Yazı Dizisi - Bilgisayar Hızlandırma

Banned
02-02-2009, 14:53   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
179 mesaj

Sizler ve CHIP Online Forum'u için bu yazıyı tüm CHIP ve diğer sitelerden derledim. Umarım işinize yarar.
--------------------------------------------------------------
Bu konu "Bilgisayarım çok yavaş çalışıyor" veya "Çok ağır hareket ediyor" diyen kullanıcılar için hazırlanmıştır.Bu konu "balay80" tarafından "chipforum" için hazırlanmıştır.

-----------------------

-----------------------

Öncelikle makinanız için ne istediğinizi iyi bilmelisiniz :

*En iyi performans ve hız
*En iyi kalite

Eğer performans ve hızı istiyorsanız görüntü kalitenizden fedakarlık etmelisiniz. Eğer en iyi görüntü kalitesi istiyorsanızda hızınızdan fedakarlık edeceksiniz.

Bilgisayarınızın yavaş harket etmesi için birçok sebep vardır :

*Donanımınız yetersiz olabilir
*Makinanız başbelası virüsler tarafından işgal edilmiş olabilir
*Bilgisayarınızda gereksiz dll ve programlar bulunuyor olabilir
*Windowsun açılışını yavaşlatan zararlı yazılımlar veya normal yazılımlar bulunuyor olabilir, şimdi ise bunlara çözüm getireceğiz

ÖNCELİKLE:

Bilgisayarım özellikler menüsünden gelişmişi ve oradam Performans bölüne girin Görsel efektlerden Alttaki tüm kutucukları kaldırın ve sadece Baştan 7. 9.ve 13. kutuya onay verip tamam deyin şimdi
Msconfig bölümüne geçelim Başlangıç sekmesinden sadece "Sistemin Çalışması için Gerekli" kutuları seçip diğerlerini kaldırınız peki bunlar ne olabilir ? Mesela
Kaspersky önemli bir yazılımdır. Sistem açılışında bununda başlaması gerekmektedir. Gereksiz dosyaları kaldırıp onay verin ve makinayi yeniden başlatın.
Şimdi sıra geldi gereksiz dosyaları temizlemeye öncelikle bildiğimiz program ekle kaldırdan yahoo tollbar vs. gibi başka yazılımlarla kendini makinaya kuran
programları kaldırıp yeniden başlatıyoruz. Makinanın biraz hızlandığını görebilirsiniz. Şimdi ise bu yazılımların arkalarında bıraktığı dll dosyalarını toplamaya geldi sıra.
Bize gereken "Fast Cleanar" Yazılımı. Link vermiyorum kendiniz bulun. Bu yazılım demo bir yazılımdır. Hemen indirip kurun ve başlattan ( Fast Cleaner Enhanced ) ı çalıştıracaksın.Saniyenin bitmesini bekle ve OK de,açılan pençerede ( search ) a bas,taradıgını göreceksin ( yalnız bu tarama uzun sürebilir belki.Çok atık dosya varsa uzun sürüyor).Sonrada " clean" a bas
Artık makineyi tekrar restart vakti geldi. Sonra ikinci yazılımımız BOOTVİS Yazılımı ben bunu çok seviyorum. Bunada link vermemekle beraber hemen indirip C sürücüsünün içine kurun
Kurulum ve Kullanım :

