yazıcı paylaşımı

mehmedfaruk
01-06-2011, 21:27   |  #1  
mehmedfaruk avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar sizden yardım istediğim konu şu,
forumda konuyla ilgili bir başlık bulamadığım için yeni konu başlattım eğer varsa özür dilerim
konu şu
farklı ağlar üzerinde yazıcı paylaşımı mümkünmü,
yani etki alanı ağı üzerindeki bir bilgisayar üzerinde olan ve o ağa sınırsız paylaşımda olan bir yazıcıyı, o etki alanı dışında kalan ve doğal olarak internet bağlantısıda olmayan bir bilgisayara paylaştırmak mümkün mü,  bilgisayarların birinin etki alanı dışına çıkarılmasının düşüncesi etki alanı altında çok ağırlaşması
işletim sistemleri de farklı Windows Xp 32bit ve Windows 7 32bit işletim sistemleri arasında yazıcı windows 7 üzerinde aynı odada kullanılan iki bilgisayar.
Windows Xp kısaca özellikleri
512mb Ram(Ram ler eski tip artık piyasada sıfırı yok ikinci el dahi zor bulunuyor) bilgisayar kurumsal
harddisk 20+80gb (çift harddiskli)
ekran kartı intel celeron 256mb olması gerek
yani ölü bir bilgisayar açıkçası (o yüzden etki alanı kapsamı dışına çıkarmak gerekiyorAğzı kulaklarına varıyor)
Olmaz gibi geliyor bana ancak bilgide sınır yoktur aramızda düşünemediklerimizi yapan ve bilen arkadaşlarımız olduğunu bildiğimden bir şansımı denemek istedim.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

Son Düzenleme: mehmedfaruk ~ 22 Haziran 2011 13:35
mzgg
03-06-2011, 17:18   |  #2  
Taze Üye
18 mesaj

xp ler arası yapacaksan şöyle her iki makiede aynı modem uzerinden internete bağlı olcak;
ağ bağlantılarım/sol tarafta "Ev veya Küçük İş Yeri Ağı kur"/İleri/diğer/ileri/çalışma grubu adı nı "WORKGROUP" ver/ileri/Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Aç/ileri tamamdır ve diğer makinede de aynısı yap ağ bağlantın kurulmuş demektir bundan sonra yazıcıyı   ortak kullanacağın makineye geç ordan  ağ bağlantısına gir solda yazıcı faxlar var ordan yetkili ata de kullanıma hazır olur uzun zaman oldu bu işlemi yapmayalı eksiklikler olabilir kurcalarsın biraz olur ama ağ kurma işlemi anlattığım gibi olacak

mehmedfaruk
11-06-2011, 00:00   |  #3  
mehmedfaruk avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

Teşekkür ederim arkadaşım ancak bahsettiğim bu değildi sanırım yazdıklarımı bir daha okuman gerekecek ETKİ ALANI ndan bahsediyorum.... Ben olmayacağını biliyorum.. fakat belki bir bilen vardır diye yazmıştım. Etki alanı farklıdır büyük kuruluşlar, şirketler vs. kullanır... heryönüyle farklıdır. 
yani o kadar basit değil....!

Kapalı Hesap (154666)
11-06-2011, 00:16   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Tam emin olmamakla beraber bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum.
Etki alanı olarak tüm interneti kapsayan bir yapılanma ile o yazıcıya bilgi göndermek mümkün olabilir.
Sonuçta internetten bilgi alışverişi yapabiliyoruz.

mehmedfaruk
22-06-2011, 13:31   |  #5  
mehmedfaruk avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

o etki alanına girerse zaten sorun yok amaç etki alanına girmeden etki alanı içerisindeki bir yazıcıyı paylaşabilmek ... soruna katkı sunan herkese teşekkürler...