Yeni başlayacaklara öneriler

TechExpert
02-01-2009, 00:29   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Merhaba,

Eğer yazılıma yeni başlayacaksanız size tavsiye edeceğim dil C#.NET'tir. Biraz zor bir dil olduğu doğru ama öğrendikten sonra faydalarını çok göreceksiniz. Bu dil yapılırken düşünce şu idi sanırım. C gibi taşınabilir, C++ gibi hızlı ve tam oop yani C#'taki object mantığı ama yanına .NET eklendiğinden pek hedeflenene ulaşılamadı sanırım. :) Çünkü, client(istemci)'a bir framework yükletme zorunluluğu getirildi. İşimiz kolaylaştı fakat zorunluluklarda getirtti. Neyse şimdi bu taraflara çok girmeyelim.

Yeni başlayacaksanız derken neyi kastettiğimi açıklayacak olursam; önce HTML öğrenmeye karar verip sonra C#'a başlamak isteyenleri değil. Algoritma bilgisi yeterli düzeyde olan ve daha önce yazılım ile ilgili bir temel alt yapısı olan kişileri ifade etmek istiyorum.

Şimdi C#'ı övmeye başlasam eminim sıkılıp sonuna kadar okuyamayacağınız uzun bir yazı yazardım. :) Ben daha çok hangi durumlarda hangi dili tercih etmeniz gerektiğini söyliyeyim. Sizin için daha faydalı olacaktır.

Eğer bir oyun veya performans açısından zorlu işlemler yapacaksanız şuan için C#'ı tavsiye etmiyorum. Bunun için doğru dil C++ olacaktır. Çünkü, C# ile C++ arasındaki hız farkı belirtmek gerirse. C# ile 1dk'da yapacağınız bir işlemi C++ ile 7sn gibi kısa bir sürede yaptırabilirsiniz. Bu kıstas tüm uygulamalar ve tüm durumlar için geçerli değildir. Sadece, aradaki performans farkını ifade etmek açısından yazdım. C#'ta taşınabilirlik konusuna hele hiç girmek istemiyorum. Çünkü, sırtınızda bir framework varken nereye gidebilirsiniz ki? :D WPF'deki .NET FW zorunluluğu nedeni ile SilverLight çıkmıştır. Siverlight için WPF Compact hali diyebiliriz. Ufak bir ActiveX ile .NET FW olmadan web applications geliştirmenizi sağlıyor. Buradan da dalsak yine çıkamıycaz 3 sayfa :D Ondan buradan da şimdilik çıkıyoruz.

Sonra bir altarnatif olarak görebileceğiniz tam oop desteği veren Python dili karşımıza çıkıyor. Daha tanımlama zamanında object'e cast edilen yapısı ile C#'a köklü bir rakip olarak sessiz ama güçlü adımlarını gelişimini devam ettiriyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sormak istedikleriniz olursa buradan sorularınızı bekliyorum.

Saygılar.

Son Düzenleme: TechExpert ~ 02 Ocak 2009 00:30
panda34
02-01-2009, 00:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

İyi derecede Python bilen .. iyi kötü C++ bilen birine
C# nasıl gelir ... bana python kadar kolay gelir gibi geliyo
nasıl olsa form designer var bir sürü yardımcı araç var .
Ha birde şunu sorucam .. C#'ı öğrenmemde bir basamak olarak kullanabilirmiyim .
C++'ta A'dan Z'ye herşeyini yutmadan , GUI'li program yapmak imkansız .
Inheritance , Polymorphism bunları teorik olarak biliyorum ,
ama uygulamaya kalkınca dumura uğruyorum . biraz C# öğrenip OOP kavramlarını iyice oturtup
sonra C++'a devam etsem nasıl olur , ingilizcem de çok iyidir ayrıca söyleyim :D

TechExpert
02-01-2009, 01:14   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj

C# öğrenip C++ devam etmek kafanızı karıştırabilir. Çünkü, C++'ta olmayan şeyler C#'ta var bir de C#'ın kolaylığına daha doğrusu güçlü framework desteğine alıştıktan sonra C++ gözünüzde büyüyebilir ama C++'ın artı yanlarını C# kendi üzerine geçirene kadar C++'a mahkumuz.

Şunu belirteyim belki kararınızda etkili olur. Microsoft 2010'dan sonra resmi dilini C#.NET olarak ilan edecek. Yani, şimdi hani excel'in arkasına vb ile müdahele edip bazı mini programcıklar yapabiliyoruz ya excel tabanlı tabi.

Artık onu C#'a ile yapabilicez. Aklınıza ne geliyorsa hangi taşı kaldıranız altından C# çıkacak. Aslında uzunca yazmak istiyorum ama şuan saat geç olduğundan kısaca geçiyorum. Belki daha sonra bu konuda ayrı bir konu açarak yazarım.

Başarılar diliyorum.

Son Düzenleme: TechExpert ~ 02 Ocak 2009 01:15
Kapalı Hesap (79876)
02-01-2009, 02:44   |  #4  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Taşınabilirlik sorunu gerçekten güç bir durum. Doğru söylüyorsun sırtımızda framework  varken nasıl taşıyacağız. Ama bazı dll leri taşıyarak c# da taşınabilirliği sağlıyabiliyoruz. Oda küçük uygulamalar için geçerli. Orta düzeydeki uygulamalr için programınızla beraber framework  kurdurmak çok kaba bir olay.
Bir uygulama için ondan daha büyük bir uygulama kurmak java uygulamalarında derdi.

Ancak microsoft neden işletim sistemimize framework include etmiyor mesela bir servis paketinin içine. Madem her taşın altında framework uygulamaları olacak.

TechExpert
02-01-2009, 11:10   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Windows 7'de seçime bağlı olarak .NET 4.0 kurduralacak söyletinleri dolanıyor ama resmi bir açıklama yapılmadı. Bencede iyi olur, windows update'te gelsin mesela.

Son Düzenleme: TechExpert ~ 02 Ocak 2009 11:11
BaTuHaN_1908
15-01-2009, 20:04   |  #6  
Taze Üye
18 mesaj

birşey sorabilir miyim?
mesela bilgisayarda çalışması için bir phyton tabanında bir uygulama yapsak
s60 9.1v(n73) nokia telefonlarda da çalışır mı?(telefonda phyton çalıştırması için program mevcut)

Son Düzenleme: BaTuHaN_1908 ~ 18 Ocak 2009 14:14
nevzat57
22-01-2009, 21:11   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

mrb ben windows visual basic(express edition)kullanmaya yeni başladım.internetten bulmuş olduğum programı yazdığımda include char int if ve diğer ögeleri hata olarak gösteriyor ne yapabilirim...şimdiden tşk.:)))

glck
30-01-2009, 00:36   |  #8  
Üye
77 mesaj

bende yeni c diline başladım .....neler yapmamı önerirsiniz.....yardımlrınız için şimdiden teşekkürler...

by_luke
19-02-2009, 12:51   |  #9  
Taze Üye
9 mesaj

C diline yenı baslayanlar kıtaplara baksın bunlarla ılgılı egıtım vıdeoları felan ızlesın ama gercekten bu alanda ılerlemek ıstıyorsa egıtım kuruma gıtsın misal bilişim egitim merkezı sektorde 1 numara kalıtesınden ödün vermıyor tavsıye edıyorum hepınıze.