Kullanım şeklini de kısaca anlaratım.Programı kurdugunuzda yapmanız gerekenler şöyle,c ye kuruyorsunuz ve oraya gidip bootvis adlı dosyaya tıklıyorsunuz.Program açıldıgında üstte bulunan seçeneklerden," trace" isimli yere tıklıyorsunuz,açılan yerde " next boot + driver delays" tıkılıyorsunuz.Açılan bölümde sadece OK ye tıkılıyorsunuz ( ama siz tamamını okuyana kadar ok demeyin) ve ordaki saniye bitinceye kadar bekliyorsunuz.Bilgisayarınız reset yapıyor,bilgisayarınız yeniden açıldıgında bekleyin.Açılan sayfada bilgisayarınız şu anda ki performansı ve ne kadar sürede açıldıgını ve kapandıgını gösteren bir şema çıkacak.Bu şemada uzun ve ucunda kare olan bir cubuk göreceksiniz o cubuk nerdeyse o sizin sürenizdir.örn: mesala cubuk 30 un üstünde demekki 30 saniye sürmüş.Bu sonuçları aldıktan sonra şimdi sıra geldi bilgisayarınızın performansını yükseltmeye,bunun içinde yine o sayfayı kapatmadan "trace " ye tıklıyoruz.Açılan yerde "optimize system" yazan yere tıkladıgımızda,açılan yerdeki saniyenin bitmesini bekliyoruz.Bilgisayarınız yeniden açılıp kapanacak,ve bu sefer açıldıgında bekliyecez.Karşınıza çıkan optimize ayarları yapıyorum yazısı bitinceye kadar ne cancel a nede görevi sonlandır yapmıyoruz.Bu işlem bilgisayarınızda ne kadar program varsa o kadar üzün sürecektir ama oratalama olarak sanırım 5/10 dakika beklememiz gerekiyor.Bu optimize ayarlar yazısı kendiliginden kapanıncaya kadar,bekliyoruz.Bittigi zaman tekrar bootvis i açıyoruz ve "trace" ye tıklıyoruz ve ordan "next boot + driver delays" ye tıklıyoruz,Ok diyoruz.Saniye bitinceye kadar bekleyin,bilgisayarınız reset yapacak ve açıldıgında bekleyin pençere açılsın.Açılan pençerede şimdi ki sürenize bakın düşme oldugunu ve hızı arttıgını göreceksiniz.

Artık makineniz çok daha rahatlamış olacak ve tabii sizde öyle.

Bakkaldan aldığınız 1 sakıza 10 kuruş ödediniz, benden aldığınız bilgiye 1 BEDAVA REP ÇOKMU ?

Kaynak: https://www.chip.com.tr/forum/Bil ... nicilar_t90415.html
----

BAŞLAT
ÇALIŞTIR
regedit YAZIYORUZ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Control\Priority Control WE SAĞ TARAFTA BİR "DWORD" AÇIYORUZ ADINI IRQ8Priority YAZIYORUZ VE DEĞERİNİ BİR YAZPIYORUZ ONDAN SONRA ÇIKIYORUZ ALLTA YAZDIĞIMI YAPIYORUZ.bu değişiklikleri sağ kulakçıkla yapacanız...
ondan sonra:;

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop "AutoEndTasks" VE "MenuShowDelay" WORDLARIN DEĞERLERİNİ "1" YAPIYORUZ VE PC HIZDAN HAVA UÇUYOR....

Not : Sorumlugunuz Sizlere Aittir .......

Kaynak: http://www.webhatti.com/isletim- ... ri-hizlandirma.html
----
Disk birleştirme (defrag) işlemi
Sürekli olarak dosya kopyalama veya silme sonrasında oluşan disk parçalanması, özellikle yoğun kullanılan sistemlerde zaman geçtikçe performansı düşürecektir. Hatta günün birinde bilgisayarınızda mavi ekranla karşılaşmanıza bile yol açabilir.

Birleştirme işlemini yaparken (sürücüye sağ tıklayıp Özellikler>Araçlar>Disk Birleştiricisi yoluyla ulaşabilirsiniz) büyük dosyaların açık olmamasına dikkat edin. Örneğin çeşitli veri tabanları (SQL ya da MDSE) çalışıyorsa, disk birleştirme araçları diski düzenleyebilmek için gerekli her noktaya ulaşamaz.

