Yazdığınız yorum sizi mahkemelik edebilir!

CHIP Online
26-10-2008, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Açık artırma sitelerinde yorum yaparken dikkat edin, kendinizi bir anda mahkemede bulabilirsiniz.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Yazd ... -edebilir_9302.html

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, eBay'de yorum yazmanın dahi kişiyi mahkemelik edebileceğini ortaya koydu.

42 yaşındaki Chris Read, eBay üzerinden bir Samsung telefonu satın aldı. Ancak eline ulaşan ürün hiç de beklediği gibi değildi; zira Read'e satın aldığı telefonun başka bir modeli gönderilmişti. Bu da yetmezmiş gibi Read'in eline ulaşan telefon, eBay'de tanımlandığı gibi iyi durumda değildi.

Elindeki ürünü hemen eBay'deki 26 yaşındaki satıcı Joel Jones'a geri gönderen Read, Jones'tan parasını geri istedi. Ancak bununla da yetinmeyen Read, Jones için "Jones'ın hesabında bulunan ürünler hiç de sunulduğu gibi değil ve kötü durumda." şeklinde negatif anlam taşıyan bir geri bildirim mesajı yolladı.

İşte olaylar da tam bu noktada patlak verdi. Read'in bu mesajı yazmasının hemen ardından Jones, söz konusu negatif geri bildirimin işlerine zarar verdiği gerekçesiyle Read'den bu olumsuz yorumu derhal ortadan kaldırmasını istedi ve bu yorum kaldırılmadığı taktirde Jones, olayı mahkemeye kadar taşıyacağını da söylemeden edemedi.

Bu olayın ardından Daily Telegraph'a konuşan Read, Jones'ten aldığı bu mesaj karşısında şok geçirdiğini; ancak yazdığı yorumu kesinlikle geri çekmeyeceğinin altını çizdi.

Jones'a göre eğer bir alıcı ürününü beğenmediyse, ürünü kendisine geri göndererek parasını hemen geri alabilir. Fakat bunun yanında Read'in kendi hesabına negatif geri bildirim göndermesine tepki gösteren Jones, bu yorumun eBay'deki saygınlığını gölgeleyeceğinden olayı mahkemeye taşıdığını vurguladı.

Read, şimdi Jones'la kozunu mahkemede paylaşmaya hazırlanıyor.

Tüm konu: Yazdığınız yorum sizi mahkemelik edebilir!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kim haklı?

xxömür
26-10-2008, 12:17   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,574 mesaj

Tabii ki Alıcı müşteri haklı eğer ilanda belirttiği gibi bir ürün göndermediyse 8/8 satıcı haksız aynı durumda ben olsam bende aynı şekilde yorum yapardım herkesin herseyi bilmesi gerekir nasıl iyi olan yorumları milletin gözüne sokarcasına yazıyolarsa kötü olanlarıda yazmaları gerekir.

Son Düzenleme: xxömür ~ 26 Ekim 2008 12:19
Banned
26-10-2008, 12:22   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

adam iyi yapmış millet anlasın işte nasıl bir satıcı olduğunu. yüzsüz birde mahkemeye vermiş adamcağızı sen önce dürüst satıcı nasıl olurmuş onu öğren.ben o hakimin yerinde olsam asıl onu cezalandırırım.

Son Düzenleme: Kylie ~ 26 Ekim 2008 13:11
Barış
26-10-2008, 12:35   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

tabiki alıcı haklı sen oraya yaz yok cam gibi yok kaymak gibi deişeni yok eline bi geliyo resmen dökülüyo harbi adamların yaptıgı yüzsüzlük :S

onlineTR
26-10-2008, 12:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

bu olayı suan ben yaşıyorum 16 gun sonra geldı kargo vede hıç bekledıgım gıbı degıl gerı gonderecegımı yazdım adam cevap vermıyor 3 gundur, resımdekınden farklı bışey geldı bende kotu bır  yorum yazdım bakalım ne olucak?

