Yandex Adalar ile ayrıntıya ulaşın...

CHIP Online
31-07-2013, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yandex'in sunduğu yeni özellik ile internet aramalarınızda yepyeni bir dönem başlıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/yan ... a-ulasin_41754.html

Resimlerle: 90'lardan günümüze arama motorları

Rus internet devi Yandex, geçtiğimiz ay internet arama motoruna ekleyeceği "Yandex Adalar" isimli etkileşimli bir özelliği duyurmuştu. İşte bu özellik, artık üç ülkede beta testine açılmış durumda.


Adalar özelliğinin arkasındaki fikir ise, arama yapan kişilere, sonuç siteler için, daha fazla seçenek ve detay sunabilmek. Adalar'ın beta testi öncelikle Türkiye'de aktif oldu ancak şu anda Rusya ve Ukrayna'da da kullanılabilir durumda.


Özellik şu anda arama, resimler, videolar ve Yandex ana sayfasını içermekte ancak firma bu seçeneklerin sayısının zamanla artacağını söylüyor.


Temelde, web sitesi düzenleyicileri arama sonuçlarını kullanıcılar için daha ayrıntılı hale getirebiliyorlar. Örneğin, bir internet sitesi, siteye girilmeden önce, yani arama sonuçlarının çıktığı sayfada, sitenin bazı özelliklerini kullanılabilir kılabiliyor. Mesela bir havayolu şirketinin kullanıcı hesabına arama sayfasında girip biletlerinizi kontrol edebiliyorsunuz.


Yandex'in açıklamasına göre, farklı ada çeşitleri mevcut. Bazı siteler hakkında sadece ufak bir açıklama bulunabilirken, bazı sitelere kaydolup veya var olan site hesabına girilip siteden yapılan işlemlerin bir kısmı arama sayfasında yapılabiliyor, bazı sitelerde ise site içindeki sayfaların linklerine direk ulaşmak mümkün.


<span style="text-decoration: underline;">Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...</span>


Tüm Konu: Yandex Adalar ile ayrıntıya ulaşın...

Resimlerle: 90'lardan günümüze arama motorları

Kaynak: www.chip.com.tr