Yarım Kalan Sistemi Tamamlama

mordenar
03-04-2014, 00:47   |  #1  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba arkadaşlar uzun bir uğraştan sonra kendi bilgisayarımı almaya hak kazandım (ailemin onayı)  :) Şimdi asıl önemli konuya değinirsek benim elimde şuan bikaç parça mevcut ve linklerinide aşağıda vereceğim.. sizden ricam forumun değerli ve bilgili üstadlarından sistemim için en iyi ve uygun bileşenleri toplamamda yardımcı olmalarıdır şimdiden herkese teşekkür ederim..

Elimde olan bileşenler

Asus HD6570 GDDR3 1GB 128Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı

Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 Ram (KHX1600C9D3/4G)

3.5" 500GB Barracuda Sata 3.0 16MB Cache 7200Rpm Harddisk

Almayı düşündüğüm bileşenler aşağıda, tabi uyumlu olup olmadığını ve sizlerinde tavsiyeleri ile farklı alternatifler olacaktır

Zalman ZM-T3 1xUSB3.0 Mini Tower Kasa

970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm İşlemci

Güç kaynağınıda artık sonuç olarak toparlayacağımız sistemin ihtiyacına göre karar verebiliriz.

Not:Elimdeki bileşenler (ram-ekrankartı-hdd) hariç ayırdığım bütçe 850.tl'dir, ilerde upgrade yapabileceğim bir sistem olmasını istiyorum çünki şuan bütçem buna yetiyor ama ilerde güzel bi ekran kartı ve ram takviyesi yapacağım buna o yüzden seçimi sizlere bırakıyorum şimdilik idare etsin de :)

Son Düzenleme: mordenar ~ 03 Nisan 2014 03:12
DiamondMines
03-04-2014, 10:40   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: mordenar  
Not:Elimdeki bileşenler (ram-ekrankartı-hdd) hariç ayırdığım bütçe 850.tl'dir, ilerde upgrade yapabileceğim bir sistem olmasını istiyorum çünki şuan bütçem buna yetiyor ama ilerde güzel bi ekran kartı ve ram takviyesi yapacağım buna o yüzden seçimi sizlere bırakıyorum şimdilik idare etsin de :)
AMD FX X6 6300 32nm İşlemci 320 TL

MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart 200 TL

COOLER MASTER 500W MidT ATX SİYAH KASA 185 TL

TOPLAM: 705 TL

GTX 650 ekran kartınıda eklersen 950 TL olur eğer 100 TL fark ödeyebilirsin böyle alabilirsin geriye kalan parçaları. HD 6570 çok iyi bir kart değil oyunlarda zorlanacaksın.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
mordenar
04-04-2014, 01:47   |  #3  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
AMD FX X6 6300 32nm İşlemci 320 TL

MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart 200 TL

COOLER MASTER 500W MidT ATX SİYAH KASA 185 TL

TOPLAM: 705 TL

GTX 650 ekran kartınıda eklersen 950 TL olur eğer 100 TL fark ödeyebilirsin böyle alabilirsin geriye kalan parçaları. HD 6570 çok iyi bir kart değil oyunlarda zorlanacaksın.

Ekran kartını almam için biraz daha dileneceğim demekki sorun değil hallolur inşallah Onay yanlız benim belirtmiş olduğum kasamı daha iyi yoksa sizin belirtmiş olduğunuz kasamı (güç kaynağını saymasak) ayrıca benim seçtiğim kasa alacağım ana karta sığarmı acaba?

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim temiz ve hesaplı bir öneride bulunduğunuz için Alkış

Son Düzenleme: mordenar ~ 04 Nisan 2014 01:49
mordenar
04-04-2014, 18:16   |  #4  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj

Buarada alacağım işlemci 8 çekirdeklimi? İlgili sitedeki açıklamada 8 çekirdekten bahsediyor ben 6 diye biliyordum

DiamondMines
04-04-2014, 20:05   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Ekran kartını almam için biraz daha dileneceğim demekki sorun değil hallolur inşallah Onay yanlız benim belirtmiş olduğum kasamı daha iyi yoksa sizin belirtmiş olduğunuz kasamı (güç kaynağını saymasak) ayrıca benim seçtiğim kasa alacağım ana karta sığarmı acaba?

