Yazılımcılık zevkli bir uğraş mıdır?

canavarPC
08-01-2008, 13:29   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
81 mesaj

Arkadaşlar ben bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ve öss ye hazırlanıyorum. Bilgisayarı, programlarla uğraşmayı, amatörce frontpage den web tasarımı yapmayı seviyorum. Ama bazıları bilgisayar mühendislerinin programlamayla uğraştığını ve bunun çok sıkıcı olduğunu söylüyorlar.
Sizce yazılım hazırlamak-geliştirmek zevkli bir uğraş mıdır?
Tavsiye eder misiniz meslek olarak?
Bana uygun olup olmadığını nasıl anlarım.
teşekkürler.

Borga-x
08-01-2008, 13:56   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sabahlara kadar kodlarla bogusmak zorunda kalabılırsın.Gecen gunduzun bırbırıne gırer. Sıkılabılırsın ama bilgisayar işinde ne yaparsan yap sonucu herzaman guzel olacaktır.. Bence öğrenılmelı cunku kodlarla yapabılecegın sınırsız şeyler var

samet1986
08-01-2008, 14:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

- Yolda yürürken kodları düşünüyorsan ( benim gibi )
- Bazen muhabbetin ortasında projenin nasıl bitireceği derdine kapılıyorsan , (benim gibi )
- Kod yazmaktan sıkılmıyorsan,

Bu süreci ilerletirsen iyi bir yazılımcı olaiblirsin.

Tavsiyem java platformuna başla... Pişman olmazsın... Tost makinasında bile java var. Ve Türkiye'de çok bilen yok bu dili. İyi bir piyasa oluşturabilrsin eğer dili kavrayabilirsen.

Yazılım da sanal zeka önemli. Yani her şartı göz önüne almalısın. "o olursa bu nasıl olur , o işlem başarılı olursa bu nasıl olur" gibi...

Kodlarında çalışma mantığı insan gibidir. Mesela sandalyenden kalkıp mutfağa su içmeye gideceksen önce sandalyenden kalkmalısın, kapı kapalıysa açmalısın... Yani algoritma önemli...

Ülkem de herkes işini çok iyi bilir. Kime sorsam "ben bilrim" der. Uygulamaya gelince yok olup giderler... Kopyala & yapıştırı sevmiyorsan iyi yazılımcı olabilrsin.

En önemlisi seviyorsan & isteğin varsa yap, eğer bunlar yoksa vaktini boşa harcama derim...

sakin_insan
08-01-2008, 17:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

kodlarla uğraşmak kişiden kişiye değişir.
eğer yazılımla uğraşmayı severseniz kod yazmak sizin için hiçde zor olmaz.

ama yazılımı sevmezseniz kodlarla uğraşamazsanız o kodu yazmak çok çok zor olabilir...

make-believe
08-01-2008, 20:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
samet1986
- Yolda yürürken kodları düşünüyorsan ( benim gibi )
- Bazen muhabbetin ortasında projenin nasıl bitireceği derdine kapılıyorsan , (benim gibi )
- Kod yazmaktan sıkılmıyorsan,

Bu süreci ilerletirsen iyi bir yazılımcı olaiblirsin.

Tavsiyem java platformuna başla... Pişman olmazsın... Tost makinasında bile java var. Ve Türkiye'de çok bilen yok bu dili. İyi bir piyasa oluşturabilrsin eğer dili kavrayabilirsen.

Yazılım da sanal zeka önemli. Yani her şartı göz önüne almalısın. "o olursa bu nasıl olur , o işlem başarılı olursa bu nasıl olur" gibi...

Kodlarında çalışma mantığı insan gibidir. Mesela sandalyenden kalkıp mutfağa su içmeye gideceksen önce sandalyenden kalkmalısın, kapı kapalıysa açmalısın... Yani algoritma önemli...

Ülkem de herkes işini çok iyi bilir. Kime sorsam "ben bilrim" der. Uygulamaya gelince yok olup giderler... Kopyala & yapıştırı sevmiyorsan iyi yazılımcı olabilrsin.

En önemlisi seviyorsan & isteğin varsa yap, eğer bunlar yoksa vaktini boşa harcama derim...

Samet1986, sevgili dostum, yazılımla uğraştığını bilmiyordum. Tebrikler. Ben de çoğu zaman, bu güzel programları nasıl yazıyorlar diye hep merak eder dururum. Çok ta meraklıyım bu konuya ama malesef hiç ayıracak zamanım olmadı. Bence kodlarla oynamak büyülü bir dünya gibi.

uGuR.uK
09-01-2008, 18:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

bunun sade yazılım isiyle, kodlarla veya mühendislikle alakası yokki, herhangi bi is olabilir, onemli olan kişidir, kişinin kendisi. sen össye falan hazırlanıyosan bu isi ciddi bi sekilde dusunuosun demektir, e ciddi düsünüosanda adam gibi arastırma yapıp bilgi sahibi olmuşsundur az cok nasıl calıstıkları hakkında. o calısma kosullarına ragmen isini severek yapaiblecegini inanıyorsan sorun yok, burda iş tamamen senin onları yapmayı sevmenle ilgili. baskaları icin bu cok eglenceli olur, bi baskası icin cok sıkıcı veya sadece kısa süreli bir heveste olabilir. bence sen kendini bi ölçüp tart...

