yardım

bekirbalta
21-06-2006, 11:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

arkadaşlar ben bilgisayarımın c bölümüne hem win98 hemde winxp kurmak istiyorum ve açılışta bana hangisinin açılacağını soracak. bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

chiemsee111
21-06-2006, 12:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Selam arkadasim. Öncelikle ayni disk üzerine 2 farkli isletim sistemi kurmak seni bir sürü sorun ve hata ile basbasa birakabilir. Öncelikle Disk i bölümlere ayrimani tavsiye ediyorum. Uyumlu calisabilmeleri icin her ikisinide FAT32 formatla.!!!
Önce 98 i daha sonra XP yi kur.

XP üzerinde Baslat a tiklayip Bilgisayarim bölümüne sag tiklayip özelliklere gel. Acilan pencere üzerinde "gelismis"i tikla
En altta "baslangic ve sistemi geri yükleme" (yada kurtarma) diye bir bölüm var; orada ayarlara gir önüne acilan pencerede üstteki cubukta;
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect      (yada XP Professional.. vs.)
diye bir yazi göreceksin üzerine tikladiginda yüklü tüm sistemleri görebilir, diger isletim sistemini alta cekebilirsin yada hangisinin önce baslamasini istiyorsan.. Hemen altinda baslangicta kac saniye beklemesi gerektigini secebilirsin.

Eger bu bölümde 98 gözükmüyorsa yani cubukta sadece xp görünüyorsa ayni pencerede "Gelismis"i tikla önüne acilacak notepad sayfasinda bir satir olusturman gerekiyor. bunun icin xp yi kurmadan önce 98 üzerinde ayni yere gelip bu notepad sayfasini acip ordaki satiri daha önceden kopyala veya bir yere yaz.
Örnegin:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 98" /fastdetect
veya

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 98" /fastdetect

gibi birsey olacak.

Yani XP üzerinde bu bölümdeki notepad dosyasi icindeki

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

satirinin en sonuna maus ile tiklayip "Enter" a bas ve yeni satiri yaz. Degisiklikleri kaydedip kapat. Yeniden baslattiginda Her iki isletim sisteminide göreceksin.

Insallah hatasiz yazmisimdir Kahkaha

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 21 Haziran 2006 13:27
Recep Baltaş
22-06-2006, 00:45   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Lütfen açtığımız konu başlıkları konu ile alaklı olsun.

SMK BiLiSiM
22-06-2006, 21:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

anLamadim... neden iki directoru de fat32 iLe formatLiyor? ve formatLadiktan sonra ikisinide Lak diye kuracaksa neden ikiye ayiriyor :)

Son Düzenleme: SMK BiLiSiM ~ 22 Haziran 2006 21:49
chiemsee111
23-06-2006, 21:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
SMK BiLiSiM
anLamadim... neden iki directoru de fat32 iLe formatLiyor? ve formatLadiktan sonra ikisinide Lak diye kuracaksa neden ikiye ayiriyor :)
Ya ben ya sen yanlis anladi.. Benim anladigim ayni bölüm üzerine 2 farkli islemci kurulumu ve istedigi anda acilista islemciyi secip isterse 98 isterse XP ye giris yapacak. Senin anladigin ise 98 üzerine XP kurulumu olabilirmi?
Ayni disk üzerinde 2 farkli islemci kurmaya kalktigimizda zaten windows bizi uyariyor ve ayni bölüm üzerine 2 farkli isletim sistemi kurmamamizi tavsiye ediyor.!
Her ikisinide Fat32 formatlamasinin sebebi ise XP NTFS üzerine kurulursa FAT32 üzerine kurulan 98 deki bazi dosyalari XP üzerinde calistiramayabilir.
Ayni zamanda 98 ide NTFS üzerine kurmak imkansiz. :)
Tabiiki kisisel tercihim 98 i hic kurmamak ve daha stabil ve daha güvenli bir windows icin NTFS formati üzerine XP kurulumu.
Ancak arkadas XP acikken 98 den herhangibir dosya transferi yapmayacaksa haklisin... Ozaman XP nin hangi format üzerine kuruldugunun hic bir önemi yok.
Benim PC bilgi düzeyim bu kadarla sinirli. Eger daha ayrintili bilgiye sahip arkadaslar varsa ve bizi daha genis bir sekilde aydinlatabilirlerse iyi olur tabii...

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 24 Haziran 2006 03:12
SMK BiLiSiM
24-06-2006, 10:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
111 mesaj
chiemsee111
SMK BiLiSiM
Ya ben ya sen yanlis anladi.. Benim anladigim ayni bölüm üzerine 2 farkli islemci kurulumu ve istedigi anda acilista islemciyi secip isterse 98 isterse XP ye giris yapacak. Senin anladigin ise 98 üzerine XP kurulumu olabilirmi?
Ayni disk üzerinde 2 farkli islemci kurmaya kalktigimizda zaten windows bizi uyariyor ve ayni bölüm üzerine 2 farkli isletim sistemi kurmamamizi tavsiye ediyor.!
Her ikisinide Fat32 formatlamasinin sebebi ise XP NTFS üzerine kurulursa FAT32 üzerine kurulan 98 deki bazi dosyalari XP üzerinde calistiramayabilir.
Ayni zamanda 98 ide NTFS üzerine kurmak imkansiz. :)
Tabiiki kisisel tercihim 98 i hic kurmamak ve daha stabil ve daha güvenli bir windows icin NTFS formati üzerine XP kurulumu.
Ancak arkadas XP acikken 98 den herhangibir dosya transferi yapmayacaksa haklisin... Ozaman XP nin hangi format üzerine kuruldugunun hic bir önemi yok.
Benim PC bilgi düzeyim bu kadarla sinirli. Eger daha ayrintili bilgiye sahip arkadaslar varsa ve bizi daha genis bir sekilde aydinlatabilirlerse iyi olur tabii...
ayni boLum uzerine nasiL kuracaksin iki isLetim sistemini? (senin tabirinLe isLemciyi) Xp ye win98 i incLude etmeyimi dusunuyorsun? benim biLdigim partition un birtanesine Xp birtanesine 98 kuruLur. aciLista zaten biLgisayar hangisinden acayim diye sana sorar. sende cevabini verirsin...