[Yardım]Bilgisayarımda ani yavaşlama

akashifudou
04-12-2020, 21:15   |  #1  
akashifudou avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle iyi akşamlar konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim ama burasının uygun olduğunu düşündüm şimdi gelelim konumuza
Yaklaşık 3 yıldır kullandığım bir bilgisayarım var zamanında 1500 tlye almıştım ne kadar bileşenlere olan yabancılığım ve cahilliğimden dolayı kazıklansamda beni idare ediyordu özellikleri şöyle bırakayım
İntel Core İ5 660
İntel H55
Amd R7 240 2GB
2X4GB DDR3

Başka bir bileşenin daha bilgisini vermem gerekirse belirtin lütfen
Herneyse ben bu bilgisayarı 2 veya 3 ayda bir defa olacak şekilde açıp temizliyordum(en son 1 hafta önce temizledim) fakat termal macunu hiç değiştirmedim
yaklaşık 1 ay önce Bir akşam league of legends oynuyorum fps değerim 150 160larda geziyordu oyunu bitirdim pcyi kapattım ve uyudum olay ertesi gün bilgisayarı açmamla dikkatimi çekti bilgisayar çok yavaş açılmıştı ve cursor bile ara sıra takılıyordu ben de biraz virüs taraması yaptım fakat yine bir değişim olmadı dün akşam ise aklıma format atmak geldi w8 olan bilgisayarımı w10 yaptım ve içinde bulunan her şeyi sildim bilgisayar biraz daha iyi durumdaydı fakat hala istediğim şeyi alamamıştım taş çatlasın 60 fps görüyordum aynı virüs tarama işlemini yaptım gerek kaspersky gerek antimalware programları avg avast vesaire tüm programlardan tarama yaptım 3saat bekledim ve bilgisayarı yeniden başlattım tabii sonuç yine aynıydı

Yardım eden/Etmeye çalışan herkese teşekkür ederim

excel_mustafa
04-12-2020, 21:56   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

işlemci ve ekran kartının termal macunlarını yenileyip ramların slota giren bakır uçlarını silgiyle dikkatlice sil. düzelmezse hdd sentinel ile badsector testi yapıp healthı kontrol et. memtest64 ile ramları testten geçir. passmark ile komple performans testi yap.