yeni bir pc

emrozdmr
21-06-2006, 20:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
349 mesaj

arkadaşlar yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum
İşlemci Amd X2 4800+ soket AM2
Asus M2N32-SLI Deluxe
Ekran Kartı Sapphire X1900XTX Toxic
Ram (kesin değil)Kİngston DDR2 667MHZ
HDD Seagate 250GB 7200RPM 16MB NCQ
Kasa Thermaltake Eureka
PSU (belli değil)

bu sistem için önerebileceğiniz birşeyle varmı özellikle ram ve psu şimdiden teşkkürler

ufuks
21-06-2006, 21:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Anakartın ile ekran kartında uyum problemleri yaşayabilirsin.Ama sistem iyi.Biraz tuzlu olacak.Söyleyeyi
m.

emrozdmr
21-06-2006, 22:07   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
349 mesaj

ekran kartı geforce mu alayım ozaman yoksa ati yongalı anakartlarımı bekliyeyim bu arada psu ne alacağım onu bilmiyorum böyle bir sisteme nasıl bi psu gider?

Karadavut
21-06-2006, 22:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
555 mesaj
emrozdmr
ekran kartı geforce mu alayım ozaman yoksa ati yongalı anakartlarımı bekliyeyim bu arada psu ne alacağım onu bilmiyorum böyle bir sisteme nasıl bi psu gider?
Ya anakartı değiştir yada nvidia'nın ekran kartlarından al.Bu sisteme 400 watt'dan aşağı PSU alma.Enermax,Tagan,Thermaltake gibi amrkaların Psu'larından al.Yanlız bu dediğim PSU'lar biraz pahalı haberin olsun.350 watt'ta kurtarır ama overclock yada sisteme yeni bileşenler eklemeye kalkarsan yetmeyebilir.

lazrailefsanesi
21-06-2006, 23:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Anakartını inceledim,ilerde bir ekran kartı daha alacam diyorsan ekran kartında sorun
yaşarsın.Bu yüzden mecbur nvidia 7800 7900 kartlarına yönelceksin ama bunuda pek tavsiye
etmem.Sonucta bu seferde sli yapmak icin ilerde yine aldıgın kartın (7800-7900) aynı modelini
bulmak zorunda kalacaksın ki buda hic hos degil ve o zaman için degecek mi bilemezsin.(ayrıca
o kartı bulabilcek misin?) demek istedigim cok pratik ve esnek degil.Yok ben ilerde sli yapmayacam
diyorsan alcagın kart ile bu anakartta sorun yasamazsın ama bu seferde su ortaya cıkıyor.
Bu kartın fiyatını etkileyen en büyük etken sli destekliyor olması.Madem sli yapmayacaksın
o halde normal bir pci destekleyen anakart alarak daha ucuz veya daha özellikli bir anakart
bulabilirsin.Yok ben illa sli yada crossfire yapacam diyorsan o zaman ben sana crossfire
teknolojisini öneririm ve ekran kartını x1900 olarak kalmasını ilerde daha üst bir modelle
bile crossfire yapabilirsin bu sefer baska bir anakart almanı tavsiye ederim.Ama yok ben
boyle iki kart isine girmeyecem diyorsan elimde ddr2 destekli bi bu var.Onboard ekran kartı
olması tabiki hem artısı hem eksisi.Artısı ekran kartın bozulursa ise yarar.Eksisi fiyatı
etkiliyor.

