Xpspeed v14 (Xp niz hic bukadar hizlanmamistir)

keshkesh
23-11-2008, 01:31   |  #26  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

arkadasim yazdigimöaa dikkat edersen bilgisayari hizli olanlarin gerek duymayacagini soyluyorum... bilgisayari yavas olanlarin isine yarayabilir diyorum kisaca...

Son Düzenleme: keshkesh ~ 23 Kasım 2008 01:31
GhosTon
24-11-2008, 10:26   |  #27  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

eski bi leptop a kurmuştum çok faydalı olduğuna inandığım bi program... millet trojen var demiş ama avast zaten ne yakalasa trojen diyo

Ysmn_1903
12-02-2009, 19:35   |  #28  
Taze Üye
1 mesaj

Bence gayet güzel calisiyor,
cok isime yaradi,
bazi arkadaslarin en azindan emege saygi göstererek , yorum yazmadan önce denemelerini tavsiye ediyorum...

Paylasimin icin tesekkürler....

ufuk_35
12-02-2009, 19:44   |  #29  
Yıllanmış Üye
800 mesaj
keshkesh
Arakdasim hicbir yazilim donanima zarar veremez...

ayrica bu tur programlara da gerek oldugunu dusunmuyorum.
bilgisayarim ha 5 dk da acilmis ha 1 dk da acilmis ne farkeder... onemli olan acilmasindan sonraki islemlerin hizli  bir sekilde gerceklesmesi... bunu da benim sistemim gayet cok rahat gerceklestiriyo...

ha soyle birsey olur kendisini windows ile bütünleştirir... windows un otomatik başlangıç programlarını Run kısmından siler, kendisi belirli aralıklarla bu programları windows açıldıktan sonra çalıştırmaya başlar... ozaman bilgisayarı yavas olanların işine yarar...

İlk cümle için:

Herhangi bir oc yazılımı ile ekran kartının frekans değerlerini iki katına çıkarmayı niye denemiyorsun?

UslanmaM.com
13-02-2009, 13:50   |  #30  
Yıllanmış Üye
129 mesaj
qazx
bu tür programlar pc nizi hızlandırdığını iddia ederek sisteminizdeki hayati öneme sahip işlemci,anakart,ram gibi parçalara zarar verebilir.bırakın pc 1 dk sonra açılsın.1 dk için yüzlerce liralık pc nizden olmayın.Beğenmedim
efet kardes dogru diyosun katılıroyurm ben indirmistim hızlı gidiyo ama bozk

Karaibrahimgil
13-02-2009, 14:00   |  #31  
Üye
98 mesaj

Bu Hizlandirma Olaylarina Katilmiyorum, Neden'mi Boyle Seyler Tabiki Mumkun Lakin, İyi Birsey Olsaydi Microsoft Bunu Zaten Yapardi Ve Derdi Bakin Hizli Perf.'li Bir Bilgisayar Sistemi Urettik Diye, Yapmayin O Ayarlarin Bir Neden'i Var...

viking20
13-02-2009, 18:01   |  #32  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

wtarkan,
kısa bir araştırma yaptım,aynı nickle(wtarkan) forum forum dolaşıp bu(ismi her neyse )aleti tanıtacam diye koşturup,çabalayıp  duruyorsun.Peki soru şu:niye milletin makinasında ki XP sinin hızlanması,çoşması seni bukadar inanılmaz geriyor,ilgilendiriyor??çok afedersin merakıma mucip oldu da.
[Çocukken kovboy filimlerinde seyrettiğim,arabası ile kasaba kasaba dolaşıp saç çıkarma ilacı satan adam geldi aklıma.Uyanık kızılderililere de içki,silah satardı sonrada başı belaya girerdi.He he...]

