Yeni bataryalar suyla çalışacak!

CHIP Online
10-04-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Henüz suyla çalışan arabalar yapamadık ama bakın neleri suyla çalıştırmayı başardık...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yeni ... alisacak_26242.html

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 sıra dışı pil konsepti!

Enerjinin her şeyden çok daha fazla önemli olduğu bugünlerde bilim adamlarının üzerinde çalıştığı konuların başında piller geliyor. Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacıların bu konuda yaptığı bir ilerleme ise herkesi heyecanlandırdı.

Pil teknolojisinde tuzlu deniz suyu ve normal su kullanan araştırmacılar bu şekilde daha önceden aldıkları etkiden daha yüksek ölçüde verim aldılar. Yeni geliştirilen pilde de normal pillerde olduğu gibi pozitif ve negatif elektrotlar ve elektrik yüklü iyonları olan bir sıvı bulunuyor. Bilim adamları bu sıvı yerine normal su kullanarak, içindeki iyonların da sodyum klorür yani tuz olmasını sağladı.

Pil öncelikle temiz suyla dolduruluyor ve az bir elektrik yük veriliyor. Daha sonra drane edilen temiz su yerini deniz suyuna bırakıyor. Deniz suyunun içerisindeki tuz ise elektrotlar arasındaki elektriğin iletilmesinde büyük rol oynuyor. Araştırmacıların ortaya çıkarttığına göre, deniz suyu ile elde edilen potansiyel güç, normal bir pilinkinden çok daha yüksek.

Profesör Yi Cui, bu pilin etkilerini arttırmak için halen çalışma içerisinde olduklarını belirtirken 50 metre küplük temiz suyla çalışan bir elektrik santralinin bu yöntemle saniyede 100 megawat elektrik üretebileceğini ve bunun 100 bin ev için yeterli olabileceğini de belirtti.

Tüm konu: Yeni bataryalar suyla çalışacak!

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 sıra dışı pil konsepti!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Temiz enerji kaynaklarından yeterince yararlanabiliyor muyuz?

siber961
07-07-2011, 16:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
313 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2011

 

0

Güzel bir çalışma olur su elektrik verme olayı nasıl oacak acaba ?