Eğer bu tip şeyleri durdurabilecek bir aracınız varsa disk birleştirme işlemi çok daha iyi sonuçlar verecektir. DisKeeper adlı üçüncü parti programla bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kaynak: http://enverimlipc.blogspot.com/
----
Burada vereceğim bilgiler sabit diskinizi ve bilgisayarınızı hızalandırmanız için windows'ta yapılan değişiklikler ve eklemeler ile sınırlıdır. Adımlara harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız eğer çok acemi iseniz fazla kurcalamayın...
MS-DOS SYS DOSYASI
Bilgisayarım sonra C: (sabit diskiniz) konumundan msdos.sys dosyasına sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin alt taraftata salt okunur yazayn yerin yanındaki tik işaretini kaldırın.msdos.sys dosyasını iki kere tıklayarak birlikte aç kısımından NOTEPAD yazan simgeye iki kere tıklayın.şimdi [opsions] bölümüne şu satırları ekleyin
drvspace=0
dblspace=0
BootWarn=0
BootDelay=0
Sonra Dosya bölümünden Kaydet komutunu çalıştırın. Uygulamayı kapatın ve MSDOS.SYS dosyasını tekar salt okunur olacak şekilde ayarlayın artık bilgisayarınız açılırken bu fuzuli sürücüleri yuklemiyecek daha çabuk açılıp daha az bellek harcayacak
GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
Bu değişikliklerin dışında Sabit Diskinizi hızlandırmak için windows'un TEMP yani geçici dosyalar klasöründeki tüm dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz bu dosyaların hepsi windows'un ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programların artıklarıdır...

Kaynak: http://forum.islamiyet.gen.tr/pc ... ar-hizlandirma.html
----
Windows Xp Home Edition için

C:\WINDOWS\Prefetch uzantısındaki klasörün tüm içeriğini silin.

Kaynak: Mert Bora ALPER (boraalper4)
----
Xp nin Acılısını Hızlandırma...
XP nin Açılışını Hızlandırın Her şeyden önce, bu ipucunun birincil IDE kanalında bir sabit disk, ikincil IDE kanalında ise bir CD-ROM ve/ veya DVD-ROM sürücüye sahip olan kullanıcılara hitap ettiğini belirtmek gerekiyor. Windows XP her açılışında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini sağlar. XP’de yeni prefetch dosyaları arasından bundan başka hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz. Bu ipucunun sadece Windows XP
açılışını hızlandırıldığını, bunun dışında herhangi bir performans artışı sağlamayacağını da unutmayın. IDE kanalı da dahil olmak üzere aşağıda adım adım açıklanan iki ipucunun sistem açılışını inanılmaz derece de hızlandırdığını göreceksiniz:

1-) Notepad.exe dosyasını çalıştırın ve aşağıdaki satırı yazın.
del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q
Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı "ntosboot.bat" ismiyle C:\ bölümüne kaydedin.

2-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.

3- "Bilgisayar Yapılandırması" altında yer alan "Windows Ayarları"na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları… ve "Kapat"a çift tıklayın''

4- Kapat Özellikleri penceresinde "Ekle / Gözat" üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip "Aç"a tıklayın.''Tamam'' diyerek bütün pencerelerden çıkın.

5-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "devmgmt.msc" yazın.

6-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."Birincil IDE" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın.
ve "Özellikler"i seçin''

7-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında "Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

8-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."İkincil IDE Kanalı" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın ve " Özellikler"i seçin.

9-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında " Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

10-) Bilgisayarınızı baştan başlatın. Windows XP’nin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz.

Kaynak: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6433
----
        Başlat" menüsünden "çalıştır" a basın çıkan kutucuğa "regedit" yazın gelen bir sürü klasör ağacı arasında aşağıdaki yolu izleyin :

HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control /

bu sondaki control klasörüne tıkladığınızda sağda "WaittoKillServicetimeout" değerine çift tıkladığınızda değerin "2000" olduğunu göreceksiniz. O değeri " 50 " yapıp ekranı kapatın. Bilgisayarınız açıp kapattığınızda Windows'unuz daha hızlı kapanacaktır.