Son Düzenleme: viking20 ~ 13 Şubat 2009 18:11
icemanphoenix
13-02-2009, 18:17   |  #33  
Yıllanmış Üye
308 mesaj
viking20
[Çocukken kovboy filimlerinde seyrettiğim,arabası ile kasaba kasaba dolaşıp saç çıkarma ilacı satan adam geldi aklıma.Uyanık kızılderililere de içki,silah satardı sonrada başı belaya girerdi.He he...]
AlkışAlkışAlkışBeğendimBeğendim

FCWARE
18-02-2009, 14:15   |  #34  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

regedit ile oynama yapan programlar tamamen zarar helede pc den kaldırıldıktan sonra

Mustafa Deniz
18-02-2009, 15:18   |  #35  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj
firstknigth
wtarkan arkadaşım programı rar dan çıkartırken avast trojan uyarısı verdi.ne ayak ?
evet bendede daha indirirken Avast trojan uyarısı verdi bağlantıyı kesti

xoguzhan
02-04-2009, 17:38   |  #36  
Üye
56 mesaj

trojan diyen arkadaşlarım ortalığı karıştırıp bilmeden konuşmayalım nod32 3 de trojan türevi olabilir diyor bu sistem ayarlarını değiştirdiği için verilen bir uyarı sanki adam virüs koymak istese her çeşit klasöre atar bunun gibi dikkat çeken bir program seçmez herhalde(dikkat ten kastım xp ayarlarını deiştirdiği için bazılarını tırstırması)

Me Not Working Hard
03-04-2009, 03:01   |  #37  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj
wtarkan
denemeden pesin hüküm vermissiniz , oradaki registry ayarlarinin %80 i zaten microsoftun sistem yöneticilerine tavsiye ettigi güvenlik ve stabilite ayarlaridir , Microsoft neden Sp1 , Sp2 , Sp3 ü cikariyor dersiniz neden en basta sp3 entegreli halde Xp yi cikarmadi ? cevabi basit : onlarda ögreniyor , sistemde aciklar ciktikca cözüm yollari üretiyorlar
sistemi yapanlar Sp3 ü sonradan cikardilarsa Sp3 Kötümüymüs hayir sistemi yapanlar sistemi daha iyi hale getirmeye calisiyorlarmis tipki bu programin yaptigi
Bilgisayar Üzerinde Yapılan En Ufak Degişiklik Bilgisayarı Cok Kötü Engelleye Bilir Regeditten Silenen Dosyalar Olsun Başka Dosyalar Olsun Bilgisayarı EtkiliyeBilir Mesele Benim Başıma Geldi Regeditten İnternet Explorer Hızlandırmak İçin Ufak Bi Sayılarda Degişillik Yaptım Megerse Bilgisayarın %20 lık hızını internet explorer Giddii Saten 512 ram vardı Göçtü Pc:D Saten Microsoft İşletim Sistemini Kurarken En Verimli Şekilde Ayarlıyor Bizim Degişiklik Yapmmamıza Bence Gerek Yok Bu Arada Bi Diger Olay Buna Benzer Bi Program Denemiştim Bilgisayar O Kadar Hızlandiki Sağ Altta Saat Füze Gibi İlerliyordu:D
Online Oyunlara Falan Girince Direk Disconnet Bazı Oyunların Chetinleri kötüydü 10 snyede tüm canavarları kesiyordum:ÇD

%80'lik kısım Burdan Cıktı Bence Hiç Dokunmayın:D

Son Düzenleme: Me Not Working Hard ~ 03 Nisan 2009 03:09
silici06
03-04-2009, 06:33   |  #38  
Yıllanmış Üye
702 mesaj

ADSPY/Agent.1032959 isminde bir zararlı içeriyor
kullandığım antivirus avira premium

Jorell
03-04-2009, 15:44   |  #39  
Jorell avatarı
Yıllanmış Üye
621 mesaj

Ben derim ki bu tür yazılımlara güvenmeyin. Gereksiz yazılımları zaten kendiniz kapatabilirsiniz , Limewire olur , Flashget olur , winamp olur ne bileyim diğer yazılımlar olur , kullanmadıkça açmazsınız. Böylece bilgisayarın hızını düşürmemiş olursunuz. Ne gerek var bu tür yazılımlara. Nereden ne çıkacağını bilemezsiniz. Bence indirmeyin , kurmayın bilgisayarınıza.

silici06
04-04-2009, 09:09   |  #40  
Yıllanmış Üye
702 mesaj
silici06
ADSPY/Agent.1032959 isminde bir zararlı içeriyor
kullandığım antivirus avira
paylaşımı yapan arkadaş bu spy mı yada artık her ne haltsa, neden kurulum dosyasına iliştirilmiş olduğunu açıklayabilir mi? kurarken değilde setup a tıklayacağım anda uyarı veriyor çünkü

