yardım

dj_myman
15-11-2008, 11:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
130 mesaj

benim format attıktan sonra hardisk 2 bölümlü C ve D . ben C gb büyültüp D gb azalmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.bu mümkün mü?
not:format atmadan

Alparslananadolu
15-11-2008, 12:14   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Önce diskin partisionlarını silin. Sonra yeniden oluşturun. Oluşturma sırasında C ve D'ye atayacağınız GB sayısını veya bölme yüzdesini belirlerseniz isteğiniz yerine gelmiş olur. Partisiondan sonra bilgisayarınıza format atıp işletim sistemini yeniden kurmanız gerekmektedir. Bunları yaparken bütün bilgileriniz de uçup gider, bilginize.

Banned
15-11-2008, 12:31   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) Sistemniz vista ise D bölümünü silip C yi disk yönetiminden genişlet seçeneği ile istedğiniz kadar genişletip geriye kalanla tekrar D'yi oluşturabilirsiniz.Ne yazık ki Xp de böyle seçenek mevcut değil.
b.)  XP de Partition Magıc ile bu işlemin yapılabildiği söylenir ancak genelede yapılamaz sistem gider.

dj_myman
15-11-2008, 14:44   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
130 mesaj
khramn
a.) Sistemniz vista ise D bölümünü silip C yi disk yönetiminden genişlet seçeneği ile istedğiniz kadar genişletip geriye kalanla tekrar D'yi oluşturabilirsiniz.Ne yazık ki Xp de böyle seçenek mevcut değil.
b.)  XP de Partition Magıc ile bu işlemin yapılabildiği söylenir ancak genelede yapılamaz sistem gider.
bende vista home basic var.şu işlemleri yaptım
bilgisayar yönetimini açtım ordan depolama disk yönetimden D bölümünü sildim ve C BÖLÜMÜNE GELDİM AMA BİRİMİ GENİŞLET AKTİF DEĞİL
NE YAPMALIYIM

Banned
15-11-2008, 15:23   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

D den sildiğiniz kısım ham biçimlenmemiş alan olarak gözükmeli. Yinede olmuyorsa bu demektirki  kurulumda C olması gereken alanı D , D olması gereken alanı C olarak biçimlendirmişsiniz. Siz en iyisi C yi artırmak istediğiniz kadar büyüklikte  yeni birim oluşturup biçimlendirirken disk olarak değilde dosya olarak C ye bağlayın. Herhangi bir dosyanızı buraya taşımayı düşünün.(Örn. Program fles, belgelerim, resiler,müzikler)yada format atıt sıfırdan kurulum yapın.