GIGABYTE M55P-S3G AMD ATHLON 64 ANAKART

# Marka : GIGABYTE
# Ürün : M55P-S3G AMD ATHLON 64, RAID 5 DESTEKLİ
# Ürün Kodu : MB.GIGA.M55P.S3G
# Yonga Takımı : Nvidia GeForce 6100 yonga
# İşlemci Desteği : AMD Athlon64/64 X2/Sempron desteği : 64bit işlemci mimari desteği
# Bellek Desteği : Dual Channel DDR2
# Bellek Hızı : 800/667/533/400MHz
# Bellek Kapasite : 16GB (4 yuva)
# Grafik Arabirimi : NVIDIA 6100 grafik arabirimi
# Grafik Bellek : 128MB anabellekten paylaşımlı
# PCI Yuva : 4 (32bit), 1x PCIe x1
# PCI Express x16 : 1 adet
# Ethernet : Gigabit Ethernet
# Tümleşik Ses : 8 kanal ses
# ATA : 2xATA133, 4xSerial ATA II
# RAID : Var (Serial ATA RAID 0,1, 5)
# USB : 8xUSB2.0 (480Mbit/s)
# Firewire : Var
# Ölçüler : 30.5x21.5cm
# Boyut : ATX
# Diğer : Çevre Dostu tasarım (RoHS) : nVidia CineFX 3.0 grafik motoru

Benim sana son olarak tavsiyem.Am2 destekli anakart bulmak zor.Bahsettigin kartı satan bir
yer bulduysan ve iki ekran kartı olayına girmeyi planlıyorsan hic kastırma direk ekran
kartını (bir ati hayranı olarak üzülerek söylüyom) git nvidia al.Sıkma canını.ayrıca güc
kaynagını gercek 350 yada 440 dan aşagı alma sorun yasarsın.Netten almayacaksan ekran kartının
kutusunda ne kadar elektirik aldıgı yazar.Yok netten alacaksan resmi sitesinde ürün özelliklerinde
tavsiye edilen bir güc kaynagı vardır.Ordan bakarsın.

DipNot: Söylemeden gecemiyecem bu sisteme bu kadar para sayıyorsun bence bir 250 gb hdd daha
al ve raid 0 yap.Böylece %50 daha hizlı bir sistemin olur.(Bu sistemde sistem kurtarılması
yoktur.Düzenli yedek alman tavsiye edilir bunuda göz önünde bulundur ama performans icin buna
deger bence)

lazrailefsanesi
21-06-2006, 23:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Son dakkada aklıma geldi am2 ler ddr2 olarak 800mhz kadar destekliyor.Neden 800 lük almıyorsun.Performans artısı saglar ayrıca O/C potansiyeli artar.TAbi o işlemciye o kadar paradan sonra riske atarmısın bilmem Gülümseme

Karadavut
22-06-2006, 00:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
555 mesaj
lazrailefsanesi
Son dakkada aklıma geldi am2 ler ddr2 olarak 800mhz kadar destekliyor.Neden 800 lük almıyorsun.Performans artısı saglar ayrıca O/C potansiyeli artar.TAbi o işlemciye o kadar paradan sonra riske atarmısın bilmem Gülümseme
Kardeş doğru diyorsunda batıracaksın arkadaşı.KahkahaAma performans için çok para şart.

lazrailefsanesi
22-06-2006, 00:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Hani kesenin agzını acmıs.Epey uzun süre bu sisteme bir ekleme yapmayacak nede olsa.Biraz daha kastırsın güzel birsey cıksın ortaya diye dedim.

emrozdmr
22-06-2006, 08:36   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
349 mesaj

arkadaşlar öncelikle ilginize ve paylaşımınıza teşekkür ederim sonra;
seçtiğim anakartta onboard ekran kartı olduğu ayrıntısını tamamen gözden kaçırmışım
seçeceğim anakartta onboard ekran kartı fiyatı etkiler gerçektende o tarz bir anakart düşünmüyorum ram ve psu konusundada kesin bir model söylerseniz eğer sevinirim bu arada overclock yapmayı pek düşünmüyorum ikinci ekran kartı konusunda ise kesin kararlı değilim ilerde eğer bu alacağım ekran kartı yetmezse düşünebilirim

bu arada raid olayı ile ilgili bir bilgim yok pahalıya patlarmı:D bu konudada bilgi verirseniz minnettar olurum

bu arada msi ın yeni bir anakart duyurusunu gördüm

bu anakart nasıl ekran kartı vs vs uyum sorunu yaşarmıyım

işlemci ve anakartlar henüz Türkiyeye gelmedi zaten kullanacağım parçalar Türkiye ye geldiği zaman alacağım:D:D geldiği zaman alacağım

Son Düzenleme: emrozdmr ~ 22 Haziran 2006 08:44