yardım

barismanco
19-12-2006, 14:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar.Foruma yeni üye oldum.Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.Sorunum şu anda serverda mandrake 10.1 kurulu.Ben onu kaldırıp windows tabanlı bir server kurmak ve kullanmak istiyorum.Ama kullanıcıları yönetmeme gerek yok.Hatta istenmiyor.Sadece serverdan internete çıkılacak ve server firewall görevi yapıp kullanıcıların internete bağlanıp bağlanmayacağını (para öderse) izin verecek.Ayrıca servera ve kullanıcılara kurulup virüsleri engelleyen virüs programı kurulacak.Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

muammerturkmen
19-12-2006, 22:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

linux da kalman daha iyi, geçeceksen de bitdefender yada kaspersky nin server versiyonlarını kullan trend micro ve nortonda kullanılabilir, server 2003 kullan.

Soru şeklinde kursaydın cümleyi daha çok yardım etmek isterdim ama düz yazı yazmışsın sonuna yardım edin demişsin.

Son Düzenleme: muammerturkmen ~ 19 Aralık 2006 22:18
barismanco
20-12-2006, 11:24   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Önerilerin için sağol.Asıl sorun şu.Linux u bilmiyorum.Aslında server işletim sistemide kullanmadım hiç.Ama en azından windowsu az buçuk biliyorum.Ayrıca windowsta daha rahat yardım alabiliyorsun ve windows için yazılmış programlar daha fazla gibi geliyor.Sorum şu şimdi ben diğer kullanıcıları bir domain altına kaydetmek istemiyorum.Bİr siteye bu ağ sistemi kurulu olduğu için bilgisayarlar insanların evinde ve kendi bilgisayarı.Benim istediğim sadece kurulu olan ağa IP dağıtmak.Bilgisayarların mümkünse mac adresleri ile internete çıkabilmeleri ve 60 bilgisayarın olabildiğince güvende olması için firewall ve antivirüsün serverda çalışması.Mesela http ve ftp yi denetleyerek virüsleri serverda halletmesi.Birde proxy uygulayarak bağlantının hızının artması.

cell-o
20-12-2006, 13:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

sayın arkadaşım senin yapmak istediğin şeyi ISA SERVER yapmaktadır.kısaca değinecek olursak bu dediğim server 1.proxy server görevi yapıp sık kullanılan sitelere hızlı bir erişim sağlar.hemde firewall görevi yapmaktadır.
tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.fakat yinede güvenlik için birde active directory kurmanızı tabiiki bundan önce dns server kurmanızı tavsiye ederim.birde otomatik ip işini DHCP SERVER yapcaktır.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 20 Aralık 2006 13:02
barismanco
24-12-2006, 01:08   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Dostum sağolasın.Belki çok iyi anlatamıyorum ama bir şey daha sormak istiyorum.Umarım çok olmuyorumdur.Active directoryi kurmasam sadece DHCP hizmeti ve DNS oluştursam sorun çok yaşarmayım.Yoksa sorunsuz kullanıcılar internete girebilirmi?Active directory olmadan DHCP ve DNS çalışırmı? Yardımlarınız için teşekkürler...