yardım:donanımdan anlayan güncel birileri lazım:)

bulent23m
21-12-2009, 09:43   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Bir bilgisayar alıcam ve bütçe açısından hiç sıkıntı yok. iyice araştırıyorumda chip in bilge üyeleri ve yöneticilerinin bilgilerini ve önerilerini almak istedim. şimdiden teşekkür ederim 7 tanecik sorum olacak:)
1.soru
EX58 Extreme Intel® X58 Soket 1366 DDR3 2000MHz Anakart
dan daha iyi bir anakart alma şansım warmıdır(piyasada daha iyisi varmı yani)?
2.soru
Intel Core i7 975 Extreme Soket 1366 3.33Ghz 8MB Cache 45nmİşlemci
den daha iyi bir işlemci alma şansım warmıdır?
3.soru
yukardaki 2 parça birbiri ile uyumlumudur?
4.soru
WD 3,5" 300GB 16MB VelociRaptor 10000 Rpm Harddisk
dan daha iyi bir hdd alabilirmiyim?
(300gb bana yeterli hızlı olsun yeter)---(ayrıca bu hdd için extra bişey gereklimi yukardaki yada tavsiye ettiğiniz anakarta uyarmı)
5.soru
yukardaki anakartta;KINGSTON
4GB (2*2GB) KIT Hyperx DDR3 2133MHz CL9 XMP Ram
sorunsuz çalışırmı? eğer çalışmazsa 6 GB (3*2GB) KIT Dominator GT Fanlı DDR3 2000MHz CL8 Ram çalışırmı?
bide örneğin 6GB(3*2GB) demek 2 tane 3gb lık rem demekmidir?
6.soru piyasada GIGABYTE
HD5970 GDDR5 2GB 512Bit (256Bit*2) ATI DX11 Ekran Kartı
dan daha iyi anakart bulma şansım warmı?
bu ekran kartı için(HIGH POWER
ROCK SOLID 1200W SEMI-MODÜLER KABLOLU GÜÇ KAYNAĞI+++AEROCOOL
VX-9 PRO 700W MidT ATX PERFORMANS KASASI (OCZ 700W GameXstream PSU) +++anakartım birbiri ile uyumlumudur?

7.soru ACER
24" G24 PREDATOR GENİŞ EKRAN LCD MONİTÖR
dan daha iyi bir monitor bulma şansım warmı piyasada?
(kalite çözünürlük açısından)

Son Düzenleme: bulent23m ~ 21 Aralık 2009 09:59
Fatih.arm
21-12-2009, 10:01   |  #2  
Taze Üye
14 mesaj

ilk 2 sorunuza cevap olarak. Hem işlemci ve hem Anakart modelinden daha yüksek özellikte bir model henüz yok biliyorum. fakat iher iki üreticide okadar hızlı model çıkartıyorki örneğin yarın i980 model bir işlemci yada ex60 gibi bir chipsetli bir anakartın çıkması an meselesi. bu yüzden. buna kesin ve net bişey söylemek zor.

kaldıki zaten seçtiğiniz modeller Son model olmaktan çıkıp uc nokta bir modeldir. ex558 extreme anakartdan daha yeni çıkmış olupta daha düşük bir özellikte olan bir çok anakart vardır. bu yüzden bu soruya net cevap vermek bana göre zor.  sizin yaptığınız sadece aşırıya kaçmak bana göre.

2. sorunun cevabı ise evet birbirine uyumludur işlemci ve anakart 1366 soketdir.

4. sorunuza cevap ise. 10.000 RPM lik sata diskler şuan masaüstü pc ler için en performanslı disk fgibi gözüküyor.  fakat daha farklı seçenekler de yapılabilir.  WD Caviar alınıp Raid yapılabilir vb.
sonuç olarak diskiniz en performanslı disklerin başında gelen bir model.

5. sorunuza cevabı en iyi size anakartın QVL listesine bakarsanız en iyi cevabı orada buylabilirsiniz.
yani bu listede Anakartın desteklediği Ram modüllerinin listesi bulunur.
ÜRünün Resmi web sitesinde Mutlaka  vardır.
QVL (Qualified Vendor List - Kalifiye Satıcı Listesi )

6GB(3*2) demek 3 adet 2gb lık ram modülü demektir.
her zaman ilk rakam çarpan olarak kullanılır.

sorunsuz çalışmaktan ziyade şunu yapmalısınız eğer bu şekilde uc bir bilgisayar sistemi kullanıcaksanız. model seçimini siz yapın ama Triple kit yani 3 adet aynı ram modülü kullanmanızı öneririm. yeni çıkan anakartlarda bu özellik mevcutttur seçmiş olduğunuz anakartdada bu şekildedir. daha verimli bir ram seçimi olur. 2 adet ram modülü Dual DDR olarak çalışır. fakat 3 adet ram kullanırsanız Triple olarak çalışır. ve bu daha iyi performans verir.

Zaten ram ürünlerinin çoğunda belirtilir bu ibare
örneğin 3*2 Triple kit  veya 2*2 DUal kit gibi.

umarı msorularınıza cevap alabilmişsinizdir.

6 ve 7. soruları ben yazarken eklemişsiniz.

Power suply seçiminde anakarta uyumsuzluk gibi veya ekran kartına uyumsuzluk gibi bir sorun olmaz en fazla Güç yetersiz liği yaşanma şansınız olabilir. 1200w lık bir PSU sisteminize fazlasıyla yeterli bana göre 700w da biraz düşük biraz daha orta değer seçerseniz. daha uygun olur görüşündeyim.