Kaya Erdoğdu
04-04-2009, 12:57   |  #41  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

bill gates onaylamışsa yüklerim :)

Ahmet Ertuğrul
04-04-2009, 18:48   |  #42  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Arkadaşlar bunlar internet ve XP'yi hızlandırmak için elle yapabileceğiniz ayarlar. Benim kişisel arşivimden.(Bunları ben buldum anlaşılmasın) Ben bunların hepsini yaptım. Yalnız bazı kısımları eskimiş olabilir. Ben en son format attıktan sonra yine yapmıştım ama. Ben de bir forumdan almıştım orda da asıl kaynağı yazmıyordu, sadece "alıntıdır" yazıyordu.

Internet Hızını % 20 Arttırma

Başlat - Çalıştır - gpedit.msc - Bilgisayar Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Ağ - QoS Paket Zamanlayıcısı - Ayrılabilir Bant Genişliğini Sınırla (Çift Tıklıyoruz )

Açılan pencereden "Etkin" seçeneğini seçip "Bant Genişliği Sınırı " bunu "0" yapıyoruz "Uygula" sonra "Tamam" diyoruz artık 200-221 kilobitlik downloadımızı en üst sınırda kullanabilceğiz..

Ayrıca

Arkadaslar Microsoft win XP ile bir cok yenilige imza atti. bir cok iyilik yerine birde katlanilmaz mecbur üyelik,
sadece aldiginiz sistemle calisma, format yada yeni kurmada (install) da key alma felan
Üstüne üstlük birde bilgisayariniza bir Casus koyup sizleri istedigi an izliyor ve ne yaptiginizi biliyor.
Simdi size bu casusu nasil bulup yok edeceginizi anlatayim
Bilgisayarinizi actiktan sonra
BaşlatÇalıştır
Cikan yere kücük harfle: cmd deyin ve Enter
Simdi karsiniza bir Dos penceresi acildi
cikan bu pencereye: net user yazin (net bir bosluk user olacak .)
O pencerede bir liste var ve bilgisayarda kac tane kullanici var hepsi yazili buraya kadar her sey normal.
Eger: burada bir Support_388945a0 diye bir hesep varsa iste sende de casus var yoksa sorun yok
var ise derhal sil:
Peki Bunu nasil silecem derseniz:
kolay
Bunu yapin:
net user SUPPORT_388945a0 /delete
yazın ve enter...

XP'yi Hızlandırma

Aşağıdaki metin bir derlemedir...

1. Sistemin Açılıştaki Hızını Artırmak
"C:\Windows\Prefetch\" altındaki tüm dosyaları silebilirsiniz. Zamanla bunlar yine dolacaktır.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contr o l\Session Manager\MemoryManagment\PrefetchParameters\" Sağ penceredeki "EnablePrefetcher" değerini ( 5 ) ile 7 arasında bir değer yapın.

2. Başlangıç Dosyalarına Defrag
Windows XP’de ki hoş özelliklerden biri de açılış dosyalarını sabit diskin başlangıcına yerleştirme imkanı. Bu sayede sistem açılışı daha hızlı gerçekleşebiliyor. Bunun için:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp t imizeFunction" anahtarına girin. Burada "Enable"a çift tıklayın. Değer olarak "Y" girin.

3. Dizin Oluşturma Hizmetini Kapatmak
Dizin Oluşturma Hizmeti yüksek miktarda bellek kullanan küçük bir uygulamadır. Sabit diskteki dosyaları sık sık inceleyerek listeler ve arama işlemi yaptığınızda hızlı sonuç almanızı sağlar. Bunu kapamak için:

"Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır > Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır" buradaki dizin oluşturma hizmetinin yanındaki işareti kaldırın.