Kaynak: http://www.webfaresi.net/bilgisayar.hizlandirma.asp
----

1. Öncelikle bilgisayarınızda bu günün tarihi ile bir sistem geri yükleme noktası oluşturun. Aşağıdaki işlemlerin bitiminde eğer bi sorun olduğu takdirde bu oluşturduğunuz geri yükleme noktasına dönerek durumu kurtarabilirsiniz. Aşağıdaki işlemler WİNDOWS XP işletim sistemleri için uygulanmalıdır. Bu işlemler uygulanarak denenmiş ve bilgisayarda gözle görülür şekilde hızlanma olmuştur. Aşağıdaki işlemleri ilk yapma biraz zaman alabilir ancak daha sonraki yaptıklarınızda yaklaşık 15 dakikanızı alır. Bu işlemleri sık sık (haftada bir tavsiye edilir) yapmanız bilgisayarınızın performans kaybını engelleyecektir.

2. Bilgisayarların çalışma sistemi; işlemci, ram gibi donanımların hızları ile birlikte işletim sisteminin kurulu olduğu harddisk’in de boş olması ile de doğru orantılıdır. yani harddisk’iniz ne kadar boş ise bilgisayarınız da o kadar hızlı olur. (işlemcinizin ve yüklü olan proğramlarınızın durumuna göre değişir) bu nedenle işletim sistemleri genelde c üzerine kurulu olup c’nin biraz boşaltılarak işletim sisteminin rahatlatılması sağlanmalıdır. bunun için sırası ile aşağıdaki işlemleri yaparak bilgisayarın hızını biraz attırabiliriz.

3. BİLGİSARARIM’I AÇ VE ARAÇLAR SEKMESİNDEN KLASÖR SEKMESİNİ ARDINDAN GÖRÜNÜM SEKMESİNİ TIKLA. GELEN EKRANDA ORTAYA YAKIN YERDEKİ gizli dosya ve klasörleri göster KUTUCUĞUNU İŞARETLE. Sonra Uygula ve Tamam’I TIKLA.

4. C:\WINDOWS\Prefetch KASÖRÜNÜN İÇİNDEKİ TÜM DOSYALARI SİL.

5. C:\Documents and Settings KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ SİZİN KULLANDIĞINIZ BELGELERİN ADININ BULUNDUĞU KLASÖRÜ AÇ. (BENİMKİNİN ADI MURAT)
A. BURADA BULUNAN BELGELERİM KALSÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ FAZLA YER KAPLAYAN TÜM BELGE, MÜZÜK, VİDEO, RESİM VB. DOSYALARI D’nin İÇERİSİNE TAŞIYIN. (MAKSAT C’NİN İÇERİSİNİ BİRAZ OLSUN BOŞALTARAK İŞLETİM SİSTEMİNİN HIZLI ÇALIŞMASINI SAĞLAMAK)
B. C:\Documents and Settings\murat\Contacts KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ TÜM hotmail.com UZANTILI KLASÖRLERİ SİLİN. KORKMANIZA GEREK YOK. BU KLASÖRLER DAHA ÖNCEDEN MSN DEN LAK LAK ETTİĞİNİZ KONUŞMALARIN KAYIT EDİLDİĞİ KLASÖRLERDİR.
C. C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Temporary Internet Files KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ BÜTÜN DOSYARI SİLİN. (BU BİRAZ ZAMAN ALABİLİR)
D. Başlat-Çalıştır komutuna %temp% yazın ve tamam deyin. Açılan ekrandaki bütün dosyaları silin. (buradaki dosyaların bazıları silinmeyebilir. Silenmeyen Dosyaları tek tek işaretleyerek silmeye çalışın)
E. C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Application data\Microsoft\Messenger klasörünü açın ve içerisindeki bütün dosya ve klasörleri silin gitsin. Sonra GERİ sekmesinde bir önceki ekrana gelin ve C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts klasörünün içini boşaltın.
F. YUKARDA 4/A-B-C-D-E- maddelerinde belirtilenlerdeki maksat C:\Documents and Settings klasörünü biraz olsun boşaltarak işletim sitemini hızlandırmaktır.

