yedekleme diski

history83
22-07-2010, 17:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar geçenlerde bir acer one 752 aldık kenardan bir pancerede uyarı çıkıyor ve acer fabrikavarsayılan yedekleme diski oluşturmak için tıklayın yazıyor.o nedir?hdd nin içine windowsu mu yedekliyecek?cd yada dvd mi yazacak dvd -cd sürücü yok.nedir bu?gerekli mi?

Berke Aydın
22-07-2010, 18:03   |  #2  
Berke Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
368 mesaj

Önemli bir işlem.
Bilgisayarınızın tüm driver ve gerekli programları kurulmuş sorunsuz halinin yedeğini almanız yoluyla çalışıyor.
Yedeğini aldınız, zaman geçti, programlar fazlalaştı bilgisayar yavaşladı.
İşte o zaman komut vereceksiniz ve bilgisayarınız yedeği aldığınız hale gelecek.Sistemi geriye almanın daha profesyonelide denilebilir.Buna ingilizcede Recovery deniyor. Ben hiç windows'un yedekleme uygulamasını denemedim. Yada yedekleme diski oluşturmadım. Bazı firmaların yedekleme diski gönderdiğini de duydum. Sizin dediğiniz de bu olabilir. (gerçi mantıksız cd-dvd sürücü olmayan bir bilgisayar disk oluşturun diyor)Acronis True Image kullandım. İstediğiniz her yere yedeği atabiliyorsunuz.</

Son Düzenleme: Berke Aydın ~ 22 Temmuz 2010 18:04
noleafclover
22-07-2010, 18:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

bilgisayarınızda bir kurtarma bölüntüsü var bu genelde bilgisayarım da görünmez ama disk yönetiminde görünür.Burada bilgisayarınız tüm sürücüleri yüklenmiş bir imajı bulunur.Bu bölüntü markaya modele göre yaklaşık 4-16 Gb arasıdır.Normalde bu bölüntünün dvd ye yazılmış halini size vermeleri gerekirdi ama her türlü maliyet hesabını yaptıklarından bunu yazdırmayı kullanıcıya bırakıyorlar.
Yani bu programın yapacağı şey bu bölüntünün dvd ye yazılmış yedeğini oluşturmak.Buna ne gerek var derseniz ileride hdd bozulabilir veya hdd yi değiştrmek isteyebilirsiniz bu durumda bir yedeğinizin olması için programı başlatırken bu bölüntünün büyüklüğüne göre 2-4 tane boş dvd bulundurun ve fişe takılı olarak bu işlemi yapın

history83
23-07-2010, 14:49   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

daha önce ne olduğunu bilmediğimden tıklamamıştım tıklayınca yazma işlemini yapacak cd-dvd sürücü bulunamadı diye uyaı verdi.yordam penceresi açıyor bir program kurarken nereye kurayım diye sorduğu gibi ama o gözat yerini de aktif etmiyor.Acronis True Image sanırım işe yarayacak.onunla sabit diske kurup sonradan dvd ye veri olarak yazdırmak lazım 7 gb boş alan istiyor 2 dvd gerekecek.