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim temiz ve hesaplı bir öneride bulunduğunuz için Alkış

Senin seçtiğin kasa biraz daha iyi tabi ama PSU yok. Anakart 2 kasayada sığar sorun yok.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
DiamondMines
04-04-2014, 20:06   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Buarada alacağım işlemci 8 çekirdeklimi? İlgili sitedeki açıklamada 8 çekirdekten bahsediyor ben 6 diye
FX-6300 6 çekirdeklidir. 8 çekirdekliler biraz daha pahalı.

mordenar
07-04-2014, 03:07   |  #7  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj

İşlemci ile beraber gelen stock fan iş görürmü yoksa extra olarak işlemci için fan almalımıyım acaba?

DiamondMines
07-04-2014, 23:11   |  #8  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
İşlemci ile beraber gelen stock fan iş görürmü yoksa extra olarak işlemci için fan almalımıyım acaba?

İş görür şöyle: sağlam yük altında ısınma yapar ve biraz daha sesli çalışır. Cooler Master T4 alabilirsen bütçen varsa çok iyi olur.

mordenar
07-04-2014, 23:53   |  #9  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj

İş görür şöyle: sağlam yük altında ısınma yapar ve biraz daha sesli çalışır. Cooler Master T4 alabilirsen bütçen varsa çok iyi olur.

Çok teşekkür ederim bunuda eklerim sisteme.. kasa ölçülerine uyar sanırım, siz tavsiye etmişseniz uyar diye düşünüyorum..

Son Düzenleme: mordenar ~ 07 Nisan 2014 23:54
DiamondMines
08-04-2014, 00:13   |  #10  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Çok teşekkür ederim bunuda eklerim sisteme.. kasa ölçülerine uyar sanırım, siz tavsiye etmişseniz uyar diye düşünüyorum..

Sığmayabilir senin kasana çünkü maximimum 140mm boyutunda olan işlemci-soğutucuları kullanılabilir senin kasada. Şuna bakabilirsin:

BLIZZARD T2 MINI INTEL LGA 775/1155/1156 & 55 TL

mordenar
17-04-2014, 23:56   |  #11  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj
Senin seçtiğin kasa biraz daha iyi tabi ama PSU yok. Anakart 2 kasayada sığar sorun yok.

Bana aktarmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda bileşenlerin siparişini verip topladım fakat gel görki verdiğiniz bilgilerde yanlışınız var çünki ana kartım kasaya sığmıyor malesef ne yapmam gerek şimdi o kadar uğraştım almak için bide sorun çıktı nasıl çıkacağım işin içinden buyurun sizi dinliyorum.. @DiamondMines

Kasa Zalman ZM-T3 1xUSB3.0 Mini Tower Kasa

mordenar
19-04-2014, 15:49   |  #12  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj

Bana aktarmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda bileşenlerin siparişini verip topladım fakat gel görki verdiğiniz bilgilerde yanlışınız var çünki ana kartım kasaya sığmıyor malesef ne yapmam gerek şimdi o kadar uğraştım almak için bide sorun çıktı nasıl çıkacağım işin içinden buyurun sizi dinliyorum.. @DiamondMines

Kasa Zalman ZM-T3 1xUSB3.0 Mini Tower Kasa

Tenezzül edip bir cevap dahi yazmıyorsunuz @DiamondMines, kendinizce sizde haklısınız tabiki,söylediğiniz sözün arkasında duramazsınız hatanız ortada ve bu hatanız bana mal oldu.. bir hevesle sevindim ilk bilgisayarımı alacaktım ama eksik olmayın aldım ben alacağımı.. 

