Yardımcı olurmusunuz ?

Tuna Civelek
06-07-2018, 23:15   |  #1  
Tuna Civelek avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar bir tane laptopum varda (Satellite L750-1PE - Toshiba) bu laptopum malesef günümüz için çok ağır kaldı istediğim performansıda alamıyorum yenisini alacak gücümde yok. Sorum şu 4gb mevcut remi var. Ben ek 4gb ram alsam toplam 8 olacak(en fazla 8gb destekliyor) ve hdd yi değiştirip bir tane ssd alsam. Perfonmans olarak etkisini görebilirmiyim oyunlar için ?

White-Fox
07-07-2018, 00:17   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

yani şuanki performans x 4 gb dan 8 gb a yükseldiğinde y olacak.

x<y kesin ama ne kadar etki edeceği meçhul , sizin oyunlarda ki asıl sıkıntınız ekran kartından geliyor.Yani bu durumda paranızı boşa harcamayın desem daha doğru sanki.

White-Fox bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
klyglsn
07-07-2018, 02:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

Ekran bağdaştırıcısıtür : CUDA™ Teknolojisini destekleyen NVIDIA® GeForce® GT 520M
bellek kapasitesi : 1.024 MB ayrılmış VRAM. Kullanılabilir grafik belleği, TurboCache™ teknolojisi ile sistem belleği kullanılarak genişletilebilir: yüklü 4 GB sistem belleği ile en fazla 2.806 MB ve 8 GB sistem belleği ile en fazla 4.095 MB (önceden yüklenmiş 64 bit işletim sistemiyle birlikte).
bellek türü : DDR3 Video RAM (sırasıyla Video RAM ve sistem belleği birleştirilmiş)
bağlı veri yolu : PCI Express®

yani diyorki turbocache teknolojisini açarsan 64bit işletimsisteminde ekrankartını 8gbramle 4 gb hafızaya kadar yükselte biliyormuşsun  paylaşımlı ekran kartıymış tabi bu demek değilki farcry5 gibi bir oyun için yeterli olur çünkü günümüzdeki oyunların low ayarı bile eski sistemlere göre ultrahigt buda=) ne oynuyacağınıza göre değişir

Son Düzenleme: klyglsn ~ 07 Temmuz 2018 02:18
klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
excel_mustafa
07-07-2018, 23:02   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

ssd sorun yaşatabilir anakart eski olunca bazen görmüyor. ama ram takmak mantıklı olur. gerek oyun gerek masaüstü işlerde fayda eder.

hwinfo programıyla takılı ramın frekans, cl ve kanal sayısını öğrenip aynı değerlerde ram al.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Tuna Civelek
09-07-2018, 01:05   |  #5  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Yani anladığım şu yanlışmıyım. 8gb ram taktığımda ekkran kartımı 4gb'a kadar yükseltebiliyorum ? eğer böyleyse ekran kartı nasıl yükseltebilirim ki ?