Z1mBaBwE
13-01-2008, 19:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

yazılımdan nedense hep nefret etmişimdir donanım öğrenmek bana çok eğlenceli geliyor donanımdan anlıyorum ama yazılıma marş basmıyor Gözünü devirmişDil çıkarıyorKahkaha

edpresident
15-01-2008, 15:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Kullanıcı adına bakılırsa bilgisayarlarla uğraşmayı seviyorsun. Ben programcıyım. Buna başkaları değil, kendim istedim. Kodlarla uğraşmak gerçekten büyülü birşey. Kodlar sayesinde bu makinelere istediğini yaptırabiliyorsun.
Kararı sen vermelisin. Kimse seni etkilememeli bence.
Sana hayatında başarılar.

Son Düzenleme: edpresident ~ 15 Ocak 2008 16:55
Z1mBaBwE
20-01-2008, 11:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Umarım herkez pc dünyasında istediği yere gelir Göz kırpma

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 20 Ocak 2008 11:57
systemexpert
05-01-2009, 05:55   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

arkadaşım peki program yazmak için nerden başlanmalı ben bu işi gerçekten yapmak istiyorum ama ticari olarak değil.Çünkü araştırdığım kadarıyla ticari amaçla yaptığın zaman belli bi süre sonra sıkılıyorsun.Bana bu konuda tavsiye edeceğin bi kaç programlama dili varmı yada sizce hangi kursa gitmeliyim.
Şimdiden herkese teşk.

Barış
05-01-2009, 08:54   |  #11  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
R3QU3M
yazılımdan nedense hep nefret etmişimdir donanım öğrenmek bana çok eğlenceli geliyor donanımdan anlıyorum ama yazılıma marş basmıyor Gözünü devirmişDil çıkarıyorKahkaha
Bizede Okulda sorduklarında 2seçeneimiz vardı ;
Veri Programlama
Ağ İşletmenliği

baya uzun bi süre düşündükten sonra ben Ağ işletmenligini seçtim yazılım ile pek aram yoktur donanım herzaman daha çok ilgimi çeker , belki yazılımsal olarak bi sorunu halledemeyebilirm ama donanım olarak affetmem :)

1senemiz kaldı okul bitiyor ordan öss gelicek Türkiye'de suan Ağ İşletmenligini gösteren sadece 2okul var ve ülkedede buna çok fazla talep var istek var...

konu nerden nereye geldi :)
kendine bağlı yazlımcılık ama iyi karar ver ;)

Banned
06-01-2009, 20:39   |  #12  
Banlandı
179 mesaj

Bende 10 yaşındayım ve hedefim Bilgisayar Mühendisliği > Yazılım Bölümü > İşletim Sistemi veya Oyun Yazılımları.

Bende okulda bilgisayar hocamdan öğrendim birkaç kodla Web Sitesi tasarlıyorum (Amatörce). En büyük hobim Viürsler.

Kapalı Hesap (76993)
07-01-2009, 18:55   |  #13  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Bilgisayar , programlama , tasarım bunlar gerçekten kolay iş değil ama işinizi başarıyla yaptığınız zaman bunun nimetlerinden faydalanır ve o iş ne kadar zor olursa olsun o başarıdan sonra unutulur ama sonuçta hayatınızı 3 saatte belirleyecek bir sistemin mağduru olmamak için çok çalışmak ve hedefinizi belirlemek gerekiyor Göz kırpma

Uçkun Akyüz
07-01-2009, 19:23   |  #14  
Üye
88 mesaj

Ben gecenlerde haberlere seyretmiştim .Danimarka ve Norveç'te yazılım ve oyun hazırlamak sektör haline gelmiş ve ülke gelirinin %20 si bu sektörden.arkadas sana tafsiyem iyi bir yoldasın devam et derim.kodları falan bilmem anlamamda ama bazı angarya işlerine yardım ederim.İşine dört elle sarılırsan ülke içinde iyi olur.Billy Gates sana örnek olsun.Bizim gencliğimizde böyle imkanlar yoktu.Yani internet ve bilgisayar yoktu.langırt ve atari salonları çoktu.Bizlere habire sigortalı işe gir diyenler çoktu.Oku ve işini geliştir.
                                         SAYGILARIMLA