Yanlış ön panel bağlantısndan bozulan usb harddisk

bilaldem
19-07-2011, 21:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

S.A. arkadaşalar geçen gün bir arkadaşımın bilgisayarına hard diskimi taktım. hiç bir problemi yoktu 7 aydır kullanıyodum sonra birden hard disk bozuldu. Arkadaşımın şöyle bir problemi vardı usb ye taktığı cihazlar çalışmıyordu.tanınmayan aygıt, unknown device uyarısı alıyomuş. bende de driver bulduran program vardı belki hallederim diye taktım benim hard diskte bozuldu. forumlarda araştırdım anladığım kadarıyla yanlış ön panel bağlantısı yapmış çünkü neredeyse ön panele takabileceği tüm cihazları bozulmuştu ve yakın zamanda dış kasayı değiştirmişti.

uzun lafın kısası benim hard diskim yanlış bağlanmış ön panel usb sine takıldı ve artık çalışmıyor. bir yerler yanmış yada bozulmuş. bu harddisk xs 500gb 2.5" harici usb2.0  hard disk ve içinde segate hard disk var. benim merak ettiğim şey acaba usb ile hard disk arasında çevirici görevi gören hard disk kabındaki çip mi sadece bozulmuştur yoksa bu bozukluk hard diske kadar olmuş mudur. deneyimi yada bilgisi olan lütfen yardım etsin. son yedi aydır çok fazla zaman harcayarak oluşturduğum 450gb lık mükemmel bir arşivim vardı. acaba veri karbım olucak mı???

Jubei76
19-07-2011, 23:38   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Harddisk,i harddisk kutusunun içinden çıkar ve kendi bilgisayarına ikinci (slave) harddisk olarak tak,çalışması gerek ama çalışmas ise o zaman 450Gb arşivin zarar görmüş olabilir.

bilaldem
20-07-2011, 00:03   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

iyi tamam da yukarıda belirttiğim gibi 2.5" lik harici disk bu. kutuyu açarsam garanti kapsamı dışına çıkar ve ben bunu hiç istemem. öğrenmek istediğim şey bu tip bir arızalanmada veri kaybım olurmu.?

Mr.ED
20-07-2011, 00:23   |  #4  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Senin arkadaşın ön panel usb portuna anakartta usb yuvalarına takacağına IEEE1394-FireWire yuvasına takmış bu yüzden taktığı tüm cihazlar yandı :(
Şimdi sana gelecek olursak hd kutusunda çıkar,  Jubei76'in dediği gibi başka bir bilgisayara bağla eğer hd'i bilgisayar görür ama hd açılmaz ya da biçimlendirme isterse bile içinde verileri bazı programlar ile kurtarabilirsin.
İntenette belki video falan vardır nasıl harici hd açlır diye.

Jubei76
20-07-2011, 00:55   |  #5  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: bilaldem  
iyi tamam da yukarıda belirttiğim gibi 2.5" lik harici disk bu. kutuyu açarsam garanti kapsamı dışına çıkar ve ben bunu hiç istemem. öğrenmek istediğim şey bu tip bir arızalanmada veri kaybım olurmu.?
Garantiye götür diyeceğim ama bu seferde tüm arşivinin yok olma ihtimali çok çok yüksek çünkü büyük ihtimalle biçimlendirme yapacaklardır veya garantiden yenisi ile değişecektir yani her ihtimalde arşiv yok olabilir,bu arada sen kendi bilgisarında denemedinmi bu harici harddisk,ini ?

Mr.ED
20-07-2011, 01:26   |  #6  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Teknik servise verirsen verileri unut kardeşim en mantıklısı benim dediğim. Eğer hd yanmış ise hd üstündeki kontrol kartı yanmıştır. Ay model bir hd'in kontrol kartı ile değiştirisen hd tekrar çalışabilir. Ama bunu içinse aynı bir hd ihtiyacın var.