yazılım dili öğrenmek için gerekli işltim sistemi

robinex
06-11-2008, 17:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
161 mesaj

evet arkadaşlar yazılım dili öğrenmek için gerekli en ii işletim sistemi hangisi olur

SAİNT
06-11-2008, 17:58   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bence ilk kitaplardan başla formda bu konular hakkında birçok şey yazılıp çizildi aradığından fazlasını bulabilirsin.

panda34
06-11-2008, 17:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
robinex
evet arkadaşlar yazılım dili öğrenmek için gerekli en ii işletim sistemi hangisi
Ubuntu Linux diyorlar ,
bir kere Ubuntu'da Python dili yorumlayıcısı hazır geliyor yükleme derdi yok ,
sonrasında C/C++ öğrenmek isterseniz
yine derleyici hazır var GCC(GNU Compiler Collection)
C++ ile GUI tasarımı yapmak isterseniz QT designer var ,
Ubuntu'da Program ekle/kaldır'dan kolayca bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz onu.
Bir sürü güzelliği var işte ...

Son Düzenleme: panda34 ~ 06 Kasım 2008 18:06
Toxic
06-11-2008, 18:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

bence linux çok iyi bir başlangıç olur:)önerim linux

Kapalı Hesap (91855)
28-12-2008, 15:33   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

ubuntu kurduktan sonra zaten programlama yapmak için bir yazılım geliyor ama fazla kurcalamadım

iyi kötü microsoftun dillerini biliyorum zaten c++ ve visual basic

panda34
28-12-2008, 16:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Susam
ubuntu kurduktan sonra zaten programlama yapmak için bir yazılım geliyor ama fazla kurcalamadım

iyi kötü microsoftun dillerini biliyorum zaten c++ ve visual

C++ microsoft'un değildir ,
Visual C++ ve Visual C++.NET .. Microsoft'un C++ için yazdığı ek kütüphanelerdir.

sislekdemir
11-03-2009, 11:25   |  #7  
Yeni Üye
32 mesaj

linux altında codeblocks ya da eclipse gibi bir editör ile gayet rahat çalışabilirsin. ancak ubuntu çok fazla programlamaya yönelik bir sistem değil ilk etapta, birçok programlama aracını sonradan synaptic ile yüklemen gerekir, bu yüzden daha kapsamlı, slackware ya da opensuse tarzı bir sistem tavsiye edebilirim.

mr.kiyak
03-04-2009, 12:07   |  #8  
Üye
70 mesaj

Microsoft teknolojileri açısından sana şöyle bir pencere açayım :

Bir programlama dili öğrenmek istiyorsun. Öğrendiğini varsayalım. Artık programcısın. Hem Web'de hem Windows Masaüstünde hem mobil cihazlarda artık uygulamalar geliştirmelisin. Microsoft diyor ki ben bunun için zemini hazırladım bunun adı .NET'tir diyor. Benim çatım burası yani framework denilen şey. .NET Framework. Nedir bu ? İçinde pek çok programlama dilini destekleyen ve yukarıda bahsettiğim uygulamaları geliştirmen için sana dudak uçuklatan imkanlar sunan çok genş bir deryadır. MSDN.com dünyanın en büyük sitelerinden biri olup .NET tabanlı uygulamalar gelişirenler için çok çok çok büyük bir kütüphanedir ve Microsoft'un yazılımcılar için sunduğu çok büyük bir kütüphanedir ve Microsoftu diğer kurumlardan yazılım açısından ayıran fark da budur. KURUMSAL DESTEK.

Bir yazılımcı olmak istiyorsan eğer işe Microsoftun bu kütüphanesini ve teknolojilerini tanıyarak başlayabilirsin

C#.NET veya VB.NET programlama dilleri ile Visual Studio programını kullanarak en başta saydığım alanlarda uygulamalar geliştirebilirsin. Bu konu ile ilgili www.msdn.com da çok geniş detaylar bulabilirsin. Web uygulamaları için www.asp.net sitesine girip learn bölümünde videoları izleyerek Visual Studioyu tanıyabilirsin. Visual Studio programının Express sürümlerini indirerek hızlı başlangıçlar yapabilirsin. SQL Server Express Edition ile veritabanı ile çalışmaya başlayabilirsin.

Kitap tavsiyesi olarak Sefer Algan'ın "Her yönüyle C#" kitabı sıfırdan başlayanlar için ilaçtır

Ayrıca Memik Yanık'ın C#.NET 2005 C#.NET 2008'ini de öneririm.

Eğer yolunu Microsoft tabanlı teknolojilerden yana çizersen kaynak konusunda sıkıntı yaşamazsın.

İşletim sistemi olarak da Windowsta kal. Yazılımda ilerlersen diğer platformların kodlamalarını da araştırırsın. Mesela Linux tabanlı bir program gibi.

Yazılım konusunda uzmanlaşırsan da artık kendi .dll dosyaların ile dans etmeye başlayıp Object Oriented ile işi geliştirebilirsin

Benden özetle bu kadar. Sormak istediğin bir şey olursa konuyu takip edeceğim.

fbudulgan
29-04-2009, 21:45   |  #9  
Yeni Üye
30 mesaj

bencede linux.zaten en hızlı ilk 10 bilgisayara bakıldığında %60 linux kullanıyor.Yükleme ile gelen + özellikleride var.

septula
17-05-2009, 13:50   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba mr. kiyak sizin msn nizi alabilirmiyim acaba bu programlama hakkında  ıoldukça  çok  sorum var verirseniz çok sevinirim .. bu  arada paylaşımlarınız ve  yazdıklarınız için çok teşekkürler....