Yardım ve destek dili meselesi...

alpagun
05-09-2009, 20:08   |  #1  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Türkçe dil paketi entegre edilmiş, orjinal dili ingilizce olan Windows 7 de, format sonrası yardım ve destek menüsü dili; Çevrim içi ingilizce, çevrim dışı Türkçe oluyor. Orjinâl İngilizce DVD ile formatlayıp sonradan dil paketi eklendiğinde de durum aynı.

29 Ağustos 2009 da verilen MSDN orjinâl Türkçe Windows 7 ile bilgisayarını formatlayan var mı ?

Yardım ve destek bölümü tümüyle Türkçe oluyor mu ?

Eğer tamamen Türkçe oluyorsa, Orjinâlini Çakma TR Win 7 lerden ayırmak için iyi bir gösterge olur. Çünki bazı forumlarda 'OEM DVD' adı altında 'Sağlam yerden' diyerek paylaşımı yapılan Win 7 linkleri alabildiğine çoğaldı. Bu OEM sürümlerin Microsft tarafından verilen SHA1/CRC32 değerleri de olmadığı için, 'Garantisi bizzat benim abi...!' türü ifâdeler yoğunlukta.

Öğrenmek istediğim; MSDN sürüm Win 7 kullanan var ise, yardım menüsü dili bütünüyle Türkçeleşiyor mu, bir zahmet bilgilendirsin.

Saygılar.

Son Düzenleme: alpagun ~ 05 Eylül 2009 20:10
matrax-38
05-09-2009, 20:13   |  #2  
matrax-38 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
746 mesaj

Msdn orjinal türkçeyi formatlayıp kurdum durum aynı maalesef hatta klasör ve arama seçeneklerinde görünüm menüsü hatalı orda "varsayılanları geri yükle" yazması gerekirke şöyle yazıyor "arsayılanları geri yükl"

alpagun
05-09-2009, 20:34   |  #3  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: matrax-38  
Msdn orjinal türkçeyi formatlayıp kurdum durum aynı maalesef hatta klasör ve arama seçeneklerinde görünüm menüsü hatalı orda "varsayılanları geri yükle" yazması gerekirke şöyle yazıyor "arsayılanları geri yükl"
Bilgi için teşekkürler.

Bir ricam daha olacak. Madem orjinal Türkçe Windows 7 kurdun. Başlat>Tüm Programlar>Donatılar>Komut istemi satırı üzerinde maus'u sağtıkla ve 'Yönetici olarak çalıştır' seçeneğine tıkla. Açılan DOS penceresine sfc/scannow yaz ve enter tuşuna bas. Tarama işleni bir-iki dk. sürer. Sonuç ne çıkıyor bir yazar mısın ?

Saygılar.

Son Düzenleme: alpagun ~ 05 Eylül 2009 20:37
alpagun
05-09-2009, 21:02   |  #4  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: Yenihayat  
Ben yazayım, Windows bütünlük ihlali ile karşılaşmadı. Çıktısını veriyor. Benim bildiğim. "sfc /scannow" komutu bütünlük dosyalarında değiştirilen veya bozulan dosyaların varlığını kontrol eder bulduğunda onarmaya çalışır. Bir ekleme yapıldıysa, sistem dosyaları dışındada yapılmış olabilir diye düşünüyorum. Bunu neden sorduğunu öğrenebilir miyim?
Daha önce kullandığım Türkçe Vista ultimate kurulumu sonrası yaptığım taramalarda 'Windows şu hatalı dosyaları buldu İkisini onaramadı' yazısı çıkıyordu. Halbuki, Orjinal ingilizce Vista ile format attığımda sizin yazdığınız şekilde 'Bütünlük ihlâli ile karşılaşılmadı' şeklinde sonuç çıkıyordu. Bu durum da, Microsft Türkçe sürümleri pek önemsemiyor gibi bir kanaat oluşmuştu bende.

Aynı şey Wİndows 7 için de geçerli mi diye, merak ettiğim için sordum. Umarım kullandığınız Windows 7 Orjinal TR dir.

Son Düzenleme: alpagun ~ 05 Eylül 2009 21:04
alpagun
05-09-2009, 21:20   |  #5  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj

Windows 7 MSDN sürüm Orjinal ingilizce DVD ile format atıp dil paketi entegresi ile Türkçeleştirdiğim sürümü kullanmaktayım. Bu nedenle 'Bütünlük ihlâli ile karşılaşılmadı' sonucunu veriyor. İngilizce olanda sorun yok zaten.
Problem Orjinal TR Vista da görünüyordu. SP1/SP2 de hep aynı sıkıntı vardı. Formatın hemen akabinde tarama yapmama rağmen hata veriyordu.

Son Düzenleme: alpagun ~ 05 Eylül 2009 21:21
--MaTaDoR--
05-09-2009, 21:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
385 mesaj
Alıntı: matrax-38  
orjinal msdn linklerinde boyle bir hata yok arkadaşım

ayrıca şuan çevrimiçi desteği varmı ki çevrim içi destek arıyorsunuz çevrim içi desteği kapatın yardım menünüzde türkçe olacaktır

Son Düzenleme: --MaTaDoR-- ~ 05 Eylül 2009 21:34
--MaTaDoR--
05-09-2009, 21:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
385 mesaj
Alıntı: Yenihayat  
Anladım. Teşekkürler.

Şu yardım ve destek konusuna gelirsek sanırım herkezde aynı. Ben tamamen türkçe sanıyordum gözden kaçırmışım. O nedenle ilk mesajımı sildim. Yanlız bunun sistemin Orjinal Olup / Olmamasıyla değilde , sistemin bir bakıma beta aşamasında olduğu için yaşandığını düşünüyorum. Umarım öyledir, yoksa yandık desenize :))

yardım menüsü sadece şuan çevrim içi destek aktif olmadıgı için öyle bunuda çevrim içi desteği kapatarak türkçe yapabilirsiniz suan betalık birsey yok artık beta diye birsey kalmadı bakarsanız driverlar bile betadan çıktı.