Yanlışlıkla Biosumu Sildim:(

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
fearless33
28-01-2007, 16:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Arkadaşlar benim asus anakartlı bir pc var.(p4sgl-vm)
ben bu biosu update edeyim derken biosu sildim galiba.bilgisayarı açtıgımda sadece fan çalışıyor ekrana hiçbir görüntü gelmiyor.
bios pilini söküp yarım saat bekledim ramleri çıkardım.
bilgisayar açılırken bip sesi bile çıkmıyor en ufak bir msj bile yazmıyor..
yardımınıza ihtiyacım var..
yarın bana bu bilgisayar lazım çok acil yardım arkadaşlar.

viking20
28-01-2007, 17:16   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Bios ile ilg.soru/cevap:
Soru Bilgisayarımın bios setup ayarlarına girerken sadece 3 tane öğe çıkıyor; şifre, yeni şifre ve çıkış.Bu neden olabilir ve ne yapabilirim ?  
Cevap Bios Setup'ınıza şifre koyulmuş. Eğer bu şifreyi yazarsanız diğer Bios mönüleri de karşınıza gelecektir. Şifreyi bilmiyorsanız ,Servis Çağırmanız gerekir  

Soru Bilgisayarımın bios setup şifresini unuttum.Ne yapabilirim?
Cevap Anakartınızın CMOS pilini çıkartıp tekrar takarsanız şifre ortadan kalkacaktır.

Soru Bilgisayarım bios'u upgrade etmeme izin vermiyor.
Cevap Bios setup ayarlarından "bios flash protection" veya "bios flash write control" komutu disabled yaparsanız sorununuz düzelecektir.Enabled olması durumunda bios'a yazma ve silme yapılamaz.

Soru Bios'umu upgrade ederken makinem kilitlendi ve açıp kapattığımda bir daha açılmadı. Bios'un yeniden yazılabilmesi mümkün mü?
Cevap Bios'un tekrar yazılması mümkündür. Servis Çağırmanız gerekir  

Soru Bilgisayar ilk açılışta "CMOS Checksum error-F1 to continues" mesajı veriyor.
Cevap Bilgisayarın Cmos checksum error vermesi bios pilinin bittiğini gösterir.  

Soru Elektirik kesilip tekrar geldiğinde bilgisayar kendiliğinden açılıyor.Bilgisayarın isteğim dışında açılmasını nasıl engelleyebilirim?
Cevap Anakartının bios versiyonuna bağlı olarak bios setup ayarlarındaki "power again" veya "power state after failture" seçeneklerinde değişiklik yapmanız gerekmektedir.Burada üç seçenek vardır.
1- On: Kesintiden sonra yeniden elektrik gelirse bilgisayar açılır
2- Last state: Elektrik kesilmesinden önceki durumuna bağlı olarak davranır. Açık ise açılır, kapalı ise açılmaz.
3- Off: Ne olursa olsun açılmaz. Açılmasını istemiyorsanız bu seçeneği aktif konuma getirmelisiniz.

TuncaBozkurt
30-01-2007, 20:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bios acaba Youtube ile ilgili mi?Youtube alan değiştirdi de bizim mi haberimiz yok.

UzzY83
06-04-2007, 10:40   |  #4  
Taze Üye
7 mesaj

Evt guzel bir bios vidyosu.. Emege saygı ¦D

Kaos-220
06-04-2007, 11:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

Anakart CD n varsa onun içinde BIOS ile ilgili dosylara olacak onları Diskete kopyala ve diketi Flopy ye takıp bilgisayarını açmayı dene...

Kombat
07-04-2007, 10:28   |  #6  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Sen büyük ihtimalle bios update i sırasında bilgisayrını kapatmış veya başka bir şekilde müdahale etmiş olmalısın. İnglizce düzeyini bilmem ama güncelleme sırasında uyarıyor. Hiç bir şekilde  müdahale etmeyin diye. İnşallah şansın vardır da kalıcı bir hasara yol açmamıştır. Çünkü intel'in bios güncelleme sırasında 3 dk boyunca bilgisayarınızı kesinlikle kapatmayın telafisi zor zararlara yol açabilir diye kalın yazılarla uyarmıştı. Bence PC'in markaysa aldığın yerden yardım iste ya da anakartının üreticisinin web sitesinded sorunla ilgili araştırma yap. Kolay gelsin geçmiş olsun. İnşallah sorunun düzelir.