6. İNTERNET EXPLORER’İNİZİ AÇIN VE ARAÇLAR sekmesinin en altındaki İNTERNET SEÇENEKLERİNİ tıklayın.Buradan GELİŞMİŞ sekmesini tıklayın.GÜVENLİK başlığının altında bulunan TARAYICI KAPATILDIĞINDA TEMPORARY İNTERNET FİLES KLASÖRÜNÜ BOŞAL seçeneğinin sol tarafındaki kutucuğu işaretlerek UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın.

7. BİLGİSAYARIMA sağ tıklayarak ÖZELLİKLERİ açın. Sonra GELİŞMİŞ sekmesinden PERFORMANS başlığı altındaki AYARLAR ikonuna tıklayın. GÖRSEL EFEKTLER sekmesi altındaki seçeneklerden EN İYİ PERFORMANS İÇİN AYARLA kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra alttaki seçeneklerin hepsi boş olacaktır. Bu seçeneklerden sadece KLASÖRLERDEKİ ORTAK GÖREVLERİ KULLAN ve MASAÜSTÜNDEKİ SİMGE ETİKETLERİNDE BIRAKMA GÖLGESİ KULLAN kutucuklarını işaretleyin. Sonra UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın (bunların yaptıktan sonra bilgisayar bi süre kasılacaktır, sabırla işlemin tamamlanmasını bekleyin)

8. BİLGİSAYARIMA sağ tıklayarak ÖZELLİKLERİ açın. Sonra GELİŞMİŞ sekmesinden BAŞLANGIÇ VE KURTARMA başlığı altındaki AYARLAR ikonuna tıklayın. Gelen ekrandaki SİSTEM BAŞLANGICI başlığı altındaki 30 rakamlarının her ikisini de 2 olarak değiştirin. Daha sonra aynı ekrandaki SİSTEM HATASI başlığı altında, alt alta 3 ayrı işaretli kutucuk bulunmaktadır. Bu işaretlerin her 3’ünü de kaldırarak kutucukların boş olmasını sağlayın. Sonra TAMAM’ı tıklayın. Tekrar ekrana gelen SİSTEM ÖZELLİKLERİ akranının altındaki UYGULA ve TAMAM’ı tıklatın.

9. BİLGİSAYARIMI açın. C’nin üzerine sağ tıklayın. ÖELLİKLERİ açın. Gelen ekranda DİSK TEMİZLE ikonuna tıklayın ve biraz bekleyin. Sonra açılan penceredeki DİS TEMİZLEME sekmesini tıklayın. Buradaki kutucukların hepsini işaretleyin. (Korkmayın sorun olmaz, işleme devam edin) ve alttaki TAMAM’ı ardından EVET’i tıklayın. Bu işlemin bitmesi 3-5-10 dakika sürecektir, işlem bitene kadar bekleyin ve bittikten sonra uygula-tamam diyerek çıkın.