4. Bazı Servisleri Kapatmak
Servisler bilgisayar açıldığında devreye giren ve işletim sistemine yardım eden uygulamalardır. Çok sayıda servis arka planda çalışmasına rağmen gereksiz yere bellek ve işlemci kullanımına sebep olur. Bunlardan bi tanesi Otomatik Güncelleştirmedir.Bunu önlemek için:

Çalıştır > services.msc > Otomatik Güncelleştirme i tıklayın karşınıza gelen pencerede başlangıç tipini "Devre Dışı" yapın. Aynı şekilde boşuna çalıştığını düşündüğünüz servisleri kapatabilirsiniz.

a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu
kapatabilirsiniz.

b-DNS İstemcisi: Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi
kapatabilirsiniz.

c- Nvidia Driver Help Service: Nvidia  nın yardım Servisi eğer gerek
duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS): Eğer firewall kullanmıyorsanız ve
Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa
kapatın gitsin.

g-Taşınabilir Ortam Seri No: Bu servis portatif müzik çalarınızın seri
numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız
hemen durdurun)

h-Terminal Hizmetleri: Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve
sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

j-Hata Bildirim Hizmeti: Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

k-Otomatik Güncelleştirme: Windows un otomatik güncelleştirilmesini
istemiyorsanız durdurun.

5. Hata Raporu Göndermeyi Kapamak

Hata Raporlarının gönderilmesini ve her seferinde ekrana bir mesaj gelmesini istemiyorsanız:

• Bilgisayarım’a sağ tıklayarak, açılan menüden Özellikleri seçin.
• Açılan bölümde yer alan Gelişmiş i tıklayın.
• Hata Bildirimi ni tıklayın ve "Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak"ı işaretleyin.

6. Dosya Arama Yardımcısını Kapamak
Arama yaparken Windows un klasik penceresini kullanmak istiyorsanız:

"HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr e ntVersion\Explorer\CabinetState" Sağ pencerede sağ mouse tuşuna basarak "Dize Değeri" formatında yeni anahtar yaratın ve bu anahtara "Use Search Asst" adını verin. Değerini "no" yapın.

7. Messenger ı Sisteminizden Tamamen Kaldırmak
Messenger uygulamasını istemiyorsanız, sisteminizden tamamen kaldırmak için:

Çalıştır > "RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove" yazın.

8.Windows XP Internet Hız Sınırlamasını Kaldırmak
Dikkat! Sadece Windows Xp Professional için. Windows XP Prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % çoğalta bilirsiniz. Bunun için:

Başlat > çalıştır > gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam yapmanız yeterli.

9.Schedule Task ı Kapatın
I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş sörf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için:

"HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060-F5BF}" alt anahtarını silin.

10. Menülerde Gezinme Hızının Artırılması
Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry’de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için:

"HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0" olarak atadığınızda sorun çözülecektir.

11.Ram'leri Etkin Kullanma
Eğer sistem hafızanız 512MB ya da üzerinde ise aşağıdaki registry yolunu izleyin ve "DisablePagingExecutive" değerini "0" yerine "1" yapın.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session
Manager\Memory Management\DisablePagingExecutive"

Aynı zamanda Windows un I/O işlemlerinde kullancağı hafıza miktarını belirleyerekte genel sistem performansına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki registry yolunu takip edin ve "IoPageLockLimit" değerini sistem hafızanızla doğru orantılı olarak değiştirin.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management"

4096 32MB ve altı.
8192 - 32+ MB hafıza.
16384 - 64+ MB hafıza.
32768 - 128+ MB hafıza.
65536 - 256+ MB hafıza.

Bunların yanı sıra menülerin show yapmasını engelleyerekte performansı olumlu yönde etkiliyebilirsin... Bunun içinde

başlat/çalıştır/regedit

HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop un altında
MenuShow Delay değerinin 400 olan default unu "1" indirmen yeterli....

Bilgisayarım uzerinde sağ ok ozellikler gelişmiş performans ayarlarından da gereksiz olanları kaldırarakta sistemde performansı + yonde etkileyecek değişiklikler yapmıs olursun...

12.CD lerin Otomatik Açılması
Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

14.Internet Explorer'ın Yeniden Kurulumu
Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

15.Windows XP nin CD Yazma Programını Kaldırmak
Regedit HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explo
rer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.

16.Shared Document'i Kaldırın
Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\MyCo
mputer\NameSpace\DelegateFolders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

17.Windows XP'yi Hızdan Uçurun
Regeditden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.

Sistem Ajanları
1.)Microsoft her zaman işini bilen bir sirket en azından bir guvenlik olayı çıkararak herkesi buna inandıran bir firma ama aciklara gelince kendi yaptıkları açıkları açıklamaktan her zaman kaçan bir firma.. nasılmı...