Yinede sağolun

DiamondMines
19-04-2014, 17:55   |  #13  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Tenezzül edip bir cevap dahi yazmıyorsunuz @DiamondMines, kendinizce sizde haklısınız tabiki,söylediğiniz sözün arkasında duramazsınız hatanız ortada ve bu hatanız bana mal oldu.. bir hevesle sevindim ilk bilgisayarımı alacaktım ama eksik olmayın aldım ben alacağımı.. 

Yinede sağ

Kardeşim kusura bakma yazını görmedim. Hata benim gözümden kaçtı ve ilk defa böyle bir hata yaptım yanlış yönlendirdik kusura bakma. Senin seçtiğin anakart ATX modeli, Zalman T3 anakartın sadece mATX anakartlarını kaldırıyor. 

1. Anakart kasaya sığmıyor dedin nasıl sığmıyor? Hiç bir şekilde sığdıramazmısın PSU yerini değiştirerek? Kasanın içini düşündüğünde yukardan mı sığmıyor yan taraftan mı?

Fazla üzülme bu sorunu halledemezsek sana ATX Frisby kasası alır gönderrim için rahat olsun.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 19 Nisan 2014 17:56
mordenar
19-04-2014, 20:01   |  #14  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj
Kardeşim kusura bakma yazını görmedim. Hata benim gözümden kaçtı ve ilk defa böyle bir hata yaptım yanlış yönlendirdik kusura bakma. Senin seçtiğin anakart ATX modeli, Zalman T3 anakartın sadece mATX anakartlarını kaldırıyor. 

1. Anakart kasaya sığmıyor dedin nasıl sığmıyor? Hiç bir şekilde sığdıramazmısın PSU yerini değiştirerek? Kasanın içini düşündüğünde yukardan mı sığmıyor yan taraftan mı?

Fazla üzülme bu sorunu halledemezsek sana ATX Frisby kasası alır gönderrim için rahat olsun.

Bilerek yaptığınız bir şey olmadığının farkındayım ama insan birazcık duyarsız kalınca bazen boş bulunabiliyor..

Anakart güç kaynağı yerinin %80'ni kapatıyor,kısacası sadece anakart kasanın içini dolduruyor.. güç kaynağına ise üvey evlat muamelesi yapıp içeride senin yerin yok diyerek, kasanın sağ kapağını söktükten sonra güç kaynağını hemen kasanın yanına bırakıp sadece bağlantı kablolarını içeri alıp kullanma şansım olur ki ben okadar maceralı biri değilim :) 

Kasayı aldığım yere yine kargo firması ile yolladım bakalım kabul edeceklerini de sanmıyorum ama denemekte fayda olur.

Yaptığınız zarif teklif içinde teşşekkür ederim ama ben yarışmadan çekilmek istiyorum :) Yapacak bişey yok artık başa gelen çekilir.

Tekrardan iyi niyetiniz için teşekkür ederim.

DiamondMines
19-04-2014, 20:09   |  #15  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Bilerek yaptığınız bir şey olmadığının farkındayım ama insan birazcık duyarsız kalınca bazen boş bulunabiliyor..

Tekrardan iyi niyetiniz için teşekkür ederim.

Kardeş tekrardan özür diliyorum yapacağım bir şey varsa hemen hallederim. İstersen sana hemen kasa alıp göndereyim. Mağdur kalmanı asla istemem.

mordenar
19-04-2014, 20:20   |  #16  
mordenar avatarı
OP Taze Üye
9 mesaj
Kardeş tekrardan özür diliyorum yapacağım bir şey varsa hemen hallederim. İstersen sana hemen kasa alıp göndereyim. Mağdur kalmanı asla istemem.

Özür dilemenize gerek yok,günde benim gibi bir çok kişiyle haşır neşir oluyorsunuz öneride-yardımda bulunuyorsunuz olacak o kadar.

Mağdur oldum ama şu şekilde; manevi olarak mağdur oldum neden diye sorarsanız aldığım parçaların hepsi köşede durmuş bana bakıyor tek eksik şimdilik kasa :)

Dediğim gibi iyiniyetiniz için tekrar teşekkür ediyorum..