Banned
26-10-2008, 12:58   |  #6  
Banlandı
5,024 mesaj

senide mahkemede görmeyelimde.

vestelci74
26-10-2008, 13:06   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Alıcı kesinlikle haklı. Demekki Avrupa'da da böyle bu işler. Gitti gidiyor'da aynı şey başıma geldi "Yeni kullanılmamış ambalajında" diye yollanan ürün, "eski biraz kullanılmış ve orijinal olmayan ambalajında" idi. İade edene kadar anamdan emdiğim sütü burnumdan getirdiler. Daha doğrusu savcılık, sanayi bakanlığı, mali polis işin içine girince gitti gidiyor baktı pabuç pahalı, paramı(750.00 ytl) anca iade etti. Sözün özü sıfır ürünü bunlardan almıyacaksın (hatta hiçbirşey almıyacaksın) %10 kmisyon ödediklerinden, zaten ürün pahalı. Ucuzu da çalıntı olabiliyor. Kullanılmış ise alınabilir ama sıfır asla.

onlineTR
26-10-2008, 13:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj
kylie
senide mahkemede görmeyelimde.
kylie ablam şimdı bana kızdı elınde kalır dıye kalp kalbe karsıymış bende şimdi dedım kı mahkemeye verırımKahkahaKahkaha

aynı  seyı dusunmusuz.......Islık

Banned
26-10-2008, 13:29   |  #9  
Banlandı
5,024 mesaj

haklısın kalp kalbe karşıdır,aynı şeyi düşünmüşüz.

Ozan Can
26-10-2008, 16:05   |  #10  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

beyler bence alıcı %1000 haklı adam samsung i900 omnia beklerken adama e250 gelirse napar adam delirir bide bozuk muş

sticker
26-10-2008, 17:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
kylie
haklısın kalp kalbe karşıdır,aynı şeyi düşünmüşüz.
ya bu kylie minoq çok güzel arkadaş yaw...

Banned
26-10-2008, 17:40   |  #12  
Banlandı
5,024 mesaj

sağol canım teveccühün.

PsK_Pc_06
27-10-2008, 06:55   |  #13  
PsK_Pc_06 avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

kim haklı olcak? tabiki alıcı ... hem sen adama istediğini yollama başka ürün yolla ... hem yolladığın diğer ürün berbat çıksın sonrada adamın bir mesazı benim işimi bitirdi palavralarından adamı mahkemeye ver oldu başka?

Kapalı Hesap (76993)
28-10-2008, 16:53   |  #14  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Kazık yiyen her zaman haklıdır GülüşGülüş

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 28 Ekim 2008 16:53
tarkan.
30-10-2008, 00:47   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

Çok basit düşünüyorsunuz.
  *Alıcıya gönderilen telefonun daha düşük modelmi yoksa üst modelmi olduğu belli değil
  *Alıcının eline geçen telefonun hasarının araştırılmadan karar verilmesi yanlış, posta hizmetinin hatası yüzünden olmadığı belli değil belkide ulaşım firmasının bir elemanı telefonu değiştirdi bu çok zor değil.
  *Alıcı telefonu geri göndermiş , ancak parasını almadığı belirsiz ve satıcıdan
bir açıklama beklemeden müdahale etmiş.
  *Ayrıca apaçık YALAN BEYANDA bulunarak satıcıdan aldığı telefondan memnun kalmadığını değil, satıcının bütün mallarının kötü olduğunu ilan etmiştir.

Bu kadar  veya daha fazla çıkarılabilecek sonuç var. Siz forum üyeleri çıkıp
alıcı haklıdır diyorsunuz. Yanlışa,doğru diyebiliyorsunuz.Yazık.
   Ondan sonra birileri bunları ornek alıyor.Düşünemiyorsanız milletin aklını bulandırmayın. Alıcı %1000 haklıymış.Alıcı kaşınıyor oh öyle kaşırlarda zaten.Mahkemelerde ikiside sürünür.Satıcıda kabahat yokki dava açmış, kendine güveniyor.

tarkan.
30-10-2008, 00:55   |  #16  
Taze Üye
2 mesaj

Sizin haksıza haklı demeniz.(ki satıcı gerçekten haksız olsa )Satıcının kabahatine eşit bence.

Teknolojitakipcisi
31-10-2008, 09:29   |  #17  
Yeni Üye
20 mesaj

tamam arkadaşlar alıcı haklı ama en azından satıcı sorun çıkartmamış paranı geri istemek doğal hakkın demiş. Belki gerçekten bir yanlışlık oldu satış sırasında ve adamın diğer sattıklarında sorun yoksa gölgelenmesi üzücü olur. Mahkeme olayı caydırı etki taşımaktadır.