Xp kullanan arkadaslar bilirler ki xp de açılan kullanıcı o sisteme ait olan admin yada sınırlı kullanıcı olarak adlandırılır.Ve admin şifresini bilmek makinayı kurtarmanın her zaman en akıllıca yoludur...

peki sunu sormak istiyorum..biri sizin admin sifrenizi biliyorsa ve sizin bir server ınız varsa ne olur..dusunmek bile korkunc dimi...xp kullanan arkadaslar ... başlat / çalıştır/cmd ve enter yazdıktan sonra açılan dos ekranında net user yazıp enter a bastıklarında support_388945a0 adlı bir kullanıcı daha goreceklerdir sistemlerin tum xp kullanıcıları hangi xp kullanırsanız kullanın.. ve ilginç bir sey daha soylim kullanıcı ekranına bu kullanıcı adını yazın ve şifresini kendi şifreniz olarak girin bakın ne oluyor işletim sisteminiz karsınıza çıkıyor.. ve bu kullanıcının bir şifresi var yani bu kullanıcı adını yazıp şifreyi girdiğinde (tabii biliyorsanız) ve microsoft bunu biliyor..kendileriyle yaptıgımız gorusme sonunda bu portu kapattıklarını soylediler.bizde şifreyi istedik vermediler.. Sonuc itibariyle bu kullanıcının silinmesi gerekmekte..

command ekranındayken

net user support_388945a0 /del komutuyla kullanıcıyı silin sorun ortadan kalksın..

2.)"Windows XP`de Windows\System32" klasörlerin icinde 2 tane casus "program" var, bunlar MSe sizin üzerinizden bilgiler gönderiyor.

başlat/ çalıştır

Aynen bu sekilde iki komutu ard arda kopyalayiniz:

regsvr32.exe /u %windir%\system32\regwizc.dll
regsvr32.exe /u %windir%\system32\licdll.dll

Bunların hepsi çeşitli kaynaklardan derlenmiş,denenmiştir ve zararı görülmemiştir.

Gizli Ayarlar
Bu ayarları rahatça yapabilmek için Tweak UI programına ihtiyacınız vardır.

1.ADIM Tweak UI nın Sabitdiske Açılması
Tweak UI programını Microsoftun web sayfası üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.Programı internetten masaüstüne kopyalayın ve hemen gerekli kurulum dosyalarının açılmasını sağlayın.Ne yazık ki programın kurulumu diğer programlardan alıştığınız kadar konforlu bir biçimde gerçekleştirilemiyor. Örnekte ’’tweakui.exe’’dosyası internet indirildikten sonra masaüstünde görünür.Eğer burada değilse,kaydettiğiniz klasörü açın ve arşiv dosyası üzerine çift tıklayın.Karşınıza gelen satıra sıkıştırılmış Tweak UI dosyalarının açılmasını istediğiniz sürücü ve klasör adını yazın.Dosyaların açılması işlemini başlatmak için Unzip üzerine tıklayın.Birkaç saniye içerisinde dosyalar belirlediğiniz klasöre kaydedilir.Bu işlemi onaylamak için Tamam a tıklayın.Close üzerine tıklayarak yardımcı program penceresini kapatın.

ÖNERİ
Windows XP işletim sistemine kadar hangi Windows sürümünü kullandığınız durumu değiştirmez.Tweak UI tüm önceki işletim sistemleriyle sorunsuz çalışır.Ancak buna rağmen,programın şu ana kadar kullanıma sunulan farklı sürümleriyle karşılaşabilirsiniz.Aşağıdaki adresi kullanarak Tweak UI aracını Microsoft sitesinden indirebilirsiniz:

Kaydet üzerine tıklayın ve masaüstüne kaydedin.İndirme işlemi tamamlayın.

2.ADIM Tweak UI nin Kurulumu
Kurulum dosyalarını kopyaladığınız klasörü açın.Bu klasörde beklediğiniz gibi ’’setup.exe’’yada’’install.exe’’ dosyalarının bulunmadığını göreceksiniz.Kurulum işlemini burada ’.inf’uzantılı dosya yerine getirir.Daha sonra Tweak UI nin Windows Denetim Masasıyla entegrasyonu sağlanır.’tweakui.exe’dosyasının içinde bulunduğu klasörü açın.Sağ tuşla’tweakui.inf’dosyasına tıklayın.Eğer dosya uzantıları görünmüyorsa bu dosyayı köşesindeki çark simgesinden tanıyabilirsiniz.Açılan alt menüden’Yükle’ye tıklayın.Bunun ardından kurulum adımlarını gösteren bir pencere açılır.Kurulum işlemi,yardım dosyasının görüntülenmesi için bir defa durdurulur.Yardım penceresini kapatarak işleme devam edin.Yardım penceresini kapatın.Kurulum dosyalarını ve bunun için yarattığınız klasörü silebilirsiniz.

