Yalanı yakalamanın 10 YoLU

MBTGROUP
01-02-2009, 17:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

1.Tutarsızlık
Yaptıkları ile anlattığı arasında tutarsızlık varmı yok mu bakabilirsin

2.En ummadığı soruyu sor
yalan söyleyen bir insanın mutlaka iyi ve sağlam bir hikayesi vardır.Ve sizin ne sorabileceğinizi bilerek
yanıt verirler İnternetteki web yalanlarını yakalamak için yalan söylediğiniz kişiyi iyice izleyin
En umulmadık bir anda hazır olmadıkları bir konuda bir soru yöneltin

3- Davranışlarını değerlendir
Yalanın en önemli göstergelerinden biri davranışlardaki değişiliktir Genel olarak heyecanlı olan
biri sakinse veya sakin biri heyecanlıysa dikkat edin farklı birşeyler oluyor demektir

4- Duygulardaki samimiyetsizlik
Çoğu insan sahte gülümseyemez Zamanlama hatası vardır ve normal gülümsemeden çok daha uzun sürer
veya diğer davranışlarla karışır Bazen kızgın yüzle, gülümseme iç içedir Dudaklar doğal gülümsemeden
daha küçük ve daha cansızdır

5- İçten gelen tepkilere dikkat
İnsanlar genellikle yalanlarını geçiştirirken şöyle der; 'İçten gelen bir tepki veya kadına, erkeğe
özgü bir sezgi' ama bu doğru duyguların sapmasından başka bir şey değildir İçgüdüler yalanların
açıklamasında inandırıcı değildir

6- Çok küçük hareketleri izle
Çok küçük hareketler mimikler ifadelerin ön açıklamasıdır Genellikle ikinci dakikanın 25. sn
civarında bir gizli duyguyu anlatır Yani bir kişi çok çok mutlu görünüyorsa gerçekte bazı şeyler
için üzülüyor olabilir Gerçek duygusunun anlaşılmasından duyduğu korku bir an için yüzünde belirir
Gizlenen korku, mutsuzluk, kızgınlık, kıskançlık her neyse bir göz kırpması anı kadar kısa sürede
yüze yansır Bunu yakalamak büyük bir hünerdir Yapılan araştırmalarda hemen hemen katılanların %99'u
bu mikro mimikleri işaretleri göremedi fakat bu bir saatten daha kısa zamanda öğrenilebilir Mikro
hareketler sebebi söylemez Sadece gizlenen bir duygu olduğunu gösterir

7- İnkar etme
Yalan söyleyen kişinin hareketleri, söyledikleri, ses tonu, mimikleri birbirini tutmaz İnkarı
gösteren bazı davranışlar vardır.

8- Endişe veya tedirginlik
Karşınızdaki konuşurken gözlerinize bakamıyorsa ve bu onun her zaman ki hali değilse yalan
söylediğinden şüphelenebilirsiniz Uzağa bakıyor terliyor ve tedirgin endişeli bakıyorlarsa hiçbirşey
normal değildir

9- Çok çok fazla detaycılık
Eğer birisine 'Nerede kaldın?' diye sorduğunuzda karşınızdaki 'Markete gittim ve yumurta süt şeker
almam gerekiyordu ve bir köpeğe çarptığım için çok yavaş gitmek zorunda kaldım' gibi detaylı olarak
birşeyler anlatıyorsa yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz Çok fazla detay onları içinde
bulundukları durumdan kurtulmak için düşünülen bütünlük içeren bir yalan olabilir

10- Gerçeği görmemezlikten gelme
Birisine gerçeği anlatmak yalan söylemekten daha fazla kabul edilir Herkesin bildiği bir şeyin
arkasına sığınarak yalan söylenebilir Böylece insanların kafası karışır ve söylenilenin doğru
olabileceği düşünülür
(ALINTI)

Son Düzenleme: MBTGROUP ~ 01 Şubat 2009 23:58
ilginch
01-02-2009, 17:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj

teşekkürler..
"ajancılık" oynarken işe yarar artıkGülüş

physfg
01-02-2009, 19:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

bide gözlerin tepkisi önemli ...

sorduğun soruya cevap verirken gözleri sağ üste doğru kayıyorsa bu o anda beyninin yaratıcılık-hayal etme kısmını kullandığınuı gösterir ki bu da yalan söylediğini yani yeni birşeyler uydurduğunu gösterir.

yok sol üste kayıyorsa bu onun hafıza -hatırlama bölümünü kullandığını yani geçmişte olanı hatırlamaya çalıştığını gösterir ve doğru söylüyordur...