Monitör e gelince o kadar para veriyorsunuz. bari Full HD olsun. seçim sizin ama öyle fiyatına göre karar vermişsiniz gibi geliyor bana yani listelerde fiyat olarak en üstte gibilerinden.

Bence çözünürlüğü 1920*1080 olan bir tercih çok daha doğru olucaktır.

ilk anda aklıma gelen Samsung T240 HD 24"  olabilir mesela.

Son Düzenleme: Fatih.arm ~ 21 Aralık 2009 10:11
bulent23m
21-12-2009, 10:32   |  #3  
OP Üye
63 mesaj

Fatih.arm bey ilginize teşekkür ederim tek tek değerlendireceğim özellikle rem konusunda çok aydınlandım ço kteşekkür ederim. full hd konusunda haklısınız bi an gözümden kaçmış monitoru değiştirecegim. onun dısında geri kalan parcalarda zaten en ust model(en iyi performanslı) ve uyumlu stabil oldugunu soylemıssınız anladıgım kadarıyla teşekkürler.

bide anakartda 2000mhz yazmakda sanırım buna 2133mhz lik remler olmaz. bide sizden bi tavsiye alcak olursam şu 2 rem arasında hangisi iyidir acaba?
bu 2 tane 3gb lık(OCZ
6 Gb (2Gb*3) Gold Edition 1600MHz DDR3 Üç Kanallı Bellek Kiti
bide

CORSAIR
6 GB (3*2GB) KIT Dominator GT Fanlı DDR3 2000MHz CL8 Ram
anakartta 3 rem slotu war.üsttekini takarsam 1 gb daha rem alcam aynısından yada alttakini oldugu gibi takcam) buna gore hangisi iyidir?

bide son olarak bu sisteme yukarıda belittiğim hdd den 2 tane takma şansım warmıdır,yada daha fazla ?

Son Düzenleme: bulent23m ~ 21 Aralık 2009 10:44
Fatih.arm
21-12-2009, 12:38   |  #4  
Taze Üye
14 mesaj

Öncelikle anakartda 3 değil 6 adet Ram slot u var.
 yani slot başına 4GB ram destekliyor buda totalde 24gb a kadar ram kullanabilirsiniz demek.
 ram konusunda karmaşa yaşamayın
 CORSAIR 6 GB (3*2GB) KIT Dominator GT Fanlı DDR3 2000MHz CL8 Ram
modelini alın ilk slot dan başlayarak birer slot atlayarak slotlara yerleştrin. yani tüm beyaz slotlara takın yada tüm mavi slotlara ( 3 beyaz 3 mavi slot vardır seçtiğiniz anakartda)

10 adet sata 3gb/s konnektör ü bulunuyor buda 10 adet sata disk takabilirsiniz demek oluyor.
(istediğiniz diski takabilirsiniz(10 adet e kadar)

Seçtiğiniz Anakartın ve işlemcinin henüz şahsen testini yapmış değilim henüz çok yeni modeller ve uç modeller olduğundan herhangi bir müşterimde vs. test etme şansım olmadı. zaten işlemciyi pekte test etmeye gerek yo kadı üstünde ne olduğu belli.

fakat anakart a gelicek olursak forumlarda vb. yerlerde yapılan testler ve yorumlara göre kategorisinde başı çeken anakartlardan. gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

ama şunu anlamış değilim neden bu kadar uc modeller tercih ediyorsunuz. fiyat performans olarak daha dengeli donanımlarda seçilebilir. sadece anakart işlemci ram ve diskinizin maliyeti 3500 TL yi geçiyor.
ki böyle uç bir makinaya Monitör  ekran kartı PSU dvd vs. de iyi modellerden eklerseniz vay halinize.
6000 TL yi çok rahat geçersiniz.

Daha ekonomik yapılabilir.

Saygılar..

HActeX
21-12-2009, 22:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,275 mesaj

En iyisi Bu bundan İyisi PS3

HActeX
21-12-2009, 22:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,275 mesaj

Tabiki Kasmaması açısından söyledim

Süleyman.
23-12-2009, 02:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Overclock yapacak mısınız? İki adet SSD alıp RAID yaparsanız daha iyi performans alabilirsiniz. Bütçe sorunu olmadığına göre su soğutmalı çözümler de düşünülebilir.

bulent23m
23-12-2009, 13:08   |  #8  
OP Üye
63 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Overclock yapacak mısınız? İki adet SSD alıp RAID yaparsanız daha iyi performans alabilirsiniz. Bütçe sorunu olmadığına göre su soğutmalı çözümler de düşünülebilir.
uzun arastırmalarım sonucu Lian Li Süper Full Tower TYRPC-X2000 kasa almaya karar verdim su sogutmalı. acıkcası bütce sorunu olmasada bu biraz pahalı gelmıstı ama sanırım degcek o.c. a meraklıyım pc yıo aldıgımda değilde ilerisi için o.c mutlaka yaparım.

Süleyman.
23-12-2009, 21:49   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

"Overclock" yapmayacaksanız, bütçe sorunu olmasa da boşuna masraf etmeyin bence diyecektim. Tabi "overclock" işin içine girince durum değişir. Yalnız remleri 3x2 GB kit olarak alın; Corsair Dominator fanlı model ise gayet iyi bir seçim olur. Tek SSD veya SSD RAID meselesini de değerlendirin derim.