3.ADIM Tweak UI nin Aktif Hale Getirilmesi
Tweak UI yi başlatın.Kurulumun ardından Windowsun Denetim Masasında yeni bir simge karşınıza.’Başlat’,’Ayarlar’ ve ’Denetim Masası’na tıklayın.Artık programı inceleyip,ilk ayarları yapmaya başlayabiliriz. İlk ayar kartı olan Mouse penceresin ekranda görülür.Bu pencerede Denetim Masasındaki fare ayarlarına benzer ancak biraz daha gelişmiş ayarlar yer alır.Tips üzerine tıklayarak tamamen İngilizce hazırlanmış program ayarları hakkında yardım alabilirsiniz. Pratik:Restore Factory Settings tuşuna tıkladığınızda yapılan tüm ayarlar geri alınır ve Windowsun orjinal ayarlarına geri dönülür.

4.ADIM Windowsun Hızlandırılması
Tweak UI birçok gelişmiş Windows ayarlarını farklı register kartları altında toplayarak ortaya çıkarıyor.Programın sunduğu imkanlar Windows sürümüne göre farklılık gösteriyor.Eğer Windows Me gibi yeni bir işletim sistemi kullanıyorsanız,pencere ve menülerin animasyonlarını kapatabilirsiniz.Bu işlem eski donanımlara sahip bilgisayarların hızlanmasını sağlar ve Windowsu gereksiz işlemlerden kurtarır.General kartına geçin.Effects penceresinin alt bölümüne gelin.Hareketli görüntüleri içeren tüm ayarlar ekrana gelir.Animasyonlar ve efektleri kapatın.Örneğin Windows Me de şu seçenekleri kapatabilirsiniz:’Combo box animation’,’List box animation’ ’Menu animation’,’Smooth scrolling’ve ’Windows animation’

UYARI
Burada yapılan ayarlar hareketli görüntü efektlerini ilgilendirir.Bunları kapatarak liste alanlarının ve pencerelerin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

5.ADIM Çalışma İzlerinin Temizlenmesi
Üniversitelerde,evde ve işyerlerinde genelde bilgisayarlar birçok kişi tarafından kullanılır.Eğer güvenliğinizin sağlamasını ve kişisel meraklarınızın gizlenmesini istiyorsanız,arkanızda iz bırakmamanız tavsiye edilir.Bunun için ziyaret edilen siteleri son açılan dosyaları ve kullanıcı adlarının her açılışta silinmesini sağlayabilirsiniz.Paranoia kartına geçin.Clear Document history at logon , Clear Internet Explorer history at logon ve Clear Last User at logon özelliklerini aktif hale getirin.Bilgisayarınızı her boş bırakışınızda seçilen bilgileri temizleyebilirsiniz.Bunun için Clear Selected Items Now tuşuna tıklamanız yeterlidir.

ÖNERİ
DİKKAT!Bu ayarları yaparak internet oturumunuzun tamamen gizleneceğini düşünmeyin.Buna karşılık çoğu şirket ağında özel sörf iletişim kuralları ile verilen saklanması ve denetlenmesi sağlanır.

6.ADIM Autoplay Özelliğinin Kapatılması
Bilgisayarınızın CD-ROM sürücüsüne yeni bir CD-ROM yerleştirdiğinizde CD içerisindeki tüm programlar’autorun.inf’sayesinde otomatik olarak açılırlar.Bu dosya hangi programın ya da kurulum sürecinin izleneceğini gösterir.Bazen programların çalıştırılmasına engel olmak isteyebilirsiniz.Bunun için aşağıdaki özelliği kapatmalısınız.Paranoia kartı altında Play data CDs automatically seçeneğini kapatın.Bu özelliği gerektiğinde tekrar açabilirsiniz.Play audio CDs automatically seçeneğini aynı işlemi müzik CD leri için gerçekleştirir.Eğer CD nin içeriğini her seferinde dinlemek istemiyorsaknız yada farklı bir MP3-Player ile açmak istiyorsanız bu özelliği de kapatabilirsiniz.