FBI bilgileridir haaaaaaaaaaa   :)

tabi bunları bilen ve tecrübeli kişiler karşısındakini kandırabilirse de normal hayatta çoğu kişide tutarlı ssonuç alınır.

teknik & taktik & strateji        :)

Banned
01-02-2009, 19:58   |  #4  
Banlandı
5,024 mesaj

yukarıda yazılanlara ek olarak eğer bir insan sorduğunuz soru karşısında size birden yüksek sesle tepki veriyorsa veya ses tonu bir alçalıp bir yükseliyorsa kesin yalan söylüyordur,tecrübeyle sabit.

physfg
01-02-2009, 20:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
kylie
yukarıda yazılanlara ek olarak eğer bir insan sorduğunuz soru karşısında size birden yüksek sesle tepki veriyorsa veya ses tonu bir alçalıp bir yükseliyorsa kesin yalan söylüyordur,tecrübeyle sabit.
peres misali he he :)

doğru kavgada ilk bağıran yada küfreden haksızdır...

ilginch
01-02-2009, 20:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

:O ilginç tespitler geliyor :D

Banned
01-02-2009, 20:33   |  #7  
Banlandı
5,024 mesaj

bu konunun açıldığı iyi oldu görelim bakalım yalan söyleyen insanlar ne yaparmış.

OnnuuR
01-02-2009, 21:32   |  #8  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
physfg
peres misali he he :)
BeğendimBeğendimAlkışAlkış

viking20
01-02-2009, 22:10   |  #9  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

konuşurken (physfg da değinmiş,teşekkür)sizin gözlerinizin içine bakarak konuşmuyorsa ,boşverin.

Barış
01-02-2009, 22:45   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
viking20
konuşurken (physfg da değinmiş,teşekkür)sizin gözlerinizin içine bakarak konuşmuyorsa ,boşverin.
öyle deme arkadaşım yaw :)

bende sürekli bi utangaçlık çekingenlik vardır bu yüzden kaç kız akradaşımdan ayrıldım gözlerine bakmadım diye
insanların gmözlerien bakınca heyecanlanıyorum panik yapıyorum elim ayagım birbirine giriyo küçüklükden beri bunu yenmeye çalışıyorum ama bir türlü başaramadım...

ReFeRaNSs
01-02-2009, 22:48   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
es-low

bende sürekli bi utangaçlık çekingenlik vardır bu yüzden kaç kız akradaşımdan ayrıldım gözlerine bakmadım diye
insanların gmözlerien bakınca heyecanlanıyorum panik yapıyorum elim ayagım birbirine giriyo küçüklükden beri bunu yenmeye çalışıyorum ama bir türlü başaramadım...

aynen arkadaşım bende böyleyim birinin gözleri içine bakarak konuşmak çok zor oluyor, askeri liseye  gireyim dedim (grişteki mülakat yapmalırından) kendine güvensizlikten kapı dışarı ederler diye korktum :) bu olayı yenmenin bi yolu yok mu acaba ? yoksa pc başında fazlamı kalıyoruz ne :)

Barış
01-02-2009, 22:53   |  #12  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
ercanyerci
aynen arkadaşım bende böyleyim birinin gözleri içine bakarak konuşmak çok zor oluyor, askeri liseye  gireyim dedim (grişteki mülakat yapmalırından) kendine güvensizlikten kapı dışarı ederler diye korktum :) bu olayı yenmenin bi yolu yok mu acaba ? yoksa pc başında fazlamı kalıyoruz ne :)
galiba ondan bölümüm geregi her gün pc basında 10saatten fazla kalıyorum ve geriye kaç saat kalıyoki...

psikolojik destekde aldım ama pek bi faydasını görmedim hala boynum önümde konusuyorum :)

Banned
01-02-2009, 22:58   |  #13  
Banlandı
5,024 mesaj
es-low
galiba ondan bölümüm geregi her gün pc basında 10saatten fazla kalıyorum ve geriye kaç saat kalıyoki...

psikolojik destekde aldım ama pek bi faydasını görmedim hala boynum önümde konusuyorum :)

senin bu durumana sosyal fobi deniyor ve toplum içinde rahat konuşamama olarak kendini gösteriyor.bu yönünü aşmak istiyorsan korkunun üstüne gitmelisin yani birileriyle konuşurken sürekli gözlerinin içine bak her ne kadar bu sana zor gelsede başka türlü bu sorunu aşamazsın.

physfg
01-02-2009, 23:00   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
kylie
...bu yönünü aşmak istiyorsan korkunun üstüne gitmelisin yani birileriyle konuşurken sürekli gözlerinin içine bak ...
bunu yapparkende karşındakini yiyecekmiş gibi bakıyor durumuna düşmemeye dikkat...sonra daha çok kaçarlar...

