugün çalıştırdım. hatta ondaki hdd çalışmıyordu benim işletim sistemli hdd taktım ve bilgileri yedekledim. not: benim hdd pata o sata idi. yani demek istediğim sorun olmadı ve ilkercozeli doğrudur denk gelmiştir düşünebilirsin ama biraz garip oldu sanırım :
bilmiyorum ama bu şekilde çalıştı hatta bunun gibi birkaç örnek var ayrıca diğer bütün programlarıda çalışmıştı belkide haklısınız tesadüf Göz kırpma