10. Bu madde belirteceğim konular bilgisayarın ilk açılışında, bazı proğramlar otomatik çalışmaya başlar ve bilgisayarınız arka arkaya proğramları çalıştırmaya başlar, bu ise bilgisayarın geç açılmasına ve kasılmasına neden olur. Buradaki maksadımız bilgisayarın ilk açılışında otomatik olarak çalıştırılan bazı gereksiz proğramların çalıştırılmasını engellemektir. Bu işletim sisteminizin hızlı açılması ve çalışması için çok önemli bir işlemdir. EVET başlıyoruz. Başlat-çalıştır komutuna msconfig yazın ve TAMAM’ı tıklayın. Gelen ekranda BAŞLANGIÇ sekmesini tıklayın. Çıkan ekrandaki kutucuların işaretli olan proğramlar, ilk açılışta çalışıyor anlamına gelir. Bu işaretli olan kutucukların yanındaki proğramların hebsini inceleyin ve ilk açılışta çalışmasını istemediğiniz proğramların yanındaki işareti kaldırın. (MESELA:ctfmon, Winampa ve Msnmsngrc kutucuklarını boşaltabilirsiniz. Bunlar benim bilgisayarımda olanlar.) Burada dikkat edileceh husus; SOUNDMAN (ses açma-kapama), antivürüs proğramınız vb. gibi proğramların kutucuklarını kesinlikle boşaltmayın. İlk açılışta çalışmasını istemediğiniz proğramların adının yanındaki kutucukları boşalttıktantan sonra UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın. Bilgisayarı tekrar başlatmanız için uyarı ekranı gelecektir. “Yeniden Başlat”ı seçerek bilgisayarı yeniden başlatın. İşlem tamamdır.

11. Daha sonra proğram ekle-kaldırdan kullanmadığınız ve gereksiz proğramları kaldırın.

12. Yine proğram ekle-kaldır penceresindeki WİNDOWS BİLEŞENLERİNİ EKLE/KALDIR sekmesineden gelen ekrandaki; sadece Windows Media player ile donatılar ve hizmet proğramları kutucukları işaretli olacak şekilde bütün işaretleri kaldırın. İLERİ diyerek işleme devam edin. Bazan bu işlemde sorun çıkabiliyor, eğer çıkıyorsa kutucukları tek tek kaldırarak deneyin. DİKKAT: Windows Media Player ile donatılar ve hizmet proğramları’nın solundaki kutucukların işaretini kesinlikle kaldırmayın.

13. Geri dönüşüm kutusunu boşaltın. Sonra yukarda 4 ve 5-d maddesine anlatılan işlemi tekrarlayın.

14. DİSK BİRLEŞTİRME YAPACAĞIZ BU MADDEDE: Bu işlem bilgisayarınızın hızını oldukça arttıracaktır. Bilgisayarımı açarak C’nin üzerine sağ tıklayın. ÖZELLİKLER’i açık ve ARAÇLAR sekmesini tıklayın. ŞİMDİ BİRLEŞTİR ikonunu tıklayın. Gelen ekranda C’nin üzerine sağ tıklayarak ÇÖZÜMLE’yi tıklayın. Sonra gelen ekranda BİRLEŞTİR’i tıklayın. Disk birleştiemeyi ilk defa yapıyorsanız bu işlemin sonlanması bilgisayarınızdaki yüklü olan proğramların durumuna göre 10-15 dakika sürecektir. Ayrıca bilgisayarınızda silemediğiniz gereksiz dosyaları silebilen Ccelenear gibi proğramları kurmanız çok faydalı olacaktır.

Kaynak: http://www.cesurturk.org/phpBB2/ ... enleme-vt19653.html

Son Düzenleme: Banned ~ 02 Şubat 2009 14:55
boraalper4 bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Feel Good
02-02-2009, 14:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj
boraalper4
4. C:\WINDOWS\Prefetch KASÖRÜNÜN İÇİNDEKİ TÜM DOSYALARI SİL.
Emin misin? Linki bir incele derim.

Tıkla

Son Düzenleme: Feel Good ~ 02 Şubat 2009 14:59
balay80
02-02-2009, 15:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
108 mesaj
mystical93
Emin misin? Linki bir incele derim.

Tıkla

Kardeşim prefetch dosyasının içeriği güvenle silinebilir. Prefetch klasörünün içeriğinde windowsun önceden çalıştırdığı dosyaların yeniden çalışması sırasında daha hızlı açılması için bulunan bir kopyası mevcuttur. Siz bunu sildiğiniz zaman hiçbir zararı olmaz . Dosya eski hızında açılır. Bu klasörün içeriği güvenle silinebilir.