Barış
01-02-2009, 23:01   |  #15  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
kylie
senin bu durumana sosyal fobi deniyor ve toplum içinde rahat konuşamama olarak kendini gösteriyor.bu yönünü aşmak istiyorsan korkunun üstüne gitmelisin yani birileriyle konuşurken sürekli gözlerinin içine bak her ne kadar bu sana zor gelsede başka türlü bu sorunu aşamazsın.
onuda denedim terlemeye başlıyorum ateşim yükseliyo 10saniyede...

ama deneyecem inş. yenerim bunu

Banned
01-02-2009, 23:09   |  #16  
Banlandı
5,024 mesaj

ilk başlarda çok zor gelir ama zamanla aşarsın bu durumu.senin yapman gereken sürekli birileriyle dialog kurmak ve konuşurken gözlerinin içine bakmak korkularının üstüne gitmezsen bu sefer onlar senin üstüne gelir.

I Love GS
01-02-2009, 23:18   |  #17  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Konuşmada ve iletişimde sorunu olan arkadaşlar ve bu konudaki bilgilerden daha fazlasını isteyenler Kişisel gelişim adı altında birçok hızlı okuma zihin gücünü artırma kursları var.Şahsen ben bir tanesine katılıyorum Hafızadan Hızlı okumaya Yürümemize kadar birçok konuda kendimize güvenmek toplumda yer edinmek için çok yararlı oluyor.

bu konuda kursla uğraşamam diyenler varsa.Büyük bir kişisel gelişim uzmanı olan Anthony Robbins in SINIRSIZ GÜÇ vb birçok ktiabını okuyabilirler ...
saygılar ..

edit:imla

Son Düzenleme: I Love GS ~ 01 Şubat 2009 23:35
Battal Gazi
01-02-2009, 23:26   |  #18  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Bunlar kendi gözlemlerin mi?Bunu belirtir misin?

Ve de usta yalancılardan anlayabileceğiniz sanmıyorum.

MBTGROUP
01-02-2009, 23:35   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
2,727 mesaj

Usta yalancınında adı çıkmıştır illaki o da öyle bilinir ,kim yalancı olcakta kimse farketmicek öyle insanlar yalanlarını paçalarında sürükleyerek dolanırlar (mecazi anlamda kullandım tabi)sonuçta ustamusta ama yalancıdır işte.

Son Düzenleme: MBTGROUP ~ 01 Şubat 2009 23:58
DaRWeLL
02-02-2009, 02:05   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

gözlere bakma, çapraz sorgu yada kelime oyunları ile aklını bulandırmak en iyi yakalama yöntemleridir :)

viking20
02-02-2009, 02:09   |  #21  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

küçükken bende siz gibiydim(gerçi hala ya)birinin konuşurken yüzüne ,gözüne bakamazdım.Literatüre girmiş,adı sanı olan ve tedavi edilmesi gereken bir durum(kylie değinmiş).Ama hemen öyle endişelenmeyin,çok  ciddi vahim bir hastalık da değil.Psikoloğa müracaat şart.

Hiper£l£v£nKids
02-02-2009, 09:53   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
es-low

Aynı insanlardanız.

Banned
02-02-2009, 11:04   |  #23  
Banlandı
934 mesaj

bir katkıda benden;
yalan söyleyen insanın gözbebekleri büyür bu en kesin yöntemdir en usta yalancılar bile bunu önleyemezler.Tabi bunun için gözlerinin içine bakman gerekiyorKahkaha

alınma olmasın sadece şakaAşk

nirvana26
02-02-2009, 11:27   |  #24  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

eskiden bende de vardı çekingenlik utangaçlık,kalabalık biyerde hoca veya başka biri bişey dedimi kızarıyordum kulaklarım kıpkırmızı oluyordu =) . yenmenin yolu sosyal aktivitelere katılmak yeni ortamlar kişilerle tanışmak konuşmak.zamanla düzeliyor. hafta sonu kursta kantine girdim dersin başlamasına daha vardı 5 tane kızın oturduğu bi masaya oturabilirmiyim dedim (eskiden olsa bakamazdım bile) çektim sandalyeyi baya muhabbet ettik hoca çağırdı derse gelmicekmisiniz diye, kendine güvendiğin zaman çekinmene gerek kalmıyor.

I Love GS
02-02-2009, 11:29   |  #25  
Yıllanmış Üye
448 mesaj
viking20
küçükken bende siz gibiydim(gerçi hala ya)birinin konuşurken yüzüne ,gözüne bakamazdım.Literatüre girmiş,adı sanı olan ve tedavi edilmesi gereken bir durum(kylie değinmiş).Ama hemen öyle endişelenmeyin,çok  ciddi vahim bir hastalık da değil.Psikoloğa müracaat şart.
Senin dediğin gibi bir psikoloğada gidebilir yada 2. sayfada dediğim gibi bir kişisel gelişim kursuna katılabilir gerçekten ben kendimde büyük değişmeler hissettim çevremdekilerde değişimi fark ettiğini söylüyorBeğendimCool