7.ADIM Masaüstü Simgelerinin Eklenmesi ve Silinmesi
Bazen bilgisayarınızın masaüstünde yer alan önemli simgeler yanlışlıkla silinebilir.Tweak UI ile kaybettiğiniz simgeleri tekrar yükleyebilirsiniz.Ayrıca buna ek olarak önemli sistem özelliklerini simge halinde masaüstüne taşıyabilir veya silinmeyen simgeleri bile ortadankaldırabilirsiniz.Desktop kartına tıklayın.Tweak UI burada kullanmakta olduğunuz simgeleri gösterir.Örneğin kişisel olarak kullanılmak istenen bir bilgisayarı ele alalım.Ağ Bağlantılarım simgesisinin masaüstünde görünmesinin hiçbir anlamı olmaz.Bunun için ilgili kaydın önündeki kutucuğa tıklayarak bu işareti kaldırmanız gerekir.Örnek bilgisayarımızda internet bağlantısının modem ile gerçekleştirildiğini düşünelim.Bunun için Çevirmeli Ağ klasörüne hızlı erişim sağlayabiliriz.Listede Çevirmeli Ağ kaydının önündeki kutucuğu işaretleyin.İşlem Uygula üzerine tıklayarak onayladıktan sonra simge masaüstünde görünür.

8.ADIM Kısayol Oklarının Silinmesi
Windows un her kısayol simgesine eklediği küçük okların gereksiz olduğunu düşünüyorsunuz?Tweak UI ile bunları ortadan kaldırmak sorun değil.Bu okları çok hızlı bir şekilde silebilirsiniz.Bu ayarlar sayesinde kısayol okunun boyutunu da küçültebilirsiniz.Light arrow kaydı önündeki kutucuğu işaretleyin.Bu sayede Windowsun nispeten daha küçük ok simgesi kullanmasını sağlanır.Explorer kartına tıklayarak özellikleri ekrana getirin.None seçeneğine tıklayarak tüm kısayol oklarını kaldırabilirsiniz.Ancak DİKKAT!Bu işlemin ardından orijinal dosyalarla kısayolları birbirinden ayırt edemeyebilirsiniz.Bu bölümde gördüğünüz tüm ayarları ve yapılan değişiklikleri son kez kontrol edin ve Tamam a tıklayarak Tweak UI penceresini kapatın.Eğer değişikliklerden memnun kalmazsanız Denetim Masasındaki Tweak UI eklentisini tekrar çalıştırıp ayarları eski haline getirebilirsiniz.

Not: Alıntıdır

Ahmet Ertuğrul
04-04-2009, 18:54   |  #43  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Ayrıca;

https://www.chip.com.tr/konu/1.BO ... zlandirin_7301.html
https://www.chip.com.tr/konu/2.-B ... i-calisin_7335.html
https://www.chip.com.tr/konu/3.-B ... i-kapatin_7374.html

Konuyla ilgili Chip Online makaleleri

yozgatpc
04-04-2009, 19:55   |  #44  
yozgatpc avatarı
Üye
77 mesaj

bilgisayar açılış ve kapanışta huızlandırıyo ...

hoppi
05-04-2009, 10:34   |  #45  
Üye
72 mesaj

geçen gün giveaway'den tam sürüm bi  WiseRegistryCleaner 4 Pro indirmiştim açılış hızı menü hızı gibi ayarları hem varsayılan olarak, istersemde özel olarak ayarlama gibi bir seçeneği var. bence çok güzel acaba onun gibi mi yoksa bütün herşeyi hızlandırıp atıyor mu?

teşekkürler.

Son Düzenleme: hoppi ~ 05 Nisan 2009 10:35
35huseyin
05-04-2009, 11:11   |  #46  
Yeni Üye
44 mesaj

bu programı tavsiye etmiyorum dostum ben eset direk virüs olarak algılıyo zaten bilgisayarınızla ilgili bi sorununuz varsa forumda istediğiniz kadar bilgi var :)

punisher1339
05-04-2009, 17:22   |  #47  
Taze Üye
2 mesaj

E:\Downloads\Compressed\xpspeedv14.zip » ZIP » xpspeed.exe - probably a variant of Win32/Agent trojan

diyor kardeş ne iş???????????

