[yardım] ip ile hesap ayarları değiştirilir mi?

Ali Ufal
11-11-2010, 13:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Arkadaşlar konuyu yanlış yere açtıysam yönetici arkadaşlar taşırsa mutlu olurum :) soruya geçeyim :) 
Ben bir internet sitesi sahibi ile tartışmaya girdim adam kızdı ve şöyle dedi;İP'in bende var İP'ne girip hesap ayarların ile oynayabilirim dedi.Benimde kafam takıldı.Bunu yapabilir mi ? yapabilirse bunu engellemenin yolu varmıdır ?

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 11 Kasım 2010 13:56
Ali Ufal
11-11-2010, 13:45   |  #2  
OP Taze Üye
5 mesaj

yardım edecek var mı ?

mcafee23 ayrılmıştır
11-11-2010, 14:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

internet sitesinin sahibiyse hesap ayarlarıyla oynaması için IP bilgisi gerekmez.
Senin Ip bilgin elinde vardır.Bu da bir forum sitesiyse doğrudur.
Normalde yazdığımız her yorumun yanında IP numaramız oluyor.Bunu site adminleri görebiliyor.
Ama sana site dışında birşey yapabileceğini sanmıyorum.
Modemini kapat aç IP'n değişir zaten.

Birde aynen bu cümleyi kurduysa fazlada bu işten anlamıyor gibime geldi
"IP'in bende var IP'ne girip hesap ayarların ile oynayabilirim"
Oynasa ne olur ki hesap her türlü benimse sadece zorluk çıkarır

Ha ama bir de şu tehlike var bu aralar kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenirlerse adınıza TİVİBU üyeliği çıkarıp kullanıyorlar siz de ödüyorsunuz.Bir de ücretli olarak satın aldığı filmlerin faturaya yansıdığını düşünün.Burada ciddi bir ttnet açığı ve gevşekliği var.Kullanıcı adı şifre bulmakta ne var arasam şimdi 10 dakika da 20 tane bulurum.Türk insanı bilinçsiz internet kullandıkça bu tür şeyler hep olacaktır
Bu konu için ayrı bir başlık açacağım zaten

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Kasım 2010 14:12
Ali Ufal
11-11-2010, 14:07   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

Modemim Airties RT-211 nasıl değiştireceğiz şifreyi ?

Alıntı: mcafee23  
internet sitesinin sahibiyse hesap ayarlarıyla oynaması için IP bilgisi gerekmez.
Senin Ip bilgin elinde vardır.Bu da bir forum sitesiyse doğrudur.
Normalde yazdığımız her yorumun yanında IP numaramız oluyor.Bunu site adminleri görebiliyor.
Ama sana site dışında birşey yapabileceğini sanmıyorum.
Modemini kapat aç IP'n değişir zaten.

Birde aynen bu cümleyi kurduysa fazlada bu işten anlamıyor gibime geldi
"IP'in bende var IP'ne girip hesap ayarların ile oynayabilirim"

Aslında yapar korkusu değil de işimi sağlama almak için :)

Son Düzenleme: Ali Ufal ~ 11 Kasım 2010 14:10
Ali Ufal
11-11-2010, 14:22   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: Geçenin_Yargıcı  
Senin başına hiç böyle bir olay geldimi yani bilgisayarına girildimi merak ediyorum eminim  girilmemiştir.
Benim başıma geldi adam evimi telefonla aradı beni acıkca tehdit etti bilgi sayarını kapatırım bir daha acamassın dedi bende senin gibi inanmadım hadi yapda göreyim dedim nerden söyledim adamı resmen sanki tahrik ettim daha 5 dakika geçmeden bilgisayardan  internete giremedim ne yaptıysam sorunu çözemedim en sonunda format attım yeniden kurdum da düzeldi benim başıma böyle bir  olay geldiği için biliyorum onun için sakın giremez benim bilgi sayarım cok güvenli gibi sözler ettmemeni tavsiye ederim bu işi yapanlar bu işten büyük zevk alıyorlar neyse temennim genede başına
Teşekkür ederim :) Şİfreyi değiştirdim ama ne kadar güvenli olur bilmem sanada geçmiş olsun :)

Önlem derken nasıl bir önlem alabilirim ?

Son Düzenleme: Ali Ufal ~ 11 Kasım 2010 14:26
mcafee23 ayrılmıştır
11-11-2010, 14:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: Geçenin_Yargıcı  
Senin başına hiç böyle bir olay geldimi yani bilgisayarına girildimi merak ediyorum eminim  girilmemiştir.
Benim başıma geldi adam evimi telefonla aradı beni acıkca tehdit etti bilgi sayarını kapatırım bir daha acamassın dedi bende senin gibi inanmadım hadi yapda göreyim dedim nerden söyledim adamı resmen sanki tahrik ettim daha 5 dakika geçmeden bilgisayardan  internete giremedim ne yaptıysam sorunu çözemedim en sonunda format attım yeniden kurdum da düzeldi benim başıma böyle bir  olay geldiği için biliyorum onun için sakın giremez benim bilgi sayarım cok güvenli gibi sözler ettmemeni tavsiye ederim bu işi yapanlar bu işten büyük zevk alıyorlar neyse temennim genede başına gelmesin
Birde şunu ilave edeyim illede site sahibi olması gerekmez ip adresini almanın bir cok yöntemi var bilgin olsun eğer önlemin yoksa vay halıne.

Burada ben girilemez demedim.Girer ve şifrenin ya da kullanıcı adının bir harfini değiştirirse internete giremezsin.Bunun da format ile ilgisi yok
Benim başıma böyle birşey gelmedi ama bu tür şeyleri ben de yapıyorum genelde ama zarar vermek için değil.
Ayrıca modemim dışarıdan erişime kapalı bunun nasıl kapatılıp açılacağını çoğu internet kullanıcısı bilmez.
IP yazsanız bile boşuna beklersiniz.Ayrıca kimsenin bilemeyeceği bir şifre varsa sorun olmaz.Modem şifresi biliyorsunuz uzaktan kırılamıyor (reset atmanız gerekli)

Burada site sahibi ile ilgili konuda ise site sahibi sizin sitede ki hesabınızı IP numarası olmadan da değiştirebilir.Ben bunu söylemeye çalıştım.
Yani konu içinde iki türlü hesap var.
1. Ttnet kullanıcı hesabı
2. Sitede ki kullanıcı hesabı

Ali Ufal
11-11-2010, 17:01   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

Arakdaşlar kafam karışştıda kısaca ne yapmamı öneriyorsunuz ?