Feel Good
02-02-2009, 15:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
balay80
Kardeşim prefetch dosyasının içeriği güvenle silinebilir. Prefetch klasörünün içeriğinde windowsun önceden çalıştırdığı dosyaların yeniden çalışması sırasında daha hızlı açılması için bulunan bir kopyası mevcuttur. Siz bunu sildiğiniz zaman hiçbir zararı olmaz . Dosya eski hızında açılır. Bu klasörün içeriği güvenle silinebilir.
Bir zararı olmaz fakat dosyalar eski hızında da açılamaz. Çünkü windows o dosyaları tekrardan kopyalamaya çalışır. Bu da performans düşüklüğüne neden olur. Sen de demişsin zaten "Prefetch klasörünün içeriğinde windowsun önceden çalıştırdığı dosyaların yeniden çalışması sırasında daha hızlı açılması için bulunan bir kopyası mevcuttur." diye. Neden siliyoruz peki?

balay80
02-02-2009, 15:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
108 mesaj

Sana sadece 1 şey söyleyeceğim. Git ve Prefetch klasörünün içeriğini sil sonra chip.com.tr sitesine gir ve saniye tut. Sonra kapat ve tekrar aç aynı hızda açıldığını göreceksin ! Ben burda salise tuttum. Prefetch varken 1.21 yokken 1.23

Feel Good
02-02-2009, 15:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Neden sileyim ki. Ben bunu bizzat kendim daha önce denemiştim. Bir şey biliyorum ki konuşuyorum. Bende az da olsa bir yavaşlama olmuştu. Ayrıca bu konu forumda da çok tartışıldı. Daha fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum.

balay80
02-02-2009, 15:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
108 mesaj

Ya hocam rica ederim ikide birde kaynak gösteripte benimle polemiğe girme forumda. Prefetch klasörünü ben  sürekli silerim ve hiçbir zararınıda görmedim. Sen istiyorsan SİLME beni ilgilendirmez. Lütfen cevabını PM olarak yaz.

Banned
02-02-2009, 15:26   |  #8  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
179 mesaj
mystical93
Neden sileyim ki. Ben bunu bizzat kendim daha önce denemiştim. Bir şey biliyorum ki konuşuyorum. Bende az da olsa bir yavaşlama olmuştu. Ayrıca bu konu forumda da çok tartışıldı. Daha fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Arkadaşım sert cevaplar vermeyelim.

Feel Good
02-02-2009, 15:26   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
balay80
Ya hocam rica ederim ikide birde kaynak gösteripte benimle polemiğe girme forumda. Prefetch klasörünü ben  sürekli silerim ve hiçbir zararınıda görmedim. Sen istiyorsan SİLME beni ilgilendirmez. Lütfen cevabını PM olarak yaz.
Sen niye bu cevabını PM olarak yazmadın? Ya bak ben sadece bir yararı olmadığı için belirtmiştim. Anladığım kadarıyla yeniliklere açık biri değilsin. Hep kendi doğruların var. Ben sadece düşüncemi belirtmiştim. Sen sileceksen sil ben zaten bu yazıyı okuyanlara bilgi vermek istedim. Hadi sana kolay gelsin!

Feel Good
02-02-2009, 15:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
boraalper4
Arkadaşım sert cevaplar vermeyelim.
Bu dayanışma nerden geliyor? Eğer forum kurallarına bu kadar bağlısın arkadaşının söylediklerini de eleştir.
balay80
baymd
27-01-2013, 20:27   |  #11  
baymd avatarı
Yeni Üye
35 mesaj

Ya bende ''Prefecth'' dosyasını sildim nette yavaşlama olmuyor fakat oyunları açarken ufak bir donma yaşıyorum :D