CapanQGLU
05-04-2009, 19:39   |  #48  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Bence Tehlikeli Overlock'un Bir Başka Yüzü veya Dalı Denebilir.

Mustafa@PC
05-04-2009, 20:07   |  #49  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bu tür programların en sağlamı "Tune-Up" dur benden söylemesi...

Banned
10-04-2009, 06:08   |  #50  
OP Banlandı
190 mesaj

virüs, trojan ,spy ...  olabilir diye uyari veren Antivirüslerinizi söyle test edelim ,önce disable edin , sonra xpspeed i kurun , sonrasinda enable edin ve gidip C:\Program Files icerisindeki xpspeed klasörünü tekrar bu antivirüs ile taratin , bakalim virüs bulacakmi ?
bu hatali Antivirüs uyarisinin iki nedeni var
1.Xpspeed baslatilabilmesi icin kullanilan passwort programinin ürettigi kodlar (ki kesinlikle temiz bir yazilimdir)
2. Ragistry de degisiklik yapan programlarin kalitesiz antivirüslerce sevilmemesi ve süpheli damgasi yemesi
Sonuc: Xpspeed kesinlikle en kücük bir zararli kod icermez , Hardware ile yakindan uzaktan bir alakasi yoktur ´, Güvenlik , stabilite ve hiz saglamak icin basta Xp nin üreticisi Microsoftun gelisim süreci icerisinde sistem yöneticilerine yapilmasi faydalidir , yada güvenligi arttirir dedigi registry ayarlarini iceren ve geri kalan kücük bir kisminin da 7 yil önce windowshekimi olarak yayinina baslayan su an www.sordum.com olarak devam eden sitenin bunca yildir edindigi tecrübeleri sonucu otomatiklestirdigi yine registry ipuclarindan olusan bir derlemedir.
gelelim nedir bu caba , öyle ya bu adamin derdi nedir ? sordum.com un sahibiyim , oradaki nickim velociraptor , yasim 40 , yurtdisinda yasiyorum ve memleketime nasil hizmet edebilirim in cevabini kafamda Xpspeed ile bulduguma inandim ,stabilitesi , hizi , güvenligi arttirilmis herbir PC nin tamir e gitme süresi gecikecektir (tamirdeki bir Pc o an icin atil demektir) , eger bu süre Pc basina 1 dk bile olsa (ki saat , gün hafta yada ay olanlar olacaktir), su ana kadar xpspeed in toplamda 1.000.000 (birmilyon) indirildigini varsayarak söylüyorum , Memleketimiz 1 miyon dakika kazanimda demektir , Bir Pc nin bozulmasinin bir isyerine kaybettirdigi gercek zaman hesaba bile katilmadi , hal böyle iken belkide yurt disinda yasamanin vermis oldugu bir hizmet aski beni bu programicigi kodlamaya itti , sonrasinda ne mi oldu:
Öncelikle hemen hemen acik kaynak kodlu baslayan bu calismami , bircok arkadas alip kendininmis gibi forumlarinda vermeye basladilar , üzüldüm
yilmadim gelistirmeye devam ettim , zaman geldi bu gelisim sürecinde Pc imi formatlamak durumunda kaldim , bazen bir engeli asmak icin saatelerce cözüm yolu aradim sonuc bu kücük programciktir : Xpspeed , ve son versionun bir önceki versionu olan v13 ü kendi forumumda adminlik dahi verdigim sahis exe haline getirmis baska bir forumda kendi kodlamis gibi dagitimini yapiyor , üstte yazilanlari da söyle bir okudum , saniyorumki , Fatih terim hakli Tükiyede hicbir basari cezasiz kalmaz. gerek forum acarak gerekse Xpspeed ile ugrasarak Sadece Hizmet etmek olan amacim nedense sarlatanlik , sahtekarlik , Pc lere zarar verme (ki icinde virüs var demek bununla esdegerdir).. olarak adlandirildi , kizmadim , fakat yoruldum o nedenledirki v14 disinda baska version cikarmayi düsünmüyorum (en azindan Türkce olarak) , bu uzun yazimi , vaktini harcayarak okumus olan herkese de Tesekkürü borc bilirim
Velociraptor