Yavaşlama meselesi....

HPQ-User
30-12-2008, 16:15   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

emrebur sormuş:
Benim laptop ta anlayamadıgım bir yavaşlama var. Aynı donanım ve aynı windows ile devam ediyor. Yani geçen sene bu zaman aynı donamıma kurdugum windows gayte hızlı calışırken bugunlerde aynı donanmım ve aynı windows (hatta gecen senenin imajı) yada yeni kurulum aynı driverlar ama ciddi bir yavaslama ve geçişlerde komutlarda devap vermeme, bekleme ve takılma yapıyor. Genel olarak MSN Messenger, IE7 ve Azureus kulanıyorum bunun yaninda winamp yada benzer diger prıogamları da kullanıyorum zaman zaman. Muhtemel yada bakmam gereken arıza nerden kaynaklı olabilir. Nasıl tespit edebilirim. sp2 ve sp3 ile de denedım farkeden birşey yok ikisinde de aynı takılmalar ve cevapvermemeler devam ediyor.
Yol gösterici bir cevap alabilirsem cok teşekkur ediyorum.
Kolay gelsin

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Casper 8050D model notebok
centrino1.73 işlemci
512 mb ram
128mb ati radeon ekran kartı
60gb HDD
intel wireless
15.4 ekran...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

physfg
30-12-2008, 16:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,686 mesaj

sistem özelliklerin biraz geri kalmış o yüzden takılmalar başlıyor...yani geçen sene yaptığın işlemler için gereken sistem düşüktü ama artık o sistem bu güne ayak uyduramıyor...

yine de elinizdeki ile en iyi performans için iyi bir anti ile taratıp zararlılardan kurtulun.gereksiz tüm işlemleri msconfig den kapatın...

açıp temizleme işlemi de  yapabilirsiniz toz toprak tan arındırın..ve iyi bir soğutma sağlayın

trinity
30-12-2008, 16:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

sistemini bi tara çöplerden gereksiz registry kayıtlarından kurtul reg cleaner , ccleaner gibi programları kur bi de advanced system care 3 u kur virüz taraması yap

hasan_gul
30-12-2008, 17:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
615 mesaj

ona en iyi ilaç registry mechanic kurman dır arkadaşım ben kurdum baya rahatladım çok iyi program kayıt defterini temizledim programlarım kurulu olan nero ve ashampo yu bile temizlemiş yani en iyi program ondan sonra hızlanır en azından  

ozanaab
30-12-2008, 20:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

kardeş yavaşlanma xp de önü durdurulamaz bişey. vistada bu yok ama vista özünde yavaş. yavaş demiyelim de apır :)

yavaşlamayı durduramazsın ama sistemini optimize ederek yavaşlama hızını yavaşlatabilirsin :D

advanced windows care
auslogics disk defrag
auslogics bost speed
pc tools
registery mechanic.

bu tür pro. ları araştırın kullanımını öğrenin ve sisteminizde düzenli çalıştırarak sisteminizi temizleyin onarın daha verimli ve tutumlu çalışmasını sağlayın. performansta artma yavaşlamada da azalma görürsünüz.
bi süreden sonra durur bu yavaşlama. ve işte orası son nokta yani sistemin oturduğu nokta dır. rahat bi 6-7 ay format atmaktan kurtulduğunuzun göstergesidir :)