Yardım Tek jak ile 5.1 Ses Sistemi kullanma

Kapalı Hesap (306286)
26-09-2020, 15:06   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Merhabalar

Bir arkadaşımdan, Creative SBS 5.1 560 ses sistemi geldi. Ancak bilgisayarımda tek giriş var. Okuduğum kadarıyla, 5.1'den yararlanmak için, anakartım ve ses kartımın desteklemesi lazımmış. Bunu bilemiyorum..

Ancak en kötüsü, bu hoparlorlerin hepsinden aynı anda ses almam mümkün mü?

İnternette, tek jakı iki jaka çeviren çoklayıcı aparatlar var. Onlardan 2 tane almak dışında bir çözüm önerisi gelmedi şimdiye dek.

Benim anlayamadığım, kaç tane pc.de birden fazla hoparlor jakı var ki.. Bu aletler,bilgisayar için yapılmıyor mu? Yapılıyorsa, tek jaklı bilgisayarlar için, bu kadar yılda bit çözüm düşünülmemiş mi?

Alet en az 10 yıllık ama saglam. Pembe, yeşil ve siyah uçları, tek tek taktım. Tüm hoparlorler sırayla çalıştı.

Yardımlarınızı rica ederim. Yalnız lütfen bilgisayarla ilgili teknik bir dil kullanmayın çünkü tecrübem yok. Basit bir dille anlatırsanız sevinirim.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 08 Ekim 2020 21:53 Neden:
excel_mustafa
26-09-2020, 21:39   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

o ses sistemi 6 girişli dahili ses kartı olan veya 5.1 yada üzerini destekleyen harici ses kartlarıyla çalışır. şimdiki haliyle sadece yeşil jakı takıp ana hoparlörü kullanabilirsin.

Kapalı Hesap (306286)
27-09-2020, 01:33   |  #3  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bu jak kismi, kasanin icinde ses karti uzerknde mi oluyor yoksa anakart ile mi alakali?

Yani misal; ses kartim 5.1i destekliyorsa mutlaka jak sayisi fazla mi olurdu? Yoksa bu anakartla mi ilgili?

Peki bu desteklemeyen haliyle, coklayici aparat alip baglasam, 5 hoparlor de calisir mi acaba? Yani ses sistemi olarak degil de normal hoparlorler olarak?

excel_mustafa
27-09-2020, 02:34   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

çalışabilir ama ses kalitesi 5.1 kalitesinde olmayabilir.

Kapalı Hesap (306286)
27-09-2020, 05:20   |  #5  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Tesekkurler

zombi
28-09-2020, 06:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
o ses sistemi 6 girişli dahili ses kartı olan veya 5.1 yada üzerini destekleyen harici ses kartlarıyla çalışır. şimdiki haliyle sadece yeşil jakı takıp ana hoparlörü kullanabilirsin.

lütfen insanlara yanıltıcı bilgiler vermeyelim.

konuyu açan arkadaşım. eski ses sistemlerinde de olan bir özellik var. auto fill desteği.

ses sisteminn önünü arkasını bi kurcala. bazı setlerin ayrı bazılarında da direkt 6 kanal girişlerinin sadece front kısımlarına ses girme imkanı ve sağında solunda bir anahtar yardımı ile stereo to surround seçeneği konulabiliyo. ürün çok eski olduğundan dökümanına ulaşmak zor-bi de ben tembel- olunca olay sana düşüyo. cihazı iyi bi kurcala. mutlaka olacaktır. pek çok ev sinema ve surround system üzerinde ille mp3 ipod girişi olur.

Kapalı Hesap (306286)
29-09-2020, 22:31   |  #7  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: zombi  
lütfen insanlara yanıltıcı bilgiler vermeyelim.

konuyu açan arkadaşım. eski ses sistemlerinde de olan bir özellik var. auto fill desteği.

ses sisteminn önünü arkasını bi kurcala. bazı setlerin ayrı bazılarında da direkt 6 kanal girişlerinin sadece front kısımlarına ses girme imkanı ve sağında solunda bir anahtar yardımı ile stereo to surround seçeneği konulabiliyo. ürün çok eski olduğundan dökümanına ulaşmak zor-bi de ben tembel- olunca olay sana düşüyo. cihazı iyi bi kurcala. mutlaka olacaktır. pek çok ev sinema ve surround system üzerinde ille mp3 ipod girişi olur.

Merhaba

Tesekkur ederim, ilginiz icin. Baktim ama hicbir acilacak vb kisim goremedim.Arka kismin da resmi bu sekilde. Bir de internette urunu kullanan/satan, ulasabildigim herkese sordum. Hepsi de ya 3 jakla kullanmis yada benim sordugum kablo ile. Herhalde onlar, cozum bulmus olurlardi diye dusunuyorum.

Bu arada coklayici kablom geldi. En azindan 5 hoparlorden de ses alabiliyorum. Bu da benim icin en azindan yeterli.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 29 Eylül 2020 22:32
zombi
30-09-2020, 05:11   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

kablo geldi ise o da olur. zaten burasdı out kısmı. in kısmında olur o dediğim ek giriş ya da switch.

Kapalı Hesap (306286)
06-10-2020, 23:49   |  #9  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Merhaba tekrar

Acaba, evdeki 2 televizyonun surround destekleyip desteklemedigini nasil anlarim?

Yine boyle pc.lerdeki gibi, yanyana siyah pembe yesil giris mi olacak?

zombi
07-10-2020, 09:04   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

tv lerinn analog çıkışları stereo olur. onlarda sorrund çıkış optik çıkış varsa oluyo.

neden de çok basit. çünkü karasal yayınlar stereodur. sorrund değil. ve bu nedenle gereksiz masraf çıkmasın diye.

tv ye başka kaynaktan surround ses veriyorsanız da o zaman kaynağın 2. bi surrround çıkışı olmasına dikkat edin.

Kapalı Hesap (306286)
08-10-2020, 21:22   |  #11  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: zombi  
tv lerinn analog çıkışları stereo olur. onlarda sorrund çıkış optik çıkış varsa oluyo.

neden de çok basit. çünkü karasal yayınlar stereodur. sorrund değil. ve bu nedenle gereksiz masraf çıkmasın diye.

tv ye başka kaynaktan surround ses veriyorsanız da o zaman kaynağın 2. bi surrround çıkışı olmasına dikkat edin.

Optik cikisi bilmiyorum.Netten baktim.Baska turlu bir giris yeri sanirim. Yuvarlak degil? 

Peki o halde yine baska bir kablo mu alinacak bu 3 kabloyu o girise baglamak icin?

Baska kaynaktan ses vermekten kastiniz dvd player falan mi, hani karasal yayin disinda  bir kaynak olarak dusundum, 2 soylediginiz seyi birlestirerek.

Yeni ses sistemleri,kabloluysa da ya optik ya hdmi ile baglaniyor degil mi?

Acaba bu eski ses sistemlerine neden televizyon icin de yazmislar..

Bir de bilgisayarimin ses kartinin ve anakartinin surround destekleyip desteklemedigini nasil anlarim acaba? Kasada 3 jak olmamasi  bu ikisinden birine dalalet midir?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 08 Ekim 2020 22:02